Lokalne

Najnowszy raport z budowy tunelu pod Świną

Opublikowano

w dniu

Zarówno w komorze startowej na wyspie Uznam, jak i w komorze odbiorczej na wyspie Wolin prowadzone są prace związane z demontażem Wyspiarki i systemów, które ją wspomagały. W szybie odbiorczym trwają roboty przygotowawcze do wykonania łoża dla bram TBM. Następnie przy pomocy dźwigu będą one transportowane na powierzchnię.

W szybie startowym demontowana jest rama oporowa, która była potrzebna w momencie startu maszyny TBM.

W rejonie tunelu wykonywanego metodą stropową (po obu stronach Świny) odbywają się roboty wykończeniowe konstrukcji rampy. Dodatkowo na wiaduktach nad rampą dojazdową (również na obu wyspach) trwa montaż barier.

Zakończono budowę pomostów na konstrukcji wzmacniającej obudowę tunelu w miejscu planowanych wyjść ewakuacyjnych wraz z rampami najazdowymi. Rozpoczęto natomiast prace związane z wierceniem otworów pod lance mrożeniowe na obu wyjściach ewakuacyjnych, które będą wykonywane w technologii mrożenia gruntu.

Do tunelu wprowadzono maszynę TULC. Odbył się jej próbny rozruch. Będzie ona służyć do betonowania i deskowania wsporników oraz montażu prefabrykatów konstrukcji wewnętrznych.

Kontynuowany jest demontaż stacji STP i całego systemu oczyszczania płuczki.

W zakładzie prefabrykacji powstają prefabrykaty dla konstrukcji wewnętrznych w tunelu TBM (pod płytę jezdną – typ „U” i filigrany, płyty sufitowe,).

Intensywne prace odbywają się też w związku z budową biura Centrum Obsługi (murowanie ścian zewnętrznych, zbrojenie i deskowanie części budynku w konstrukcji żelbetowej – ściany sejfu i słupy nośne) oraz stacji Trafo TK3 (wykonywanie izolacji poziomej przeciwwodnej, zbrojenie płyty fundamentowej).

Poza tym po obu stronach Świny trwa przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu oraz infrastruktury drogowej.

Na obu wyspach wprowadzono czasową organizację ruchu. Na wyspie Wolin jest ona poprowadzona przez nowo wybudowane rondo. Na wsypie Uznam zmiany w organizacji są związane z łączeniem drogi głównej, wychodzącej z tunelu, z ul. Karsiborską.

Wykonywane są również roboty branżowe – budowa zbiornika przeciwpożarowego przy budynku BCO i stacji Trafo TK3.

1 Komentarz

  1. Osternothafen temu

    24 listopada 2021 na 14:50

    Opóźnienie wzrasta?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version