Lokalne

Marszałek chce okrągłego stołu dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa – SAR

Opublikowano

w dniu

Ratują rozbitków, marynarzy i żeglarzy, gaszą pożary na statkach, zwalczają zanieczyszczenia, dają pewność, że w razie trudnych warunków na Bałtyku nie zostaniemy sami w walce z żywiołem. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, to jeden z gwarantów bezpieczeństwa na wodzie. Marszałek województwa zachodniopomorskigo Olgierd Geblewicz, podobnie jak „środowisko morskie”, jest zaniepokojony rządowymi planami zmiany zasad finansowania i funkcjonowania SAR. W specjalnym liście skierowanym do ministra gospodarki morskiej proponuje wspólną organizację „Okrągłego Stołu”.

Brak wiedzy na temat planowanych zmian, pośpiech, a nawet chaos. Tak w ocenie marszałka Olgierda Geblewicza postrzegane są rządowe plany zmian w funkcjonowaniu Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Jednym z przykładów jest unieważnienie przetargu na zaprojektowanie, budowę i wyposażenie nowoczesnego wielozadaniowego statku ratowniczego. Nastąpiło to w kilka tygodni po jego ogłoszeniu. Inwestycja jest niezbędna, gdyż najmłodsza jednostka ratunkowa SAR liczy 24 lata. Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odwołał przetarg, po uzyskaniu informacji, że podległa mu służba ma być zlikwidowana z dniem 1 stycznia 2021 r. Oznacza to, że pracownicy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie konsultowali z nim propozycji zmian.

Funkcjonujące w przestrzeni publicznej informacje wskazują, że kompetencje MSPiR mają zostać przekazane urzędom morskim w Gdyni i Szczecinie. Zdaniem marszałka rodzi to szereg pytań m.in. o skuteczność zarządzania systemem ratownictwa przez dwa oddalone od siebie ośrodki, planowanie i finansowanie niezbędnych inwestycji, koordynację w sytuacjach zagrożenia współpracy z Marynarką Wojenną, WOPR, Strażą Pożarną czy współpracę międzynarodową. Tym bardziej niepojąco brzmią głosy docierające ze środowiska, które wskazują brak rozmów, uzgodnień czy negocjacji. 16 stycznia br. stanowisko w tej sprawie wydał Ogólnopolski Związek Zawodowy Oficerów i Marynarzy.

W specjalnym piśmie skierowanym do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka, marszałek Olgierd Geblewicz zwraca się z prośbą wspólnego zorganizowania „Okrągłego Stołu”, w którym mogli by zasiąść specjaliści, naukowcy, praktycy gospodarki morskiej, przedstawiciele pracowników Służby SAR oraz reprezentanci organizacji związkowych. Dyskusja w tak szerokim gronie pozwoliła by na przeanalizowanie funkcjonowania SAR oraz przedyskutowanie projektu ewentualnych zmian prawnych, organizacyjnych i finansowych.

– Wyruszając na Bałtyk, zawsze można liczyć na niezawodną pomoc ratowników Służby SAR, którzy są gwarancją bezpieczeństwa. Zmiany zasad finansowania i funkcjonowania SAR wymagają szerokiej konsultacji i dyskusji, czego do tej pory nie było. Zapraszam Pana Ministra do Szczecina. Jestem przekonany, że wspólnie uda nam się doprowadzić do wypracowania rozwiązań gwarantujących pełne bezpieczeństwo marynarzom, rybakom, pasażerom i pracownikom przedsiębiorstw zajmujących się gospodarczym wykorzystaniem zasobów morza. To bezpieczeństwo jest w tej sprawie najważniejsze – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Jak wskazuje marszałek, taka dyskusja mogła by się odbyć podczas posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego i była by to gwarancja zachowania pluralizmu obrad. W tej sprawie marszałek rozmawiał już z przewodniczącym zespołu, posłem Arkadiuszem Marchewką, który wyraził gotowość do zorganizowania dyskusji w najbliższym z możliwych terminów.

Biuro Prasowe Urząd

Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version