Lokalne

Niepełnosprawny Bartek planuje odważną wyprawę

Opublikowano

w dniu

Kiedyś chodził, ale choroba na którą jeszcze nie wynaleziono lekarstwa zaatakowała jego mięśnie. W wieku 10 lat musiał się przesiąść na wózek inwalidzki. Bartek Rzońca to młody świnoujścianin pełny optymizmu i zarażający nim innych. Jego największa pasją są podróże. Marzy mu się samodzielna wyprawa do Zakopanego. W 19 dni chce pokonać na elektrycznym wózku inwalidzkim ponad 800 kilometrów.

Głównym założeniem jest to, aby pokazać światu, że każdy może coś osiągnąć i że niepełnosprawność w niczym nie przeszkadza – pisze Bartek. – Wiąże się z tym wiele przygotowań, ale trasa jest wstępnie ustalona i wszelkie plany organizacyjne także – dodaje.

Wyprawa może okazać się kosztowna, bo Bartek musi mieć asekurację np. na wypadek, gdyby zepsuł się wózek inwalidzki. Ale i na to młody świnoujścianin znalazł receptę – chce zebrać fundusze dzięki największej polskojęzycznej crowdfundingowej stronie internetowej polakpotrafi.pl, na której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów.

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a na którą cierpi Bartek, dotyka jednego na 35 tys. chłopców. Konsekwencją choroby jest zanik mięśni i niedowład, powodujący stopniowo coraz większe trudności w chodzeniu i ogólnym poruszaniu się. Okres przeżycia chorych z dystrofią mięśniową typu Duchenne’a jest rożnie długi. Najczęściej dożywają 30 roku życia. Jednak znane są przypadki 40-letnich chorych na tę chorobę.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version