Lokalne

Znamy zdobywców Bursztynowego Serca Szczerozłotego!

Opublikowano

w dniu

Zespół „Dzień dobry” z Bielsko-Białej laureatem Bursztynowego Serca Szczerozłotego podczas Grechuta Festival 2015. To letnia edycja odbywającego się od wielu lat w Krakowie największego festiwalu poświęconego twórczości Marka Grechuty.

W koncercie laureatów „Jeszcze pożyjemy” wystąpili:
– Dzień Dobry
– Aire Andaluz
– Karolina Leszko
– Tomasz Steńczyk
– Łukasz Jemioła
– Anawa

Prowadzenie: Jakub Baran
Kierownik muzyczny: Paweł Piątek
Gość specjalny: Ania Rusowicz Band

Zespół DZIEŃ DOBRY otrzymał 458 z blisko 1000 oddanych ważnych głosów. Zwycięzcy otrzymali bursztynową nagrodę oraz czek na 2 000 pln. Miejsce drugie zdobył Tomasz Steńczyk (193 głosy), na trzeciej pozycji uplasował się Łukasz Jemioła (193).

Corocznie, w czasie krakowskiego Grechuta Festival odbywa się Konkurs na interpretacje piosenek z repertuaru Marka Grechuty. Na scenie amfiteatru w Świnoujściu pojawili się triumfatorzy konkursu z lat 2008 – 2014. Artyści, którzy pokazali najbardziej oryginalny sposób wykonywania utworów Mistrza Grechuty. Każdy z nich, w swoim stylu, odważnie, acz z szacunkiem zmierzyl się z trudną materią niezapomnianych przebojów. Warto ich posłuchać, gdyż do utworów znanych i lubianych wnoszą nutkę własnej interpretacji oraz indywidualnej wrażliwości. Solistom towarzyszył zespół Anawa, w składzie, który występował z Markiem Grechutą w czasie ostatnich 10 lat działalności scenicznej Pana Marka.

W drugiej części koncertu wystąpiła „jedyna obecnie wokalistka, która śpiewa prawdziwy big – bit”. To nieco zapomniane określenie, w latach 60 – tych mówiło wszystko. Z angielska big – bit, po polsku „mocne uderzenie”. Czyli muzyka, która zmieniła świat. Ania Rusowicz jest spadkobierczynią tamtych nastrojów – melodyjnej, pełnej radości muzyki. W czasie koncertu usłyszeliśmy także interpretacje kilku piosenek Marka Grechuty przygotowanych przez Ania Rusowicz Band. Marek Grechuta na big – bitową nutę! To nie zdarza się codziennie.

Foto: Aleksander Dmowski/MDK

Zespół „Dzień Dobry” istnieje od lutego 2004 roku. Wspólne muzykowanie wyzwala w nich bardzo silne emocje i ogromną radość. Dążą do tego, aby ich muzyka podobnie oddziaływała na każdego słuchacza, dlatego to co grają, określają mianem: POZYTYWNEJ AKUSTYCZNEJ FALI. Czerpiąc inspiracje z różnych kultur i stylów muzycznych oraz bazując na akustycznym instrumentarium stworzyli bogaty i różnorodny repertuar. Oprócz autorskich kompozycji jest w nim miejsce dla piosenki poetyckiej, filmowej czy też polskich i światowych przebojów w zaskakujących, akustycznych aranżacjach.

We wrześniu 2008 roku zespół „Dzień Dobry” zdobył I miejsce i statuetkę „Serce Szczerozłote” na Krakowskim Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód”. Konsekwencją tego wydarzenia jest program i płyta pod tytułem: „Dzień Dobry Panie Marku”, która zawiera utwory Marka Grechuty w nowych aranżacjach oraz autorskie piosenki. Dzięki współpracy z Fundacją „PIOSENKARNIA” Anny Treter wystąpili u boku największych gwiazd polskiej estrady na Galach Koncertowych zatytułowanych: „Magia Obłoków”. W następnych latach wystąpili na licznych koncertach i przeglądach, które przybliżyły ich twórczość miłośnikom piosenki autorskiej, poetyckiej i tzw. krainy łagodności. Jesienią 2011 r. wystartowali w 2-giej edycji emitowanego przez Telewizję Polsat show pt: „MUST BE THE MUSIC – tylko muzyka”, w którym dotarli do półfinału.

[box type=”shadow” align=”alignleft” class=”” width=””]Skład zespołu: Piotr Mirecki – śpiew, gitara, cajon Małgorzata Stachura – bas akustyczny, śpiew Jan Stachura – gitara Krzysztof Maciejowski – skrzypce, śpiew Stanisław Joneczko – akordeon[/box]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version