Lokalne

Nowoczesne pojazdy dla Wspólnych Polsko-Niemieckich Placówek

Opublikowano

w dniu

Sześć nowych pojazdów patrolowych trafiło do Wspólnych Polsko – Niemieckich Placówek w Świecku, Ludwigsdorf i Pomellen. Zostały one zakupione z unijnych środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ich przekazanie odbyło się 24 października w Słubicach.

Kluczyki do trzech mercedesów vito tourer i trzech land roverów discovery przekazał funkcjonariuszom ze Wspólnych Polsko-Niemieckich Placówek Koordynator Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Arnoud Heeres w obecności kmdr. SG Andrzeja Prokopskiego i płk. SG Tomasza Michalskiego Komendantów Morskiego i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Samochody są wyposażone w środki łączności, sprzęt do weryfikacji autentyczności dokumentów i prowadzenia czynności kontrolnych. Zwiększy to swobodę podejmowania działań po obu stronach granicy, umożliwi szybszą wymianę informacji, co wpłynie na skuteczniejsze ściganie sprawców przestępstw. Dodatkowo jednolite dwujęzyczne oznakowanie samochodów umożliwi lepszą widoczność wspólnych patroli i pogłębi poczucie bezpieczeństwa mieszkańców przygranicznych terenów.

Pojazdy zostały zakupione w ramach projektu wsparcia finansowego Wspólnych Polsko–Niemieckich Placówek z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego UE, którego realizacja rozpoczęła się rok temu. Ma on na celu wsparcie działających na polsko-niemieckim pograniczu wspólnych placówek służb granicznych. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 679 tys. euro, przy dofinansowaniu unijnym na poziomie ponad 600 tys. euro.

Przedsięwzięcie zakłada zwiększenie liczby patroli i ich większą aktywność w strefie granicznej, wzmocnienie zdolności operacyjnych patroli mieszanych, a także wymianę wiedzy i pogłębianie integracji między funkcjonariuszami z obu krajów. Oprócz samochodów w ramach projektu został również zakupiony sprzęt radiowy.

Na polsko-niemieckim pograniczu funkcjonują obecnie trzy Wspólne Polsko-Niemieckie Placówki służb granicznych – w Świecku, Ludwigsdorf i Pomellen.

Ponadto w Świecku od 2007 r. działa Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych. Jego zadaniem jest koordynacja wspólnych działań służb obu krajów oraz szybka wymiana informacji niezbędnych do zwalczania przestępczości transgranicznej.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version