Prawo europejskie musi być prostsze i czytelniejsze dla obywateli. To wnioski ze sprawozdania nt. „Programu lepszego stanowienia prawa” opracowanego przez marszałka Olgierda Geblewicza. Przyjęty 9 października br. przez Europejski Komitet Regionów dokument wskazuje, że mogą w tym pomóc władze lokalne i regionalne. Powinny móc monitorować nowe przepisy, mieć wpływ na kształtowanie pracy Komisji Europejskiej oraz analizować przepisy tworzone w UE.
Uproszczenie przepisów dla obywateli i zwiększenie skuteczności Unii Europejskiej, to idea lepszego stanowienia prawa. Jest to jeden z priorytetów przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera. W 2015 r. Komisja utworzyła platformę, która zajęła się doskonaleniem prawodawstwa unijnego, a w 2018 zainicjowano projekt pilotażowy RegHub. W 16 krajach, w 36 administracjach regionalnych, w tym na Pomorzu Zachodnim utworzono „Sieć regionalnych centrów”, które zaczęły analizować unijne reformy w obszarach zamówień publicznych, jakości powietrza i transgranicznej opieki zdrowotnej.
– Projekt taki jak „Regional Hubs” wymaga czasu i pieniędzy. Jego efektem powinna być skuteczna polityka oparta o realia lokalne, pokazująca, czy prawodawstwo UE wnosi wartość dodaną. Należy eliminować formalności administracyjne, ograniczenia i obciążenia gospodarcze – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.
Propozycje Regionów
W opinii Regionów, Komisja Europejska powinna zwiększyć rolę władz lokalnych i regionalnych w tworzeniu przepisów. Władze lokalne i regionalne już nie tylko powinny mieć możliwość przeglądu, ale i kształtowania programu prac Komisji. Do analizowania przepisów UE powinni być zapraszani eksperci z samorządów. Takie wnioski płyną z opinii zatytułowanej „Lepsze stanowienie prawa: podsumowanie i podtrzymanie naszego zaangażowania” przygotowanej przez marszałka Olgierda Geblewicza.
– Jakość prawa stanowionego w Europie jest kluczowa. Musi być ono jasne i proste. Jestem dumny, że mogłem być sprawozdawcą tej opinii – wyjaśniał marszałek Olgierd Geblewicz podczas posiedzenia plenarnego Europejskiego Komitetu Regionów.
Opinia wskazuje, że dążenie Komisji do osiągnięcia lepszych i skuteczniejszych przepisów jest sprzeczne z rzeczywistością, w której „gęstość regulacji wzrosła, zawężając margines interpretacji, który powinien istnieć przy wdrażaniu dyrektyw”. Wśród uczestników prowadzonych przez Olgierda Geblewicza konsultacji „Programu lepszego stanowienia prawa” byli przedstawiciele instytucji europejskich i samorządowcy. Dokument został przyjęty na posiedzeniu plenarnym Komitetu Regionów i zostanie przekazany wszystkim instytucjom UE. Będą to oficjalne wskazówki i zalecenia europejskich samorządów dla unijnych instytucji.
Treść opinii można znaleźć na stronie https://cor.europa.eu/EN/our-work/Pages/OpinionTimeline.aspx?opId=CDR-2579-2019 .
Źródło: WZP
ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu
11 października 2019 na 10:03
Na unijne prawo leje ciepłym moczem.