Lokalne

Pod prysznic tylko na golasa?

Opublikowano

w dniu

Zboczeńcy – to jedno ze słów, które w liście od naszego Czytelnika pada aż 8 razy. Według pana Marcina miejski basen jest miejscem, gdzie spotykają się prawdziwi degeneraci. Czy kąpiel pod basenowym prysznicem bez slipek jest naprawdę „zbrodnią” zasługującą na takie słowa?

Pan Marcin (50 l.) razem ze swoim ośmioletnim synem kilka dni temu wybrał się, aby popływać na miejskim basenie. Gdy postanowił skorzystać z prysznica, okazało się, że te są zajęte przez kilku młodych mężczyzn w wieku około 25 lat. Wszyscy byli nago. – Zatkało mnie! Poprosiłem syna, aby cofnął się do szatni. Po chwili jeden z kąpiących raźnym krokiem przeparadował machając swoim przyrodzeniem tuż obok nas! Nie wytrzymałem – opowiada pan Marcin. Jak wynika z jego relacji niezbyt kulturalnie zwrócił uwagę „gibkim” młodzieńcom, że miejski basen to nie plaża naturystyczna. Po krótkiej sprzeczce, zakończonej szyderczym śmiechem golasów, udało mu się w końcu wziąć prysznic i skorzystać z basenu.

– To skandal! Gdyby pod prysznicami były zasłony, albo myli się tyłem do nas. Na dodatek to paradowanie nago. Można się przecież owinąć ręcznikiem – dodaje oburzony mężczyzna. – Degeneraci! Najgorsze jest to, że po zakończeniu pływania problem powrócił. Z prysznica znowu korzystał kolejny golas – nagusieński jak go pan Bóg stworzył.

Mężczyzna, po wizycie w naszej redakcji zapowiedział, że sprawą spróbuje zainteresować władze miasta, bo jak się później dowiedział – na basenie kąpiel nago pod prysznicami jest bardzo często praktykowana!

Sanepid: kąpiel w slipkach niehigieniczna

Według pracowników Sanepidu kąpiel pod prysznicem nago jest wskazana ze względów higienicznych. Podobna opinię wyraża nawet specjalista od dobrych manier: – a jak można się dokładnie umyć jeśli nie bez bielizny?

Mieszkańcy spotkani przed basenem mają podobną opinię. – Kąpiel pod prysznicem w stroju to jakaś paranoja – mówi pani Marta. – U nas ciągle mamy jakieś dziwne problemy z akceptowaniem nagości. Wystarczy pojechać np. do term żeby zobaczyć, że nagość to nie problem.

Podobna opinię ma pan Andrzej, który z basenu korzysta od 20 lat. – Polska jest pod tym względem bardzo pruderyjnym krajem. Zawsze kąpię się nago. Oczywiście za bardzo nie eksponując pewnych części ciała. Myślę, że ten oburzony pan dostałby zawału, gdyby kiedyś korzystał z koedukacyjnej sauny np. w Czechach. Tam wszyscy są nago. Tylko jedna osoba ze spotkanych pod basenem przyznała, że zawsze z prysznica korzysta nie zdejmując stroju kąpielowego. – Mam 60 lat. Nie do końca akceptuje swoje ciało i się zwyczajnie wstydzę – mówi pani Dorota. – Ale do nagusów nic nie mam – dodaje.

OSiR: Zalecamy większą wrażliwość

Mariusz Fryska, dyrektor OSIRU, który zarządza basenem apeluje o wrażliwość w tym względzie, choć sam przyznaje, że zgodnie z przepisami sanitarnymi przed wejściem na basen należy dokładnie umyć całe ciało, a nie jedynie spryskać się wodą.

– Oczywiście przed skorzystaniem z basenu należy ze względów sanitarnych bezwzględnie wziąć prysznic. Jest to nawet zapisane w regulaminie. Na basen przychodzą różni ludzie. Dla jednych widok nagości wywołuje oburzenie, a na innych nie robi wrażenia. Należy uszanować poglądy wszystkich. Prysznice na naszym basenie są albo męskie, albo damskie. Nie ma ścianek działowych tak jak to było kiedyś. Być może to właśnie daje mniejsze poczucie intymności. Sam chodzę na basen i według mnie nie ma problemu, gdy nago kąpią się dorośli. Co jednak zrobić, gdy są dzieci? Każdy wychowuje dziecko po swojemu. Niektórzy pewnie woleliby uniknąć sytuacji w których ich dziecko bierze prysznic w otoczeniu nagich ludzi. Jeśli pod natryskiem są dzieci zalecałbym jednak większą wrażliwość i kąpiel jednak w stroju.

A jaka jest na ten temat opinia naszych Czytelników? Zapraszamy do dyskusji na stronie www.swinoujskie.info.

1 Komentarz

 1. Gość temu

  23 lutego 2022 na 11:30

  Jezu, średniowiecze. Prysznice męskie i afera. Ja osobiście bywam z dziećmi i żona na basenie dość często. Szatnia jest koedukacyjna z kabinami do przebrania, jednak większość z nich nie korzysta swobodnie przebierając się przy szafkach. Co do pomieszczeń prysznicowymi, na basenie na który uczęszczam są pomieszczenia prysznicowe męskie, damskie i rodzinne. My będąc z dziećmi korzystamy z rodzinnych i tak jak większość bierzmy wszyscy prysznic nago, bez względu czy są tam inni czy nie, jednakże nie spotkałem się, aby komuś to przeszkadzało. Raczej całe rodziny w takim pomieszczeniu rozbierają się do naga i się kąpią. W moim przypadku wynika to z chęci utrzymania odpowiedniej higieny zarówno przed basenem jak i po, co zresztą zaleca GIS.

 2. ola temu

  15 listopada 2015 na 01:05

  A właściwie dlaczego nie ma przegród lub zasłon? Należy uszanować też tych, którzy nie mają chęci golasować przy wszystkich. Trochę tolerancji także dla nich. Koszarowo kolonijne zwyczaje nie każdemu mogą odpowiadać.

 3. pływak temu

  14 listopada 2015 na 16:06

  W czepku pływanie , kąpiel pod prysznicem w stroju co za paranoja , nigdzie tego nie ma , tyle lat te same osoby chodzą na basen i nikomu kąpiel nago nie przeszkadza , zjawił się jeden raz dziadzio z wnuczkiem i afera na całe Świnoujście . Ludziska dajcie na luz , nagość to normalna rzecz , NIE BĘDĘ ZACHOWYWAĆ SIĘ JAK DZIKUS .

 4. qaz temu

  14 listopada 2015 na 15:38

  Oszołomów jednak nie brakuje. Co za słownictwo: degeneraci, zboczeńcy? To jakieś mentalne średniowiecze. To ten jegomość powinien zostać napiętnowany i pouczony za swoje zachowanie. Pranie gaci to niech on sobie w domu robi, a nie na basenie. Widzę, że świadomość i wiedza o higienie zerowa i jeszcze dziecko w tym utrwala i „straszy”, że porządne umycie się przed wejściem do basenu i po jest czymś złym. Umycie się dokładne, całego ciała, nago (bo jak inaczej?), mydłem przed basenem powinno być i u nas jako obowiązkowe wypisane na tabliczce nad wejściem pod natryski. Ja nie mam zamiaru pływać razem z tymi bakteriami, potem, wydzielinami z okolic krocza, które ktoś przyniósł ze sobą pod ubraniem. A jak jakiś facet boi się, że innego gołego faceta zobaczy to chyba sam ma jakieś problemy i niech lepiej siedzi w domu i pływa w swojej wannie w majtkach i skarpetach jak lubi. I dzieci też trzeba uczyć dlaczego ważne jest by umyć się przed i po basenie i że goły człowiek pod prysznicem to normalna sprawa. Dosyć tej głupiej pruderii. Dobrze, że ci młodzi ludzie myli się nago i należy to propagować, a nie zwalczać. Gdyby w Czechach czy Szwecji ktoś zobaczył, że gość przed wejściem do basenu myje się w gaciach to by go wyproszono z pływalni.

 5. Anonimowa temu

  14 listopada 2015 na 11:12

  Masakra… jeszcze jest podział na kobiety i mężczyzn. Myślę, że swobodnie można się czuć jeśli ta sama płeć się przy nas kompie nago. Ludzie! Przecież tu chodzi o higienę! Każdy kąpiąc się w stroju ma w nim wodę z basenu z różnymi bakteriami! Pod prysznicem ciało dalej dotyka stroju i nie da się zmyć bakterii stojąc pod prysznicem w stroju! Dlatego też pan który jest w gaciach powinien być szybciej wyśmiany niż osoba naga. Ja nie mam nic do nagości, ludzie to siedzi tylko w waszych głowach. Jak ktoś chce się dobrze umyć po basenie to nie znaczy że jest zboczeńcem! To Pan jest zboczeńcem, że pan obserwuje kto kąpie się nago a kto nie!

 6. posejdoniak temu

  14 listopada 2015 na 09:49

  Rozwiązanie sprawy jest proste: wprowadzić przegrody w kabinach. Dziwię się kierownictwu basenu, że ich nie zapewniło, choć nic nie zastąpi kultury użytkowników tych kabin. Dla mnie paradowanie nago wszem i wobec jest przejawem prostactwa. No ale żyjemy w epoce prostactwa, negowania tradycyjnej kultury (nie dziwmy się więc ofensywie różnych subkultur i – to także ma związek z pustka aksjologiczną – islamu, żerujących na „ludziach bez właściwości”, jak ktoś takich nazwał, na tym, że nie prezentują sobą żadnego systemu wartości).

 7. toad temu

  13 listopada 2015 na 17:58

  Ten kto się wstydzi niech bierze prysznic w kąpielówkach ale pozostałych zostawi w spokoju. Sam chodze na basen z dziećmi (2 chłopaków) w dodatku nie moimi 😛 i często się zdarza, że pod prysznicem są nagusy 😉 ale nikt nie ma pretensji o to. Dzieciaki i Ja należymy do tych bardziej wstydliwych 😛 i wybieramy opcję brania prysznicu w kąpielówkach ale nie przeszkadza nam jak ktoś „świeci” pośladkami czy to w szatni czy pod prysznicem. Młodszy (8-mio latek) nawet jest śmielszy jeśli chodzi o branie prysznicu bez kąpielówek ale rozbiera się dopiero pod prysznicem i prosi aby zasunąć zasłonę 😀 tak więc wszystko zależy od wychowania 🙂

 8. Anonim temu

  13 listopada 2015 na 13:15

  No to czytelni jest bardzo wrażliwy. Jednak co by nie dodać, przydałyby się na basenie zasłony lub specjalne oddzielacze. Tak samo, specjalne uchwyty, gdzie można powiesić ręcznik aby po kąpieli się nim okryć

 9. Anonim temu

  13 listopada 2015 na 12:48

  Większej głupoty nie słyszałem. Komu to przeszkadza? Nasze społeczeństwo jest tak zacofane, że raczej nie ma co ratowac… Pewnie, obmyje się z kilograma chloru ale na majteczkach zostanie 🙂

 10. nagi temu

  13 listopada 2015 na 10:57

  mam tez gibkie ciało jakaś kobieta chętna na prysznic?

  • posejdoniak temu

   14 listopada 2015 na 09:55

   Jesteś też nagi pod względem wykształcenia, brakuje w twoim wpisie przecinków, wielkiej litery; tak więc niszczysz szansę na podniecenie zapraszanej kobiety, gdyż większość z nich jednak preferuje ludzi na pewnym poziomie intelektualnym.

 11. gość temu

  13 listopada 2015 na 10:36

  Ja też sobie nie życzę patrzeć jak jakieś flaczki! Więcej kultury.

 12. ella temu

  13 listopada 2015 na 10:30

  Jak widać żyje w dostatnim i bogatym kraju skoro ludzie mają problem typu w gaciach czy bez pod prysznic

 13. WikS temu

  13 listopada 2015 na 09:07

  Czytam i nie wierzę…

 14. Miś temu

  13 listopada 2015 na 08:59

  jak rozumiem przyrodzenie gibkiego młodzieńca było większe i to o ooo i to pewnie pana starszego wyprowadziło z równowagi …hahahhah

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version