Lokalne

Pensje świnoujścian. Kto zarabia najwięcej?

Opublikowano

w dniu

[dropcap]G[/dropcap]US opublikował w tym tygodniu dane dotyczące średnich zarobków Polaków w styczniu br. Według szacunków Urzędu w styczniu zarabialiśmy średnio 4101,36 zł brutto. Raport GUS-u jest optymistyczny, bo zawyżają go pensje prezesów wielkich spółek i zarobki w wielkich miastach. Ile można zatem zarobić w Świnoujściu? Wzięliśmy pod lupę pensje prezesów miejskich spółek, samorządowców, sektora prywatnego i wynagrodzeń w usługach turystycznych.

Ponad połowa poniżej średniej krajowej

Jeśli wierzyć oficjalnym danym, aż 60% świnoujścian zarabiają poniżej średniej krajowej. Przyzwoite zarobki są w budżetówce, porcie, branży budowlanej, gastronomii i farmacji. Najgorzej można zarobić w handlu, będąc kelnerem lub pracując w polskim hotelu jako pokojówka.

Zarobki świnoujścian są nieco wyższe niż w pozostałej części kraju. Wynika to z niskiej stopy bezrobocia i problemami ze znalezieniem pracowników. Pracodawcy nie mogą pozwolić sobie na częste zmiany kadrowe.

Praca w porcie wciąż w cenie

Pod lupę wzięliśmy niektóre oferty z Urzędu Pracy. Część pracodawców szukających pracowników podała ile mogę zaoferować za etat. Wynagrodzenie głównie dotyczy 40 godzin pracy tygodniowo. Pomoc kuchenna w jednym z hoteli pracując 40 godzin tygodniowo na dwie zmiany zarobi 2700 zł brutto. Szef kuchni może liczyć na zarobki wysokości 6000 zł brutto. Nauczyciel w przedszkolu dostanie 1850 zł brutto. Więcej zarobi kasjer w markecie budowlanym, bo 3000 zł. Pokojówka w ośrodku uzdrowiskowym zarobi za godzinę pracy 13,7 zł brutto. Sprzedawca w supermarkecie pełniący obowiązki magazyniera dostanie 3000 zł brutto. Pracownik obsługi klienta na poczcie zarobi 1900 zł brutto. Z kolei wynagrodzenie spawacza to minimum 4000 zł brutto, podobnie dostanie monter kadłubów okrętowych. Bankier w jednym z większych banków otrzyma wynagrodzenie 3-3,5 tys. zł.

Prezes PEC zarabia więcej niż prezydent

A jak przedstawiają się pensje w sektorze budżetowym? Prezydent miasta co miesiąc dostaje 12340 zł brutto, nieco mniej dostają jego zastępcy – 11400 zł brutto. Przewodnicząca miasta otrzymuje dietę w wysokości 1987 zł, a szeregowy radny otrzymuje nieopodatkowaną dietę w wysokości 1589 zł. Początkujący nauczyciel dostaje 2,7 tys. zł, a dyplomowany 5,1 tys. złotych. Średnia pensja dyrektora szkoły w Świnoujściu wynosi 6,7 tys. zł. Jak wynika z naszego raportu, najlepiej zostać prezesem jednej z miejskich spółek. Dyrektor Żeglugi Świnoujskiej zarabia 9,5 tys. zł brutto, prezes PEC – 14,7 tys. zł, a prezes ZWiK – 11,6 tys. zł.

Tak wyglądają zarobki świnoujścian z oficjalnych danych. A jak jest w rzeczywistości? Czy pracodawcy wolą dawać pieniądze „pod stołem”, wymagają większej dyspozycyjności niż powinni, wciąż stosują tzw. „śmieciówki”? Czekamy na opinie naszych Czytelników. Można dołączyć się do dyskusji na portalu swinoujskie.info.

6 Comments

 1. czerwony kapturek temu

  19 lutego 2016 na 12:13

  Rodzina Grzybowskich zbiera w lesie grzyby,że nie ma żadnych komentarz?. hihihihi

 2. GA temu

  19 lutego 2016 na 11:42

  Ja dostaję ponad 9000 brutto i to w prywatnej firmie, normalnie na umowe i nie pod stołem. Ale pracowałem na to wiele lat. Oczywiście zależy to od możliwości rozwoju w danej firmie i naszych chęci. Nigdy nie prosiłem o podwyżki, dostawałem je uznaniowo i tak szło. Także da się.

  • Anonim temu

   19 lutego 2016 na 17:53

   Podaj nazwę firmy

   • Anonim temu

    19 lutego 2016 na 20:49

    Chyba to Urząd Miasta.

 3. Anonim temu

  19 lutego 2016 na 09:49

  Prezesi spółek to dopiero przegięcie, teraz wiadomo skąd się bierze tak wysoka średnia.

 4. Rodzina Grzybowskich temu

  19 lutego 2016 na 08:48

  „Podawanie zarobków brutto, to tak, jak mierzyć penisa z kręgosłupem” czy jakoś tak…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version