Lokalne

Młodzież Logosu rozdawała żonkile

Opublikowano

w dniu

19 kwietnia to data upamiętniająca rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim .W tym roku młodzież szkół Fundacji Logos ( 6 klasa Szkoły Podstawowej , klasy gimnazjalne oraz 1 i 2 liceum ) włączyła się w obchody tej rocznicy i wzięła udział w akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich  Polin w Warszawie .Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci, Marek Edelman otrzymywał bukiet takich kwiatów zawsze w rocznicę wybuchu powstania i co roku składał żonkile pod pomnikiem Bohaterów Getta.

Młodzież Logosu postanowiła dzisiaj przypomnieć zabieganym mieszkańcom Świnoujścia o tej rocznicy i wręczać własnoręcznie zrobione żonkile. Wcześniej jednak w ramach lekcji historii i języka polskiego poznawali genezę i historię buntu mieszkańców getta, czytali wspomnienia Marka Edelmana i innych uczestników powstania , oglądali film: ”Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.

Cieszymy się, że mimo pośpiechu i w natłoku spraw codziennych świnoujścianie przyjęli z sympatią i zrozumieniem naszą akcję: dziękowali za przypomnienie daty i faktu historycznego, dopytywali: dlaczego żonkile, również niemieccy goście naszego miasta przyjmowali żółty symbol ze zrozumieniem. A tym najbardziej zabieganym spieszącym do pracy, dentysty, szkoły lub na zakupy.. może nam się uda wręczyć żółty żonkil w przyszłym roku…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version