Lokalne

Policja podsumowuje pierwszy miesiąc wakacji. Mniej wypadków, więcej utonięć

Minął pierwszy miesiąc letniego wypoczynku, przed nami kolejne wolne dni. Aura za oknem coraz bardziej zachęca do podróży i wypoczynku na łonie natury. Bilans pierwszego miesiąca wakacji to mniej wypadków na drogach, niestety odnotowaliśmy jednak wzrost liczby utonięć w regionie. Apelujemy o ostrożność i rozwagę! Wspólnie zadbajmy o to, aby każdy bezpiecznie dojechał do wyznaczonego celu, odpoczął, a potem bezpiecznie powrócił do domu.

Pierwsza połowa wakacji jest o wiele spokojniejsza na drogach, niż rok temu. Policyjne statystyki potwierdzają, że w lipcu odnotowaliśmy mniej zdarzeń drogowych, niż w analogicznym okresie 2019 roku.

W ubiegłym miesiącu na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 66 wypadków drogowych, w których 7 osób zginęło i 89 osób zostało rannych. Odnotowaliśmy 1903 kolizje drogowe. Natomiast w lipcu 2019 roku doszło do 112 wypadków drogowych, w których 19 osób zginęło, a 122 odniosło obrażenia. Liczba kolizji drogowych pozostała na podobnym poziomie.

W przypadku niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi oraz rowerzyści również odnotowano spadek liczby wypadków drogowych z ich udziałem; zmniejszyła się również liczba osób, które zostały ranne. Warto zaznaczyć, iż nie było ani jednego wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym z udziałem pieszego.

Analiza powyższych danych potwierdza dużą poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach naszego regionu.

Przypominamy, że przez okres całych wakacji trwa policyjna akcja pod nazwą BEZPIECZNE WAKACJE, w ramach której prowadzone są wzmożone kontrole prędkości, stanu trzeźwości oraz kontrole autobusów przewożących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku letniego. Pomimo licznych apeli do kierowców o zachowanie trzeźwości tylko w lipcu 2020 roku zachodniopomorscy policjanci ujawnili 456 kierowców, którzy nie dostosowali się do powyższych zaleceń ( w lipcu 2019 r. było ich 366).

Jednak bezpieczeństwo w okresie letnim to nie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale i na terenach przywodnych oraz wodzie, gdzie większość mieszkańców i odwiedzających nasz region turystów spędza wolny czas.

Od początku wakacji ( tj. od 27.06-31.07.2020 r. ) w naszym regionie utonęło 11 osób, w samym miesiącu lipcu 10. Początek sierpnia br. przyniósł informacje o dwóch kolejnych ofiarach. W zeszłoroczne wakacje woda pochłonęła 21 ludzkich istnień, w samym miesiącu lipcu 7.

Nie zapominajmy o tym, że woda to żywioł, a brak odpowiedzialności, brawura, alkohol i nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństw zazwyczaj prowadzą do tragedii.

Zachodniopomorska policja po raz kolejny apeluje o rozwagę i rozsądek zarówno na drodze, jak i podczas letniego wypoczynku. Niech te wolne od nauki i pracy dni będą dla nas tylko miłymi wspomnieniami udanego urlopu.

 

Zespół Prasowy KWP w Szczecinie / WRD KWP w Szczecinie

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version