WIADOMOŚCI

Plaża w Międzyzdrojach zyskała profesjonalną siłownię plenerową

Opublikowano

w dniu

W Międzyzdrojach pojawiła się nowoczesna siłownia plenerowa, zlokalizowana bezpośrednio na plaży, po zachodniej stronie zejścia na plażę „B”. Inicjatorem projektu jest Benefit Systems, operator kart MultiSport, a jego celem jest aktywizacja sportowa zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. Obiekt jest już otwarty, a treningi są całkowicie darmowe i dostępne dla wszystkich.

Po zachodniej stronie zejścia na plażę „B” z ul. Pomorskiej w Międzyzdrojach powstała siłownia plenerowa z wyposażeniem podobnym do tego, z którego korzystają ćwiczący w klubach fitness. Do dyspozycji turystów i mieszkańców oddano m.in. urządzenia wielofunkcyjne, maszyny do wyciskania na klatkę piersiową i barki, urządzenia do przysiadów i martwego ciągu, sztangę ze zmiennym obciążeniem, maszynę do ściągania drążka, urządzenie do treningu mięśni grzbietu, pullover machine, prostownik nóg oraz prasa nożna. Dzięki takiej różnorodności sprzętu, można efektywnie trenować wszystkie partie mięśniowe, ciesząc się przy tym urokami nadmorskiego klimatu.

Stworzenie siłowni plenerowych to nasz kolejny krok w aktywizacji społeczeństwa w okresie letnim. Utrzymywanie stałego poziomu aktywności przez cały rok jest niezwykle ważne – nie tylko z perspektywy zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Potwierdzają to nasze badania – jak wynika z raportu MultiSport Index 2023 zdaniem 95 proc. aktywnych fizycznie Polaków regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ich samopoczucie, a według 89 proc. redukuje stres i złe emocje. Cieszymy się, że mogliśmy jedną z naszych siłowni plenerowych zbudować na plaży w Międzyzdrojach, mieście cieszącym się niesłabnącą popularnością wśród turystów – mówi Emilia Rogalewicz, członek zarządu Benefit Systems, firmy będącej twórcą kart MultiSport.

Burmistrz Międzyzdrojów, Mateusz Witold Bobek, także z zadowoleniem komentuje nową inicjatywę: 

 – Jesteśmy dumni, że możemy oferować mieszkańcom i turystom takie udogodnienia. Siłownia plenerowa przy plaży to nie tylko krok w kierunku promowania zdrowego stylu życia, ale także miejsce, które integruje społeczność i zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. W Międzyzdrojach chcemy tworzyć przestrzenie, które sprzyjają zdrowiu i dobrej kondycji, a ta inwestycja jest doskonałym przykładem.

Na temat znaczenia regularnej aktywności fizycznej wypowiedziała się trenerka sportowa Agata Brama, która zwraca szczególną uwagę na wpływ ruchu na kondycję psychiczną.

– Biochemicznym efektem aktywności fizycznej jest m.in. wzrost stężenia endorfin i dopaminy we krwi, wsparcie syntezy serotoniny czy nawet melatoniny, która jest jednym z silniejszych antyoksydantów w naszym organizmie i działa silnie przeciwnowotworowo i neuroprotekcyjnie. Co więcej, regularny trening siłowy wzmacnia korę przedczołową, czyli strukturę mózgu odpowiedzialną za logiczne i racjonalne myślenie, w związku z tym aktywność fizyczna przekłada się na lepszą kontrolę emocjonalną – mówi Agata Brama, trenerka sportowa MultiSport.

Ekspertka przypomina, że zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia dorośli powinni wykonywać co najmniej 150-300 minut umiarkowanej lub 75-150 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo. Mimo tych zaleceń, wciąż co trzeci Polak nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu (MultiSport Index 2023).

Piotr Czyżewski, trener sportowy MultiSport, zachęca do treningów siłowych nie tylko osoby młode, ale także wszystkie osoby starsze wypoczywające w Międzyzdrojach: Liczne badania naukowe dowodzą, że trening siłowy zmniejsza ryzyko problemów sercowo-naczyniowych oraz obniża ciśnienie krwi. Wspomaga także metabolizm poprzez zwiększony wydatek energetyczny, a tym samym ułatwia kontrolę masy ciała. Dodatkowo zmniejsza ryzyko osteoporozy i upadków, co ma szczególne znaczenie dla osób starszych. Pomaga również zahamować lub spowolnić sarkopenię, czyli naturalny proces utraty masy mięśniowej związany z wiekiem. To wszystko przyczynia się do zachowania sprawności fizycznej i niezależności w starszym wieku.

Siłownie plenerowe to jedna z inicjatyw spółki Benefit Systems, której celem jest zachęcenie do prowadzenia aktywnego stylu życia przez cały rok. Twórcy kart sportowych, z których korzysta już 1,5 mln osób w Polsce,stworzyli także specjalną grywalizację Letnia Gra, w ramach której przyznają nagrody m.in. za systematyczność w treningach oraz odwiedzanie różnego rodzaju obiektów sportowych, zarówno plenerowych, jak i tradycyjnych w całej Polsce. Ważnym elementem gry jest możliwość wsparcia programu wolontariackiego firmy, dzięki któremu punkty zebrane przez użytkowników zamieniane są przez Benefit Systems na realne wsparcie finansowe dla wybranych fundacji.

– Tworzymy inicjatywy, które motywują do aktywnego spędzania czasu, ale też łączą ludzi wokół sportowych idei. Naszym celem jest nie tylko promowanie zdrowego trybu życia, ale również budowanie społeczności skupionej wokół wspólnych zainteresowań. Wierzymy, że siłownia plenerowa stanie się ważnym miejscem spotkań i wspólnych treningów na mapie Międzyzdrojów. Może to być dla wielu osób nie tylko sposób na poprawę kondycji psychofizycznej, ale również szansa na nawiązanie nowych znajomości i inspiracja do prowadzenia bardziej aktywnego stylu życia – podsumowuje Emilia Rogalewicz.

Z siłowni plenerowej MultiSport w Międzyzdrojach można korzystać do 15 października 2024 roku.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version