Lokalne

Do Świnoujścia wrócił zegar zamontowany w Twierdzy Portowej!

Opublikowano

w dniu

Do kolekcji Fortu Gerharda trafiła tarcza zegarowa, która niegdyś była zamontowana w Twierdzy Portowej w Świnoujściu. Werk nr 1 został wysadzony w powietrze w latach 70-tych XX wieku. Do niedawna wydawało się, że po tym wyjątkowym zabytku pozostały tylko fundamenty (przykryte ziemią i hałdami węgla).
Okazuje się, że podczas rozbiórki część elementów wyposażenia trafiło w prywatne ręce. W tym między innymi tarcza zegarowa, dwa skrzydła głównej bramy i kilka innych elementów.

– Czynimy starania by wszystkie zabytki trafiły do fortu! W kolekcji mamy także piękny mechanizm zegara- z wieży wojskowych koszar – mówi Marcin Ossowski.

Fort II –był dużym fortem poligonalnym wchodzącym w skład pruskiej Twierdzy Świnoujście. Został zbudowany w latach 1848-1860 w miejscu starej szwedzkiej i pruskiej reduty. Fort posiadał ok. 70 dział. W 1864 fort przebudowano – zlikwidowano południową prochownię, a północny (lewy) odcinek wału wraz z drugą prochownią przebudowano w dwukondygnacyjną podwalnię osłoniętą od strony morza podwójnym wałem. Fort wysadzony i rozebrany został w latach 70. XX wieku w związku z rozbudową portu w Świnoujściu.

1 Komentarz

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ㄓ 〄 temu

    18 grudnia 2016 na 09:37

    W ładnym stanie jest jak na tyle lat.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version