Lokalne

Dwa kościoły z miejskim dofinansowaniem

Opublikowano

w dniu

Kościoły pw. Gwiazdy Morza oraz pw. Chrystusa Króla otrzymały miejską dotację na prace konserwatorskie. Oba kościoły otrzymały po 200 tys. złotych. Decyzję o przyznaniu dotacji podjęli miejscy radni.

Kościół pw. Chrystusa Króla z XVIII wieku został wzniesiony na miejscu gotyckiej świątyni. Dotacja na rewaloryzację wnętrza budynku kościoła pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu jest kontynuacją przedsięwzięć remontowych realizowanych w ostatnich latach. Kolejnym etapem prac zgodnie ze złożonym wnioskiem o dotację będą roboty drewnopochodne na poddaszu kościoła. Powyższe prace będą stanowiły siódmy etap prac konserwatorskich i restauratorskich prowadzonych od 2013r. W wyniku tych prac wyremontowano dotychczas prezbiterium, ściany boczne budynku, elewację frontową. Wymieniono dwie pary drzwi wejściowych do wieży z odtworzeniem wyglądu drzwi istniejących, wyremontowano część podłogi drewnianej strychu oraz podesty drewniane w wieży, a także oczyszczono elementy drewniane konstrukcji więźby dachowej, podestów wieży i konstrukcji hełmu.

Kościół pw. NMP Gwiazdy Morza „Stella Maris” to neogotycka świątynia z końca XIX stulecia – do II wojny światowej jedyny kościół katolicki w Świnoujściu. Na podstawie kilkukrotnych oględzin budynku parafii stwierdzono konieczność wymiany pokrycia dachów. W złym stanie technicznym jest także ściana szczytowa przybudówki budynku parafialnego – widoczne są szczeliny oraz rozwarstwienia i wybrzuszenia cegieł. Zakres renowacji dachu oraz ściany szczytowej budynku parafialnego kościoła pw. NMP Gwiazdy Morza swoim zakresem obejmie: rozbiórkę pokrycia dachowego nie nadającego się do użytku, przemurowanie kominów, uzupełnienie ubytków i naprawa części zniszczonych powierzchni dachu, odgrzybianie desek i bali, izolację poziomą i krycie dachu, spoinowanie murów ściany szczytowej, uzupełnienie tynków zewnętrznych i malowanie ściany szczytowej.

 

1 Komentarz

  1. Anonim temu

    3 lutego 2019 na 10:40

    Dlaczego niektórych tak bardzo boli, że z miejskich pieniędzy rewitalizuje się zabytki. Nie patrzcie to jak na miejsce kultu religijnego, tylko jak na zabytek. Pytanie do władz miasta – dlaczego nie inwestujecie pieniędzy w pozostałe zabytki: forty, wieża przy ul. Piłsudskiego, wieża ciśnień na marinie, czy budynki magazynowe na basenie północnym?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version