Lokalne

Zlikwidują Polskie LNG? Co z podatkiem CIT?

Opublikowano

w dniu

Jak informują portale branżowe, spółka Gaz-System pod kierownictwem Tomasza Stępnia zlikwiduje Polskie LNG, czyli swoją córkę odpowiedzialną za realizację projektu terminala LNG w Świnoujściu.

Trwa przygotowanie do wchłonięcia spółki Polskie LNG przez jego spółkę-matkę, czyli Gaz-System. To operator gazociągów przesyłowych w Polsce. Były prezes Gaz-System mianowany za rządów poprzedniej ekipy Jan Chadam, został pozbawiony stanowiska w spółce-matce, ale nadal pełnił obowiązki prezesa Polskie LNG, czyli spółki-córki. Wraz z wchłonięciem PLNG przez Gaz-System jego stanowisko zostanie usunięte. Nie wiadomo jak te zmiany organizacyjne wpłyną na realizację terminala LNG, który ma 16 lipca odebrać pierwszą komercyjną dostawę LNG z Kataru.

Z jednej strony wchłonięcie PLNG przez Gaz-System zmniejszy ilość etatów oraz pozwoli skurczyć administrację – obie spółki mają wspólną siedzibę, co powinno ułatwić proces, ale z drugiej – grozi pozbawieniem pracy ludzi posiadających doświadczenie przy realizacji projektu gazoportu. Doświadczonego Jana Chadama powinien zastąpić równie kompetentny urzędnik. Nie wiadomo, czy zmiany zajdą przed czy po odbiorze dostawy gazu skroplonego w lipcu tego roku.

Co zmiany oznaczają dla Świnoujścia?

Likwidacja Polskiego LNG, które miało swoją siedzibę w Świnoujściu obniży spodziewane wpływy podatkowe do miejskiej kasy o podatek CIT (zależny od miejsca zarejestrowania firmy). – To źle wróży- także jeżeli chodzi o podatek od nieruchomości – mówi anonimowo jeden z miejskich urzędników. – Zamieszanie w spółce bardzo niepokoi także prezydenta miasta.

Warto przypomnieć, że kilka tygodni temu, po objęciu stanowiska prezesa Gaz – Systemu przez Tomasza Stępnia wstrzymano do odwołania wszystkie umowy sponsoringowe i Fundusz Inicjatyw Społecznych. Teraz okazuje się, że niedługo nie będzie w Świnoujściu spółki, która miała zarządzać terminalem.

– Trudno sobie wyobrazić by nowy zarząd chciał zaprzepaścić dobrą opinię spółki, którą po prezesie Rapciaku (jednym z prezesów Polskiego LNG) musiano z takim mozołem przez kolejne lata odbudować- mówi Piotr Jamski, jeden ze specjalistów od PR. – Pozostaje mieć nadzieję, że po przejściowym zamieszaniu wszystko wróci do normy, bo dobre relacje z mieszkańcami i samorządem są niezbędne do np. dalszej rozbudowy terminala.

Oby!

1 Komentarz

 1. miś temu

  2 marca 2016 na 17:15

  za górami, za lasami … i sruuuu w..du… po kasie, tunelu, szpitalu. Kiedy się ludzie obudzą, że siedzą w środku… szamba?

 2. Anonim temu

  2 marca 2016 na 13:45

  Ha Ha i znów nas wy**mają!

 3. gpk temu

  2 marca 2016 na 13:00

  Nareszcie ktoś przyblokował rozdawnictwo Państwowej czyli Naszej kasy !!!!!!!!!!!!!!!! Czekam na działania we wszystkich tego typu miejscach !!!!! Zabrać samorządom Nasza kasę jak najszybciej !!!

 4. Weronika Rosate temu

  2 marca 2016 na 09:13

  jak ktoś już na fc napisał- dobra zamian :-(((

 5. Rodzina Grzybowskich temu

  2 marca 2016 na 00:27

  Już kombinują sQ▽▩◥◰syny.
  Zablokować dostawy i niech sobie ten gaz wiadrami noszą, a prezydent, to pierdoła, którego wszyscy kręcą jak młodego, tylko myśli, że jest cwany w Świnoujściu.
  ▭◡▭

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version