Lokalne

Komentarz: Plastikowy toi-toi u bram miasta

Opublikowano

w dniu

Na ostatniej sesji rady miasta poruszono kolejny raz problem toalet przy promach Karsibór. Tym razem w formie interpelacji radnej. Miasto, ustami zastępcy prezydenta Barbary Michalskiej, kolejny raz przekonywało, że nie ma sensu budować trwałych, estetycznych toalet przy przeprawie, bo ich koszt jest duży – blisko 800 tys. zł. Zaraz będziemy mieli tunel, a toalety będzie trzeba wtedy rozebrać, bo w okolicach, gdzie mają stać będą tereny portowe (sic!). Następnie pani Michalska wyliczyła, że utrzymanie tymczasowych ośmiu toalet to 80 tys. zł rocznie. Toalety, na co ma dowody w postaci zdjęć są ekskluzywnymi toaletami przenośnymi, a nie zwykłymi toi-toiami. Korzystający z nich „promowi kolejkowicze” straszenie je chwalą. Luksus nad luksusy – jest papier toaletowy, jest mydło, jest nawet umywalka.

Rzadko korzystam z przeprawy karsiborskiej, dlatego postanowiłem osobiście zobaczyć te ekskluzywne toalety. Zamiast nich zobaczyłem zwykłe, czyste i dobrze utrzymane plastikowe toi-toje. I tyle! Jeżeli są to toalety na miarę naszych możliwości, to przepraszam. Wydawało mi się, że ostatnio samorząd przekonywał nas, ze żyjemy w jednym z najbogatszych miast w Polsce.

Szanowny samorządzie!

Proponuję policzyć te pseudo-oszczędności. Ile miasto traci wizerunkowo przez brak jakiegokolwiek zaplecza przy Karsiborach? Ile będzie trwała (jeżeli w ogóle się rozpocznie) budowa tunelu? Czy naprawdę miasto, które ma 260 milionów budżetu i wydaje miliony złotych np. na fontanny, nie stać na budowę cywilizowanych toalet u bram miasta?

Jeżeli nie dysponujemy środkami, by zwiększyć częstotliwość kursowania promów i skrócić czas oczekiwania na wjazd i wyjazd ze Świnoujścia, ucywilizujmy wreszcie te przeprawy. Plastikowy toi-toi na wjeździe do kurortu, którym nasze miasto chce się mienić, to najgorsza z możliwych rekomendacji. Może pójść o krok dalej i stworzyć miejsce obsługi kierowców wyposażone w plac postojowy, urządzenia wypoczynkowe, sanitarne, oświetlenie, dopuszczając małą gastronomię.

Wojciech Basałygo

1 Komentarz

 1. Mądry Koń temu

  9 marca 2016 na 14:21

  wstyd mi za nasze miasto

 2. Ale wiocha.
  Wybieracie słoików o wiejskim światopoglądzie, to teraz mordy w kubeł i nie bulgotać.
  800 milionów, to raptem dwie fontanny.

  P.S. Barbara robi nam tutaj taką samą wiochę z której wyemigrowała.

 3. mieszkaniec temu

  9 marca 2016 na 12:33

  Uważamy się za miasto turystyczne, doimy z tych turystów kasę aż gwiżdże a jedyne co potrafimy im zapropnować przy kilku godzinach oczekiwania na prom to śmierdzące toye??? To co mówi i robi Michalska to działanie na szkodę Świnoujścia! Tego tunelu nie będzie więc kolejne lata przyjdzie ludziom sikać w krzakach? Niech ktoś w końcu coś z tym zrobi????

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version