Lokalne

Bezpieczna Wielkanoc. Rady świnoujskich policjantów

Opublikowano

w dniu

Okres zbliżających się świąt to pora wzmożonych zakupów oraz podróży. Pośpiech, roztargnienie, zatłoczone środki komunikacji miejskiej i międzymiastowej to sytuacje, w których nie trudno jest paść ofiarą przestępstwa. Jak co roku w tym okresie zachodniopomorscy policjanci będą dbali o bezpieczeństwo mieszkańców województwa wspólnie z innymi służbami mundurowymi.

Przedświąteczny okres jest porą zwiększonej ilości obowiązków. W ich natłoku możemy zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o których dla własnego dobra powinnyśmy zawsze pamiętać. Oprócz zagrożeń spowodowanych wzmożonym ruchem, okres ten niesie za sobą wiele innych niebezpieczeństw, na które warto zwrócić uwagę. Oto niektóre z nich:
* Przedświąteczne zamieszanie to wymarzony czas dla kieszonkowców. Czają się oni zwłaszcza w zatłoczonych miejscach jak środki komunikacji miejskiej lub supermarkety. Wykorzystują moment naszej nieuwagi. Aby się przed nimi uchronić najlepiej w takie miejsca nie zabierajmy ze sobą torebki, a portfel z pieniędzmi ukryjmy w wewnętrznej części odzienia. Jeżeli panie nie mogą obyć się bez torebki niech zawsze będzie ona zamknięta, trzymana blisko ciała. Odkładanie jej do koszy z zakupami, na półki sklepowe, na stanowisko kasy itp. to sytuacje, w których możemy ją utracić.
* Pamiętamy o zabezpieczeniu samochodu, a przede wszystkim nie pozostawiajmy w nim torebek z dokumentami, telefonów komórkowych, laptopów i innych wartościowych przedmiotów, nawet jeżeli wychodzimy z pojazdu na kilka minut.
* Płacąc przy kasie rachunek wyciągajmy pieniądze dyskretnie, tak aby nie pokazywać całej zawartości portfela.
* Jeżeli święta spędzamy poza domem, dobrze zabezpieczmy mieszkanie. Pozamykajmy okna, i o ile to możliwe, zakręćmy zawory z gazem i wodą. Jeżeli mamy przyjaznych sąsiadów dobrze jest powiadomić ich o naszym wyjeździe i prosić o kontakt w sytuacji gdyby wydarzyło się coś niepokojącego.
Aby świąteczne podróże były bezpieczne, policjanci przypominają kilka zasad:
* Przed wyjazdem sprawdzamy stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych),
* Trasę planujemy tak, aby uwzględnić postoje, po to, by kierowca mógł chwilę odpocząć i zebrać siły do dalszej podróży,
* Za kierownicę siada wyłącznie osoba trzeźwa i wypoczęta – to ona odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów,
* Prędkość dostosowujemy do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych – pamiętajmy: wolniej znaczy bezpieczniej,
* W czasie podróży korzystamy z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy wyłącznie w odpowiednich do wagi i wzrostu fotelikach lub urządzeniach do przewozu dzieci,
* Dbamy o to, by bagaż był prawidłowo zamocowany, nie ograniczał widoczności i nie przemieszczał się w czasie jazdy.
To tylko nieliczne sposoby, dzięki którym możemy uchronić się przed problemami. Nad tymi, którzy w ferworze świątecznych przygotowań stracili czujność, pieczę będą sprawować policjanci przy współpracy z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.
Oficer prasowy KMP w Świnoujściu
st. asp. Beata Olszewska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version