Lokalne

Polska Liga Żeglarska: 1 Liga wchodzi w decydującą fazę

Opublikowano

w dniu

W najbliższy weekend 12 załóg 1 Ligi Żeglarskiej będzie walczyć o punkty do rankingu. Regaty odbędą się w Szczecinie na jeziorze Dąbie w Centrum Żeglarskim. Na czele tabeli znajduje się Yacht Club Gdańsk przed Sport Vita Gliwice i Pucharem Polski Jachtów Kabinowych.

3 runda może być decydująca dla wielu załóg pierwszoligowych mających aspirację do walki o awans do Ekstraklasy na sezon 2021. Po 2 rundach uformowała się zdecydowana grupa wspomnianych 3 liderów, których dzielą pojedyncze punkty. Za nimi jednak ze stratą 5-6 punktów plasuje się kilka zespołów walczących o pozostałe 2 miejsca premiowane awansem. Raptem w 4 punktach mieści się 5 kolejnych zespołów, z których każdy ma szanse na dobry wynik. Dwie załogi kobiece czyli Jachtklub Stoczni Gdańskiej/Mowi Sailing Team i UKS Navigo/Budimex Team, oraz Jacht Klub Między Żaglami, PG Racing z Politechniki Gdańskiej i rewelacja ostatniej rundy czyli KW Garland Gliwice.

3 runda odbędzie na innych jachtach, odmiennych od używanych w Sopocie Delphiach24. Ostatnie dwie rundy rozegrane zostaną w Szczecinie na balastowych TOM28, dłuższych, cięższych i wyposażonych w spinakery jachtach znanych z Ligi i regat meczowych.

„Czeka nas bardzo interesująca rywalizacja. Myślę, że czołowa trójka nie może spokojnie żeglować, mamy dopiero połowę sezonu i wszystko jest możliwe. W mojej ocenie mamy 8 zespołów walczących o punkty i awans, a miejsc mamy 4. Z ciekawością będę obserwować jak na tych jachtach poradzi sobie Garland Gliwice z Adamem Głogowskim z 49-er na sterem, jak sobie poradzi PG Racing wyjątkowo z Tadkiem Kubiakiem z Lasera jako sternikiem. Niewiadomą jest postawa dziewczyn z Gdańska i Sopotu, choć te w zeszłym roku ostatnią rundę tu w Szczecinie zakończyły na 3 miejscu, więc akwen i jachty są im dobrze znane.” – ocenia Maciek Cylupa, organizator i arbiter regat. „Na pewno w tej rundzie można stracić szanse na awans, ale raczej ciężko go sobie będzie zapewnić, to powinno wymusić ostrożne żeglowanie.”

Ranking 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej po 2 rundach:

 1. Yacht Club Gdańsk 2/HRM Racing Team (YC2)– 23 pkt
 2. SportVita Ski&Sail Gliwice (SPO) – 22 pkt
 3. Puchar Polski Jachtów Kabinowych (PJK) – 20 pkt
 4. Jachtklub Stoczni Gdańskiej/Mowi Women Sailing Team (JSG) – 15 pkt
 5. Jacht Klub Miedzy Żaglami/Sailing Machine Garmin (JMZ) – 14 pkt
 6. AZS Politechniki Gdańskiej/PG Racing (PGR) – 14 pkt
 7. Klub Wodny Garland Gliwice/Simplum (GAR) – 12 pkt
 8. Klub Żeglarski UKS Navigo Sopot/Budimex Team (NAV) – 11 pkt
 9. Odyssey Sailing Club Warszawa (ODY) – 8 pkt
 10. 10.Sailing Legia Warszawa 2 (LE2) – 8 pkt
 11. 11.RKS Lasery Zegrze (LAS) – 7 pkt
 12. 12.SKŻ Powidz (POW) – 2 pkt

Foto: Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version