Lokalne

Nowi funkcjonariusze zasilili szeregi MOSG

Opublikowano

w dniu

W Morskim Oddziale Straży Granicznej służbę rozpoczęło 18 nowych funkcjonariuszy. Ślubowanie 4 września odebrał od nich Komendant MOSG kontradm. SG Andrzej Prokopski.

Słowa roty ślubowania w obecności pocztu sztandarowego w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku wypowiedziało 11 kobiet i 7 mężczyzn. Komendant MOSG powitał nowych funkcjonariuszy, gratulując przyjęcia w szeregi Straży Granicznej. Podkreślił, że to służba odpowiedzialna, niekiedy wymagająca wyrzeczeń, ale przy tym dająca wiele satysfakcji. Nowo przyjętym życzył też powodzenia i sukcesów. Błogosławieństwa udzielił im kapelan MOSG ks. kmdr ppor. SG Andrzej Szpura.

Za kilka dni nowi funkcjonariusze rozpoczną naukę w ośrodku szkolenia Straży Granicznej. Po jej zakończeniu podejmą służbę w jednostkach organizacyjnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Przypominamy, że trwa nabór do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. Wszyscy chętni, którzy swoją przyszłość chcą związać z mundurem, mogą składać dokumenty w najbliższych miejscu zamieszkania jednostkach Straży Granicznej.

Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów są na stronie internetowej w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”. O naborze można również porozmawiać telefonicznie, dzwoniąc pod nr 58 524 24 24.

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat. Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.

Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Kandydaci rozwiązują tam testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym zaliczeniu rekruci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

Osoby chętne do pracy w Straży Granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających czy przewodnicy psów służbowych. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje w przypadku Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Pomellen koło Szczecina, gdzie służbę pełnią polscy strażnicy graniczni i niemieccy policjanci. To także szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej.

Foto: A. Kulak

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version