Lokalne

Bezpieczna droga do szkoły ze świnoujską policją

Opublikowano

w dniu

Rozpoczął się już nowy rok szkolny, a wraz z nim policyjne działania pod nazwą „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”, w ramach których policjanci pomagać będą dzieciom w bezpiecznym dotarciu i powrocie ze szkoły. Mundurowi przypominać będą także kierowcom o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie szkół i przedszkoli.3

Ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły” rozpoczynają się z początkiem każdego roku szkolnego. Policyjne patrole pojawiają się przy szkołach, aby pomóc najmłodszym bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz wytłumaczyć, jak zachowywać się na drodze. Policjanci pojawiają się przede wszystkim przed placówkami oświatowymi, które znajdują się w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Działania poprzedzone były kontrolami infrastruktury drogowej w rejonie szkół i przedszkoli. Policjanci już od połowy sierpnia sprawdzali m.in. stan utrzymania i czytelność istniejącego oznakowania pionowego i poziomego.

Podczas działań „Bezpieczna droga do szkoły” funkcjonariusze przypominać będą także kierowcom poruszającym się w pobliżu placówek oświatowych o obowiązku przestrzegania przepisów drogowych, szczególnie dotyczących jazdy z dozwoloną prędkością i parkowania. W działaniach mundurowi użyją m.in. laserowych mierników prędkości i videorejestratorów.

Szczególnym nadzorem objęte zostaną pojazdy przewożące dzieci i młodzież.

Ważnym elementem działań będą także spotkania stróżów prawa z uczniami szkół podstawowych, szczególnie klas pierwszych, którzy rozpoczynają edukację szkolną. Wizyty w szkołach będą stanowiły okazję do przekazania dzieciom wiedzy dotyczącej zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz wręczenia elementów odblaskowych. W tym roku dzieci otrzymają odblaskowe zawieszki i opaski zakupione w ramach kampanii edukacyjnej pn. WIDOCZNIE – EKOLOGICZNIE” realizowanej przez zachodniopomorską drogówkę wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W trakcie działań policjanci spróbują również zwrócić uwagę rodziców na kwestie związane z bezpieczeństwem ich pociech w drodze do szkoły oraz w drodze powrotnej do domu. Pamiętać bowiem należy, że to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w edukacji i kształtowaniu zachowań małego uczestnika ruchu.

Aby każde dziecko bezpiecznie doszło do szkoły i wróciło z niej do domu przypominamy kilka podstawowych zasad:

Rodzicu!!!

• Daj dziecku dobre wzorce. Nie pokazuj negatywnych zachowań na drodze.

• Zadbaj o podstawową edukację dziecka z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

• Nie zapomnij o elementach odblaskowych np. w ubiorze, tornistrze.

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Obowiązek korzystania z odblasków nie obowiązuje w strefie zamieszkania, gdzie pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami.

• Pokaż dziecku drogę do szkoły. Wskaż przejścia, po których może przejść na drugą stronę ulicy i pokaż, jak należy się wtedy zachować. Pamiętaj, że nie zawsze najkrótsza droga jest najbezpieczniejsza.

• W miarę możliwości przez jakiś czas towarzysz dziecku w wędrówce.

• Jeżeli zauważysz nieprawidłowości w oznakowaniu poziomym lub pionowym dróg w pobliżu szkoły zgłoś to zarządcy drogi lub w najbliższej jednostce Policji lub na adres e – mail: ruch.drogowy@szczecin.kwp.gov.pl

Kierowco!!!

• Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia.

• Zwolnij. Gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, zachowaj szczególną ostrożność. Pamiętaj, że w starciu z twoim samochodem dziecko nie ma żadnych szans na uniknięcie obrażeń.

• Dowożąc do szkoły dziecko pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych.

Po zmianach wprowadzonych 15 maja 2015r. na przednim i na tylnym siedzeniu dziecko mające mniej niż 150 cm może być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Wyjątkowo zezwala się na przewożenie w pojeździe na tylnym siedzeniu dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę (powyżej 36 kg) i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ.

Zezwala się również na przewożenie w pojeździe na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

• Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym, tak aby nie ograniczyć widoczności innym kierującym i pieszym przechodzącym przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej.

• Zatrzymaj się! Jeżeli na jezdni stoi autobus szkolny „Gimbus” z widocznym znakiem „stop” kierujący musi zatrzymać się i czekać aż znak zostanie schowany. Nakaz ten jest obligatoryjny bez względu na istnienie zatoki autobusowej, pasa awaryjnego czy też pobocza. Dotyczy on wszystkich pojazdów dojeżdżających do miejsca postoju odpowiednio oznakowanego autobusu szkolnego.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version