Lokalne

Unikaty z archiwum!

Opublikowano

w dniu

Muzealnicy z Muzeum Obrony Wybrzeża, którego siedzibą jest Fort Gerharda kilka dni temu zakończyli kolejną, coroczna kwerendę w niemieckich archiwach. Tym razem do Świnoujścia wrócili z wyjątkowymi fotografiami, a wyniki poszukiwań przerosły najśmielsze oczekiwania!

W nieskatalogowanym zbiorze fotografii, z kolekcji jednego z berlińskich zakładów fotograficznych udało się odnaleźć wyjątkową fotografie Twierdzy Portowej, wykonaną około 1870 roku!

– To jedna z najstarszych fotografii naszego miasta!- mówi Piotr Kucharski z fortowego muzeum.- Wykonał ją razem z kilkunastoma innymi fotografiami berlińskich fotograf by wykorzystać je do wykonania pocztówek.

Dlaczego fotografia jest taka cena? – Bo w przeciwieństwie do pozostałych ujęć- starego ratusza, czy dzisiejszego Wybrzeża Władysława IV ujęcie z twierdzą nie trafiło do druku- tłumaczy Piotr Kucharski. – Zostało najprawdopodobniej ocenzurowane i przetrwało być może w kilku odbitkach- w archiwum przedsiębiorstwa.

Jak widać fotografia przedstawia twierdzę przed przebudową- to jedyne tego typu znane zdjęcie!

To nie jedyny unikalne materiały jakie wzbogacił zasoby fortecznego muzeum.

– Do naszego archiwum trafiła także bardzo ciekawa kolekcja zdjęć z Baterii Zachodniej, które na zlecenie Ministerstwa Propagandy III Rzeszy wykonał znany reportażysta. Okazuje się, że fotografie były źle opisane i dlatego dotąd nie było nikomu znane.

Kolejne kwerendy- poszukiwania w archiwach w Polsce i za granicą muzealnicy planują już jesienią. Trzymamy kciuki za powodzenie!

Kwerenda mogła być wykonana dzięki wsparciu Muzeum Obrony Wybrzeża przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A, który jest oficjalnym Mecenasem Muzeum.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kluczowym zadaniem GAZ-SYSTEM S.A. jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego. Spółka jest właścicielem świnoujskiego Terminalu LNG.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version