Lokalne

Lech Kaczyński patronem gazoportu

Opublikowano

w dniu

Trzy najważniejsze osoby odwiedzą w sobotę Świnoujście. Przyjedzie prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podczas uroczystości gazoport otrzyma imię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

18 czerwca 2016 r. odbędzie się uroczystość, podczas której ta kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycja otrzyma imię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W ten sposób zostanie uhonorowana osoba, dla której wzmocnienie pozycji kraju na mapie energetycznej Europy było jednym z głównych celów jego prezydentury.

Idea Lecha Kaczyńskiego

Budowę gazoportu zainicjował w 2006 r. prezydent Lech Kaczyński podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Ustalenia podjęte w trakcie tego spotkania stały się podstawą do podjęcia działań przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Szybko ustalono warunki planowanej inwestycji, jej lokalizację oraz poczyniono przygotowania do zawarcia kontraktów na dostawę gazu. Budowa terminala LNG w Świnoujściu została uznana przez rząd Jarosława Kaczyńskiego za inwestycję o charakterze strategicznym dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego.

Al-Nuaman po raz drugi

Zgodnie z informacjami podawanymi przez PGNiG dziś (17.06), w ramach kontraktu z Qatargas do Polski przypłynie metanowiec z LNG. Będą to pierwsze komercyjne dostawy surowca. Pod koniec zeszłego roku jak i na początku obecnego ta sama jednostka dostarczyła do Świnoujścia dwa testowe ładunki LNG, które posłużyły do sprawdzenia i rozruchu instalacji terminalu. Gaz po przejściu przez instalacje obiektu trafił do sieci przesyłowej. Kolejna dostawa LNG z Kataru dla PGNiG zrealizowana będzie w połowie lipca 2016 roku. Około 140 tys. m3 LNG (84 miliony m3 gazu sieciowego) dostarczone zostanie gazowcem Arctic Princess, którego przybycie do Świnoujścia planowane jest na 25 czerwca br.

Uniezależnienie się od Rosji

Terminal LNG w Świnoujściu to jeden z najważniejszych elementów budowania niezależności energetycznej Polski i dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu. Terminal może dostarczać do polskiej sieci przesyłowej do 5 mld m sześc. gazu rocznie. Jest jedyną tej wielkości infrastrukturą w Europie Północnej i Środkowo – Wschodniej.

Podatki dla miasta?

Samorząd Świnoujścia wciąż liczy na obiecane podatki z tytułu funkcjonowania gazoportu. Chociaż terminal rozpocznie w sobotę komercyjne funkcjonowanie, nikt nie wie ile oczekiwane podatki mają wynosić. Zgodnie z przepisami podatek ma wpłynąć w roku kalendarzowym następującym po roku oddania inwestycji do użytku. Początkowo mówiło się o 50 mln złotych rocznie, później o 35 mln zł. Ile podatków wpłynie do kasy miasta w przyszłym roku? Tego nie wie nikt.

1 Komentarz

 1. Polak temu

  18 czerwca 2016 na 04:27

  Mieszkańcy Świnoujścia też nie pytali o zdanie Lecha Kaczyńskiego, który już w 2005 w swym programie przedwyborczym przewidział potrzebę uniezależnienia się Polski od wyzysku (niedawno płaciliśmy najwięcej za gaz z wszystkich państw Unii). W 2006 podjął decyzję podczas RBN, ustalono warunki, lokalizację i poczyniono przygotowania do zawarcia kontraktów. Dla rządu J. Kaczyńskiego budowa terminala LNG była inwestycją strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Chcieliście nadać inne imię ? Jakie? , może tych rządzących, którzy zrywali umowy

 2. Sławek temu

  17 czerwca 2016 na 20:12

  Jeszcze trochę i wrócą do szkół portrety przywódców narodu, tym razem braci K.

 3. Sławek temu

  17 czerwca 2016 na 15:21

  Efektem tej inwestycji jest to, że Rosjanie zaoferowali nam o 20-30% tańszy gaz i podwajają przesył do Niemiec. W tej sytuacji znika opłacalność wielkiej inwestycji, …ups…panowie politycy. Może nazwa powinna być bardziej poetycka np.: „Spieprzaj dziadu…” , „Ta małpa w czerwonym”. Pamiętający czasy PRL-u zrywają boki patrząc na powtórkę z rozrywki, prawie we wszystkim, szczególnie w propagandzie. Wtedy też zakłamywano historię, wychwalając socjalizm i jego ludzi. Obecnie okazuje się że zasługi w budowaniu kraju mają wyłącznie należący do PiS. Historia kraju nic was nie nauczyła?

  • Alf temu

   18 czerwca 2016 na 08:23

   PiS,oskie chiny nigdy nie dogadamy się z Rosją są za tepi i inwestycja za którą przepłacili wielokrotnie nadal twierdzą że to ich zasługa,a jakie osiedle mogło by powstać za te pieniądze dla ludzi których nie stać na kupno mieszkania czy dalej mamy wyjeżdżać za chlebem?to bez znaczenia kto będzie u nas rządził telefon będzie ten sam syf i sami złodzieje

 4. Anonim temu

  17 czerwca 2016 na 09:55

  Brawo. O to chodzi. Człowiek, który miał realny wkład w decyzje o rozpoczęciu tej inwestycji. Miejmy nadzieję, że obecna władza będzie rządziła przez wiele długich lat, bo tylko ta władza gwarantuje realizację właśnie takich strategicznych inwestycji w Polsce.

 5. mieszkaniec temu

  17 czerwca 2016 na 08:46

  Nie chrzańcie że dupa i straszydło to jakieś ważne osoby…. Liczy sie tylko naczelnik który pociąga za sznurki swych marionetek. Nadanie imienia kaczki instalacji gazowej to potwarz dla samej kaczki ale też dla mieszkańców Świnoujścia których nikt nie zapytał o zdanie. To także zemsta wazeliniarza jojo że Świnoujście głosowało przeciw piśdzielskiej sekcie.

  • Anonim temu

   17 czerwca 2016 na 12:52

   jojo na fali

  • Anonim temu

   17 czerwca 2016 na 13:27

   Ambitny komentarz… Poziom KODu i PO zachowany. Gratulacje.

  • MKS temu

   18 czerwca 2016 na 08:31

   Co za prostak. Niestety takie palanty także chodzą na wybory.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version