Lokalne

Wielkie święto lokalnej kultury nad Zalewem Szczecińskim

Opublikowano

w dniu

Dzień kultury rybackiej, który odbył się w upalne popołudnie 30 czerwca 2019 roku na Grodzisku w Lubinie był prawdziwym świętem dla lokalnej społeczności, a dla turystów okazją do bliższego poznania kultury i dziedzictwa regionu.

Spotkanie uświetnił Jerzy Porębski, który jest legendą muzyki szanty, a przy tym wielkim promotorem kultury rybackiej. Artysta zagrał swoje największe przeboje, między innymi „Cztery piwka” i „Portową tawernę”, a także idealnie pasujące do sytuacji „Niedaleko mojego domu”. Niezwykle ciekawe były również opowieści Porębskiego o połowach oraz badania fauny Zalewu Szczecińskiego. Kulminacyjnym i wzruszającym momentem było wspólne śpiewanie „Keji” razem z mieszkańcami Lubina oraz turystami.

Fundacja Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych, która była organizatorem wydarzenia zapewniła również ucztę kulinarną. Badacze Fundacji w ostatnich miesiącach zbierali przepisy na dania rybne wśród rybackich rodzin. Wybrane z nich zostały przygotowane na żywo, na oczach publiczności oraz podane do degustacji. Przygotowaniu towarzyszyła opowieść o historii konkretnych dań i ich znaczeniu dla regionu, nie zabrakło oczywiście instruktażu dotyczącego sposobu przygotowania. Goście mogli spróbować flaków z lina, miętusa na słoninie, wędzonego leszcza, zupy rybnej gotowanej na żywym ogniu, oraz smażonego okonia. Dla głodnych znalazła się również karkówka i kiełbasa z grilla. Organizatorów niezwykle cieszyły pozytywne opinie o tych daniach, które padały z ust rybaków i ich rodzin.

Spotkanie wzbogaciło również Stowarzyszenie Archeozdroje, na którego stoisku można było poznać techniki szycia sieci rybackich oraz inne tajniki rękodzieła, związanego z kulturą naszego regionu i osadników, którzy przybyli tu po 1945 r.

Wkrótce ukaże się publikacja przedstawiające większą liczbę przepisów oraz liczne rybackie opowieści zatytułowana „Wyspy smaków. Kulinarna gawęda znad Zalewu Szczecińskiego”. Będzie dostępna jako bezpłatny e-book na stronie fundacji www.centruminicjatyw.org.pl

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Piotr Oleksy, Mateusz Sikora

Foto: Artur Kubasik

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version