Lokalne

Kościół pw. Chrystusa Króla doczeka się nowej elewacji

Opublikowano

w dniu

Stary tynk nie był estetyczny, a także nie pozwalał oddychać murom świątyni. W konsekwencji ma to negatywny wpływ na wnętrze kościoła.  W czwartek trwało ustawianie rusztowań wokół budowli. Na frontowej ścianie tynk zostanie wymieniony na wapienny.

– Kościół pw. Chrystusa Króla  pełni rolę świątyni, ale należy pamiętać że jest to zabytek wzniesiony około 1792  roku mówi nam proboszcz ks. Bogusław Gurgul .

Remont ściany przy której obecnie rozpoczynają się prace, zakończy się pod koniec listopada.  Oczywiście jeśli pozwoli na to pogoda. W przeciwnym razie prace zostaną przerwane i wznowione na wiosnę.

Wymiana elewacji odbywa się etapami. Kościoła nie stać na remont całkowity.

– Staramy się pozyskiwać wsparcie finansowe z różnych źródeł. Raz się udaje, innym razem nie. Zwracaliśmy się z prośbą o wsparcie do władz miasta, niestety otrzymaliśmy odmowną odpowiedź – mówi proboszcz ks. Bogusław Gurgul .

Duchowni mają wiele ciekawych planów związanych ze zmianami wewnątrz świątyni. Część z nich poprawiłaby akustykę podczas corocznie odbywających się Świnoujskich Wieczorów Organowych.

1 Komentarz

 1. Anonim temu

  2 października 2015 na 13:57

  a kiedy zostanie wyremontowana wieża? To ona powinna mieć chyba pierwsze miejsce coo?

 2. Nabuchodonozor temu

  2 października 2015 na 13:44

  Niech go obkleją styropianem, jak to teraz modne i pomalują na zielony kolor, hee hee

 3. Anonim temu

  2 października 2015 na 11:24

  Co tu więcej mówić? Chyba dobrze, że wreszcie remontują. Szkoda, ze nie będzie miał ten kościół takiej klasy jak inne w centrach miast. Zwykły kościół i tyle

 4. Sławek temu

  1 października 2015 na 18:27

  Ano właśnie, kiedyś chciano iść z duchem czasu i piękną elewację z ciemno palonej cegły, pokryto okropnym, cementowym barankiem. To wina władz kościoła z lat 80-tych. Termin nierealny niestety, widać to po tempie prac na bokach kościoła. Dodatkowo odkuwanie tynku uszkadza cegłę. Jak wyglądał kiedyś, popatrzcie na wieżę przy Piastowskiej.

  • Anonim temu

   1 października 2015 na 23:34

   Ten kościół (w obecnej formie) był ZAWSZE otynkowany. Nigdy nie miał elewacji „ceglanej” jak ten na Piastowskiej. Widać to dobrze na starych, przedwojennych zdjęciach i nowszych z lat 60-tych.

   • Anonim temu

    2 października 2015 na 14:13

    przecież on kiedyś miał cegłę..

   • Jola temu

    10 maja 2020 na 08:24

    Chciałabym wrócić do S-cia , mieszkam w Łodzi, ale bardzo tęsknię, mam 3 pokoje i chętnie na 2 pokoje bym się zamieniła.Mieszkalam na Matejki

 5. Nabuchodonozor temu

  1 października 2015 na 18:22

  Może by zorganizować jakąś zrzutkę na całkowity remont świątyni, żeby nie bawić się w remonty na raty i ruszyć z pełną pompą na wiosnę?

 6. anonim temu

  1 października 2015 na 18:15

  świetny pomysł a stara elewacja rzeczywiście nie była piękna dziwić może tylko podejście władz miasta widocznie gustują tylko w betonowych budowlach zabytki to już be

  • Anonim temu

   1 października 2015 na 23:39

   Władze miasta nie miały tu nic do gadania. O wyborze tynku decydował Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ten kościół był ZAWSZE otynkowany. Problem polegał na tym, że w latach 70-tych zafundowano mu agresywny tynk cementowy, który uszkadzał cegłę i wyglądał beznadziejnie. Teraz przywraca się po prostu oryginalny wygląd historyczny.

 7. basia temu

  1 października 2015 na 17:45

  Szkoda ze tylko jedna ściana. Wielka szkoda ze o ogrzewaniu wszyscy zapominają a w sroga zimę nie jest tam wcale przyjemnie.

 8. Anonim temu

  1 października 2015 na 16:53

  to jest także wizytówka Świnoujśćia. Turyści lubią odwiedzać główne miejsca w centrum miasta. Niewątpliwie kościół takim jest. Remont to dobra opcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version