Lokalne

Ratownicy już po pasowaniu. Ten projekt poprawi bezpieczeństwo

Opublikowano

w dniu

Dnia 26 kwietnia o godzinie 10:30 w Gimnazjum Publicznym nr 1 w Świnoujściu odbyła się ceremonia otwarcia projektu „Ratujemy i uczymy ratować” współfinansowanego przez Gminę Miasto Świnoujście w ramach Budżetu obywatelskiego.

Oprócz przedstawienia celów i założeń projektu jakimi są zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających na terenie naszego miasta, oraz korzystających z przyległych obszarów wodnych mieliśmy okazję podsumować już zrealizowane etapy projektu jakimi są min. ukończenie kursu na ratownika WOPR jak i ukończenie certyfikowanego kursu BLS/AED, który zorganizowany został w Centrum Symulacji Rescue LAB w Szczecinie, służącym do nauki i ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy.

– Chciałbym zaznaczyć iż jest to pierwsze w regionie centrum szkoleniowe dla ratowników WOPR oraz jednostek współpracujących z Systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego – mówi Andrzej Stolarek.

Na ceremonię przybyli zaproszeni goście a w tym min. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Pan Mariusz Sikora, Wiceprezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego Pan Apoloniusz Kurylczyk, Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Świnoujście Pan Jarosław Włodarczyk, Przewodniczący Komisji Edukacji Pan Waldemar Buczyński, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Stanisław Bartkowiak jak również Naczelnicy Wydziałów i Radni Miasta Świnoujście oraz Dyrektorzy Szkół.

– Oprócz pasowania i złożenia przysięgi WOPR korzystając z okazji zgromadzonej sporej publiczności, została przeprowadzona symulowana akcja ratownicza na ponad 50 fantomach ratowniczych z wytłumaczeniem i opisem czynności ratujących życie aby następnie każdy z przybyłych mógł na własnej skórze przekonać się, że nie są to czynności trudne do wykonania, a niewątpliwie bardzo potrzebne – opowiada Jarosław Włodarczyk.

Ukończenie dwóch etapów to nie koniec projektu, ponieważ składa się on z 5 etapów i rozpisany jest na cały rok 2017.

Już po majówce spotykamy się z ambasadorami projektu a w tym ratownikami WOPR by razem z nimi przeprowadzić naukę pierwszej pomocy w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjalnych.

Projekt „Ratujemy i uczymy ratować” to nie tylko projekt mający na celu przeszkolenie młodzieży z zakresu pierwszej pomocy i poszerzenie im kwalifikacji. To projekt edukacyjny mający na celu naukę jak uczyć pierwszej pomocy innych. Naszym celem jest doprowadzić do sytuacji, w której jak największa liczba mieszkańców miasta, będzie potrafiła udzielić pierwszej pomocy. Niestety nie jesteśmy w stanie przeprowadzić tego samodzielnie, więc wyszliśmy z założenia, że nauczymy innych jak uczyć innych, aby nawet w domu dzieci mogły pokazać rodzicom czy kolegom jak udzielić takiej pomocy, a przede wszystkim zobaczą, że nie są to czynności trudne. Niewątpliwie nie od dzisiaj wiadomo, że najlepiej uczymy się ucząc innych. Mamy nadzieję, że zaowocuje to zwiększeniem bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców, wszak nigdy nie wiadomo kiedy może przydać nam się taka umiejętność – tłumaczy koordynator Andrzej Stolarek.

Oprócz przeszkolenia młodzieży i dzieci w szkołach, mamy również w planach przeprowadzić wykłady w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który skupia wokół swojej placówki osoby starsze z różnymi schorzeniami, aby również te osoby wiedziały jak zachować się w przypadku zagrożenia życia, jak odczytywać sygnały jakie organizm nam wysyła czy też jak postępować w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy innym.

Na zakończenie wszystkich etapów, przewidziany jest podsumowujący spływ kajakowy po pojezierzu drawski, w którym to jeszcze bardziej zintegruje się młodzież i w myśl zasady „W zdrowym ciele zdrowy duch” spędzą trochę wolnego czasu na świeżym powietrzu wiosłując w  kajaku.

 

1 Komentarz

  1. Mieszkanie c temu

    27 kwietnia 2017 na 17:52

    Brawo wy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version