Lokalne

Super-okręt wejdzie w skład naszej flotylli

Opublikowano

w dniu

W Gdańsku ochrzczono pierwszy z trzech budowanych dla Marynarki Wojennej nowoczesnych niszczycieli min projektu KORMORAN II. Po wodowaniu zacznie się wyposażanie jednostki – montaż uzbrojenia, systemów rozpoznania i łączności – jednostka ma wejść do służby pod koniec 2016 roku. Będzie stacjonowała w Gdańsku, lecz niewykluczone, ze będzie także częstym gościem w świnoujskim porcie.

8.FOW jest przyszłym użytkownikiem „Kormoranów II”. Matką chrzestną jednostki została Maria Karweta, wdowa po admirale floty Andrzeju Karwecie, który zginął w katastrofie smoleńskiej, a dowódcą kmdr ppor. Michał Dziugan. Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że Maria Karweta jest wyjątkową osobą, a wodowanie i chrzest są okazją do oddania hołdu admirałowi.

Do głównych zadań wodowanego dzisiaj okrętu będzie należało: poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja oraz niszczenie min morskich, przeprowadzanie jednostek pływających przez akweny zagrożenia minowego, rozpoznawanie torów wodnych, zdalne sterowanie samobieżnymi nawodnymi platformami przeciwminowymi – trałami samobieżnymi lub pojazdami holującymi sonary. Okręt będzie miał również możliwość stawiania min – zarówno pojedynczych jak i w zagrodach. Wodowany w dniu dzisiejszym okręt wejdzie w skład 13. Dywizjonu Trałowców im admirała floty Andrzeja KARWETY 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Rok 2015 przejdzie do historii Marynarki Wojennej i polskiego przemysłu stoczniowego, bo po wielu latach, gdy nic się nie działo, mamy wodowanie po wodowaniu – ocenił w piątek wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak w gdańskiej stoczni Remontowej Shipbuilding.

Program budowy okrętu pod nazwą Kormoran II ruszył w 2007 r. Zadanie jest prowadzone jako praca rozwojowa, polegająca na zaprojektowaniu i wybudowaniu prototypu nowoczesnego okrętu poszukiwania, identyfikacji, klasyfikacji i zwalczania min. Okręt ma działać na Bałtyku, Morzu Północnym i innych akwenach w misjach sojuszniczych. Kontrakt na projekt i budowę trzech jednostek tego typu podpisał we wrześniu 2013 r. Inspektorat Uzbrojenia z konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding. W jego skład wchodzą także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej i Stocznia Marynarki Wojennej S.A.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version