Lokalne

Chcą ocalić od zapomnienia. Szukają najstarszych mieszkańców

Opublikowano

w dniu

Projekt „Archipelag pamięci” zakłada stworzenie interaktywnej gry planszowej pozwalającej poznać historię społeczną regionu wysp Wolin, Uznam i Karsibór z okresu lat 1945-1955. Gra zostanie oparta o historie z życia regionu zapamiętane przez jego mieszkańców. Zarówno gra, jak i zebrane historie, znajdą się na przygotowanej w tym celu stronie internetowej.

Naszym celem jest stworzenie nowoczesnej formy wsparcia lokalnej pamięci społecznej. Chcemy, by młodzi ludzie zamieszkujący tę część naszego kraju poczuli większą więź z regionem zamieszkania oraz poznali procesy społeczne, które towarzyszyły przyłączaniu tych ziem do Polski po 1945 r.  Mamy nadzieję, że projekt pozwoli również silniej umocować ten zakątek Polski we współczesnej świadomości i historycznej pamięci Polaków – tłumaczy Piotr Oleksy z Fundacja Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych.

W kręgu zainteresowania są przede wszystkim historie konkretnych osób i miejsc, pozornie nie znaczących z perspektywy „wielkiej historii”, pozwalające jednak poczuć atmosferę i nastroje społeczne tamtych czasów.

Tytuł projektu nawiązuje zarówno do charakterystyki geograficznej regionu, jak i sposobu ujęcia tematu pamięci społecznej.

– Zbierane przez nas historie traktujemy jednostkowo i indywidualnie, tak jak indywidualna jest pamięć naszych rozmówców. Każda z nich jest odrębną opowieścią, odrębną „wyspą”. Zebrane wspólnie tworzą jednak całość, którą jest właśnie „Archipelag pamięci” – zdradza szczegóły projektu Piotr Oleksy.

Projekt jest realizowany przez Fundację Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych, dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Jeśli zamieszkałeś/aś w Świnoujściu w latach 1945-1956 i chciałbyś opowiedzieć historię swojego życia zadzwoń 797-184-826.

1 Komentarz

 1. terir78 temu

  18 lipca 2016 na 10:10

  Moja mama mieszka w Świnoujściu od 1951r. Dużo pamięta gdzie co było, jak wyglądało. Ciekawe rzeczy niekiedy opowiada.

 2. ulapiotr@onet.pl temu

  12 lipca 2016 na 22:38

  Pamiętam świnie chodzące po ulicach ,bunkry do których chodzili moi koledzy ze szkoły ,rozbirali niewypały i gineli pmiętam niskie domkii dużo innychżeczy

 3. musiel temu

  12 lipca 2016 na 11:24

  Aby projekt miał jakiekolwiek znaczenie trzeba michaline od władzy oderwać bo ta kobieta właśnie niszczy wszystko co ten projekt chciałby zachować.

 4. ULA temu

  12 lipca 2016 na 08:44

  SUPER POMYSŁ. PAMIĘTAM TAKIE PLAC WOLNOŚCI BAR NEPTUN SKLEP Z MATERIAŁAMI GARMAZERKA.FAJNIE TAK POPATRZEĆ I WRACAJĄ WSPOMNIENIA Z DZIECIŃSTWA..

 5. diii temu

  11 lipca 2016 na 13:40

  pomysł wspaniały popieram

 6. ?????????????? temu

  11 lipca 2016 na 10:59

  Zacna inicjatywa, ale co tutaj finansować?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version