Lokalne

Koncert z  galerii  mistrzów.  Organy  i  sopran  

Opublikowano

w dniu

W najbliższy piątek  (25 sierpnia) przedostatni festiwalowy koncert, w którym wystąpi dwoje znakomitych artystów.  Znany już świnoujskiej publiczności organista Michal NOVENKO z Czech i debiutująca w festiwalu sopranistka Magdalena WITCZAK z Gdańska

Michal NOVENKO studiował w Praskim Konserwatorium i w Akademii Muzyki i Sztuki w Pradze, zdobywając dyplomy z gry organowej w klasie prof. J.Vodrażki, oraz kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki.  Otrzymał liczne nagrody za improwizacje organowe i  kompozycje. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m. in.  przez Jeana Guillou (Paryż), H.Rillinga (Stuttgart) i  F. Donatoniego (Siena). Koncertuje niemal w całej Europie, USA, Meksyku, Izraelu i Afryce Południowej.  W Świnoujściu zagra po raz trzeci. Zafascynowany muzyką dawną i zabytkowymi organami dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji oraz płyt CD prezentując ponad 110 tych instrumentów. Obecnie nagrywa płyty dla angielskiej firmy Priory Records.

Jest profesorem Praskiego Konserwatorium, prowadzi także międzynarodowe kursy mistrzowskie (USA, Wielka Brytania, Meksyk).

W programie koncertu zagra utwory solo, będzie też akompaniował znakomitej śpiewaczce z Gdańska  Magdalenie WITCZAK – sopran, która ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec oraz  studia w klasie śpiewu solowego w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, zwieńczone dyplomem  z wyróżnieniem. Jest laureatką wielu konkursów sztuki wokalnej. Zadebiutowała w 1999 roku rolą Rozyny w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego i za tę rolę nominowana była do Nagrody  im. A. Hiolskiego za najlepszy debiut roku. Wykonuje muzykę operową, operetkową, oratoryjno-kantatową, pieśni polskie i obcojęzyczne.

Ważniejsze role sceniczne to m.in. Zuzanna w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, Norina w „Don Pasquale” G. Donizettiego, Fasquita w  „Carmen” G. Bizeta i  Hanna w „Strasznym dworze”  St. Moniuszki.  Stała współpraca (od 2000 roku) z gdańskim zespołem Cappella Gedanensis zaowocowała w 2005 roku nagraniem prawykonań kantat J. T. Roemhildta, a w 2012, 2013 i 2015 wykonała dzieła sakralne A. Nikodemowicza na I, II i IV Międzynarodowym Festiwalu w Lublinie „Czas i dźwięk” oraz w 2016 „Pasję” R. Kłoczko do libretta Mai Baczyńskiej. Koncertuje w kraju i za granicą. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.

Uczy śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku jako nauczyciel dyplomowany oraz prowadzi szkolenia  na temat prawidłowej emisji i impostacji głosu.

W 2016 otrzymała odznakę „Zasłużony dla kultury Polskiej”.

W programie koncertu usłyszymy utwory; Antonio SOLERA, Alessandro STRADELLI, Antonio VIVALDIEGO, Bohuslava MARTINU, Michala NOVENKI, Wojciecha KILARA, Aleksandra GUILMANT’a, Gabriela FAURE, Luigi CHERUBINIEGO, Josefa F.N. SEGERA, Jana K. KUCHARZA i W.A. MOZARTA.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version