WIADOMOŚCI

Nowe stanowisko do obsługi najwiekszych promów już gotowe. To nie wszystko…

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Rośnie udział przewozów intermodalnych. Dlatego kilka lat temu podjęto decyzję o unowocześnieniu Terminala Promowego w Świnoujściu. Powstało nowe stanowisko do obsługi dużych promów, place parkingowe dla ciężarówek, wiadukt i położono nowe tory kolejowe. W piątek ogłoszono zakończenie prac.

Dawne stanowiska promowe nr 5 i 6 połączono w jedno. Dzięki temu jest dziś linia cumownicza o długości 294 m. Nowa rampa przeładunkowa ma nośność 180 ton i szerokość 35 metrów. Dzięki takim parametrom technicznym możliwe będzie cumowanie większych jednostek.

W ramach inwestycji położono nowe tory kolejowe oraz wykonano place manewrowo-postojowe z systemem znaków elektronicznych. Dla pasażerów zamontowano nowy rękaw, a nad stacją kolejową Świnoujście wybudowano estakadę, która skomunikowała parking z terenem terminala. Zakupiono także cztery ciągniki siodłowe i dwa wózki wysokiego składowania typu „reach stacker”, służące do transportu i przeładunku kontenerów na terminalu.

Na Terminalu Promowym w Świnoujściu działa obecnie czterech armatorów promowych realizujących 12 rejsów na dobę w relacji ze szwedzkimi portami Trelleborg i Ystad. 

W 2015 roku zakończyła się budowa stanowiska nr 1, w tym roku zakończyły się prace modernizacyjne na stanowisku nr 5 pod kątem możliwości obsługi transportu intermodalnego. W roku 2023 zaplanowana jest modernizacja stanowiska nr 4, szczególnie w aspekcie rampy przeładunkowej. W kolejnym roku 2024 wydłużone zostanie stanowisko numer 2. Wszystko po, żeby można było na trzech stanowiskach obsługiwać największe promy, jakie będą zawijać na Bałtyk.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version