Lokalne

[INFOGRAFIKA] Płynie kolejna dostawa gazu LNG. Gazowiec w poniedziałek

Opublikowano

w dniu

Metanowiec „Al Nuaman” płynie do Świnoujścia z drugą dostawą skroplonego gazu ziemnego (LNG). Paliwo posłuży do kolejnych testów rozruchowych świnoujskiego terminalu LNG. Katarski gazowiec powinien zacumować 8 lutego w gazoporcie. W połowie roku spodziewana jest pierwsza komercyjna dostawa LNG dla Polski.

To już druga dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Podobnie jak pierwsza, zostanie zrealizowana przez statek typu Q-Flex o nazwie Al Nuaman. Paliwo dostarczy największy producent LNG na świecie oraz operator potężnej floty metanowców – firma Qatargas.

Pływający gigant

Metanowiec to ogromny, nowoczesny statek wypełniony skroplonym gazem ziemnym. Ma pojemność do 216 tys. metrów sześć., zanurzenie 12,5 m, szerokość 50 m i długość aż 315 m, a więc tyle co długość stadionu Wembley.

Zbiorniki przechowujące LNG budowane są z najwyższej jakości stali, a całość zabezpieczona jest złożoną warstwą izolacji. Dla zachowania najwyższych standardów metanowce wyposażone są m.in. w podwójne kadłuby oraz systemy bezpieczeństwa, aby utrzymywać bardzo niską temperaturę oraz by chronić surowiec przed nagrzaniem.

Gazociągami do naszych kuchenek

W połowie grudnia ubiegłego roku do Świnoujścia przypłynęła pierwsza dostawa gazu LNG. Po zacumowaniu statku, rury na specjalnych wysięgnikach podłączono do zbiorników i rozpoczęło się wypompowywanie gazu. Ciekłe paliwo zostało przesyłane do dwóch, wybudowanych na lądzie, specjalnych zbiorników. Te w świnoujskim terminalu mają po 160 tys. m sześc. pojemności, co oznacza, że zmieści się w nich zawartość jednego całego metanowca i połowy kolejnego. W terminalu, LNG poddawany jest procesowi regazyfikacji poprzez ogrzewanie (rury z ciekłym paliwem o temperaturze minus 162 st. C są zanurzone w zbiorniku z ciepłą wodą), a następnie – już w formie lotnej – przesyłany dalej gazociągami.

Terminal LNG umożliwia odbiór skroplonego gazu ziemnego z dowolnego kierunku na świecie. Zróżnicowanie źródeł dostaw przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa  energetycznego Polski. Inwestycja pozwala zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na gaz w Polsce, a także umożliwia w przyszłości jego sprzedaż do innych krajów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version