Lokalne

Kilkadziesiąt osób bierze udział w wakacjach z historią

Opublikowano

w dniu

40 osób z całej Polski bierze udział w tegorocznych „Wakacjach z historią” w Świnoujściu. Akcję od czterech lat organizuje Fort Gerharda z łódzkimi hobbystami historii. Pasjonaci odpoczywają zwiedzając Świnoujście i pracując przy zabytkowych fortyfikacjach.

W tym roku miłośnicy historii z całej Polski wysprzątali Baterie Brzegową. Ich pracę widać gołym okiem. Zaniedbana, betonowa fortyfikacja odzyskała blask, a dzięki pracy wolontariuszy można ją zwiedzać bezpiecznie.

– Co rusz ktoś zatrzymuje się przed tablicą z opisem baterii. Turyści robią zdjęcia. To naprawdę cieszy. Widać, że nasza praca czemuś i komuś służy- mówi Wiktor Stusi, jeden z organizatorów akcji z Łodzi.

Wolontariusze brali udział także w konserwacji pantherturma i remontowali zabytkową armatę 130 mm. W wakacjach z historią biorą udział debiutanci, a także prawdziwi weterani. Młodziutka Agata Matusiak przyjechała tutaj ze Zgierza z tatą Sebastianem i bratem Kacprem. To już jej trzecie wakacje z historią.

– W zeszłym roku wykopaliśmy z ziemi stary słup graniczny, a w ostatnich dniach brałam udział w wielkim sprzątaniu obiektów. Wynosiłam śmieci i usuwałam zarastające bunkry krzaki. Turyści mogą teraz oglądać uporządkowane obiekty – mówi Agata Matusiak.

Tata Sebastian dodaje, że takie wakacje nie są dla każdego. Trzeba być pasjonatem historii, żeby naprawdę dobrze się bawić. Ale zaznacza jednocześnie, że to dla najmłodszych świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu. Po raz pierwszy w tej wyjątkowej imprezie udział bierze Radosław Herman, archeolog z Łodzi. Uważa, że świnoujskie fortyfikacje są wyjątkowe w skali europejskiej.

Wydarzenie jest organizowane przy współpracy ze spółką Polskie LNG, mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu .

1 Komentarz

  1. resty temu

    6 sierpnia 2015 na 17:30

    Literkę mi w nazwisku autor artykułu zjadł 🙁

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version