Lokalne

Budżet Obywatelski. Padł rekord!

Opublikowano

w dniu

Aż  11 tysięcy 247 osób  oddało swoje głosy w Budżecie Obywatelskim 2016. W tej chwili trwa jeszcze ich weryfikacja. Po jej zakończeniu będzie wiadomo, które projekty zgłoszone przez mieszkańców będą zrealizowane w przyszłym roku w naszym mieście. Dla porównania w ubiegłorocznym głosowaniu- mimo, iż projektów było więcej –  wpłynęło 8 tysięcy 985 głosów, z czego 7 tysięcy 427 było ważnych.

– Mając doświadczenie z ubiegłego roku, spodziewaliśmy się dużego zainteresowania – przyznaje Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – Duża w tym zasługa osób, które złożyły projekty do Budżetu Obywatelskiego 2016. Wiele z nich przeprowadziło prawdziwą kampanię promującą ich wnioski. To doskonale pokazuje, że nasi mieszkańcy identyfikują się z miastem, w którym żyjemy, zależy im na jego rozwoju.

Zasady Budżetu Obywatelskiego propagowało również Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście.

– Spotykaliśmy się z mieszkańcami zarówno lewo jak i prawobrzeża miasta, organizowaliśmy mobilne punkty informacyjne, informacje systematycznie pojawiały się również w naszych miejscowych mediach ,którym dziękujemy za pomoc w tej kwestii – wylicza Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – W związku z tym, że głosować mogli mieszkańcy już od 13 roku życia, informacje o budżecie trafiły również do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Ile w tym roku będzie ważnych głosów, okaże się po zakończeniu weryfikacji.

– Termin głosowania minął w miniony poniedziałek – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta.  – W pierwszym etapie policzyliśmy ile w ogóle wpłynęło głosów, a teraz sprawdzamy, czy wszystkie spełniają regulaminowe wymogi. Dopiero wtedy będziemy mogli podać, które projekty zdobyły największe poparcie i będą realizowane w przyszłym roku.

Na karcie do głosowania, oprócz imienia i nazwiska, numeru oraz nazwy projektu, trzeba było również podać adres zamieszkania i numer PESEL. Do tego oczywiście data oddania głosu i podpis. Ważne jest również to, że jedna osoba mogła oddać tylko jeden głos.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznym, pierwszy w Świnoujściu Budżecie Obywatelskim wygrały dwa projekty. Najwięcej głosów zdobył wniosek o kupno pełnomorskiego jachtu do szkolenia żeglarskiego dzieci i młodzieży. Na drugim miejscu uplasowała się budowa kładki pieszo – rowerowej przy rondzie w Przytorze-Łunowie.

W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców, w tym roku Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz zdecydował o zwiększeniu kwoty BO do 2,5 mln złotych. Jednocześnie zespół, który opracowywał regulamin BO, zdecydował, że koszt realizacji jednego projektu nie może być wyższy niż 500 tys. złotych. Tym samym, jeszcze przed rozpoczęciem głosowania wiadomym było, że zwycięskich wniosków będzie więcej , niż rok temu – przynajmniej pięć.

Zgodnie z regulaminem BO 2016, oficjalne wyniki głosowania zostaną ogłoszone na przełomie września i października. Sprawdzaniem głosów pod względem formalnym zajmują się pracownicy Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta.

–   Głosów jest tak dużo, że trudno w tej chwili podać konkretną datę ogłoszenia wyników. Staramy się, aby weryfikacja zakończyła się jak najszybciej, ale trzeba mieć na uwadze, że sprawdzenie każdej z ponad 11 tysięcy kart do głosowania, wpisanie do programu każdego numeru PESEL, wymaga czasu – dodaje Robert Karelus.

Tekst i zdjęcia BIK UM Świnoujście

Na zdjęciu: Pracownicy Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Świnoujście w trakcie liczenia głosów.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version