Lokalne

Marynarka Wojenna. Dyrektor ZSM została matką chrzestną nowego holownika

Opublikowano

w dniu

W środę, 20 listopada, w Gdańsku miała miejsce uroczystość wodowania oraz chrztu holownika (H-12) Semko. Jest to czwarty z zaplanowanych sześciu nowoczesnych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej RP.

Uroczystość wodowania oraz chrztu holownika proj. B 860/4 budowanego dla 8. Flotylli Obrony Wybrzeża odbyła się w Gdańsku na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. W trakcie ceremonii Matka chrzestna jednostki Pani Marzena Gańcza – dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu, wypowiedziała słowa chrztu: „Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię Semko”, po czym nastąpiło symboliczne rozbicie butelki o burtę i wodowanie holownika.

Kontrakt na budowę sześciu holowników dla Marynarki Wojennej RP podpisano w czerwcu 2017 roku w wyniku rozstrzygnięcia przetargu pn. „Zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pk. Holownik”. Realizacja zamówienia dotyczy zaprojektowania i wybudowania jednostek pływających klasy holownik.

Według obecnych planów pierwszy holownik serii (H-11) Bolko trafi jeszcze w 2019 roku do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Pozostałe jednostki znajdują się na różnych etapach budowy bądź prac wyposażeniowych. W ubiegłym tygodniu położono stępkę pod budowę ostatniego, szóstego holownika. Jednostki mają trafić w kilkumiesięcznych sekwencjach na zmianę do obydwu flotylli.

Holowniki będą przeznaczone m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Uciąg holowników ma wynosić ponad 35 t.

Podstawowe parametry holownika proj. B 860:

 • Długość całkowita: 29,20 m
 • Szerokość: 10,40 m
 • Uciąg: 35 t
 • Załoga (osób): 10
 • Wyporność: do 490 t
 • Wysokość na śródokręciu: 4,95 m

System napędowy:

 • Silniki główne: 2 x 1200 kW
 • Pędniki azymutalne: 2 x 1200 kW

Jednostki będą nosiły następujące nazwy: H-1 Gniewko, H-2 Mieszko, H-3 Leszko, H-11 Bolko, H-12 Semko i H-13 Przemko.

1 Komentarz

 1. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

  21 listopada 2019 na 19:02

  Wygląda jak zabawka i parametry ma jak zabawka.

  • HenryHarry temu

   22 listopada 2019 na 20:14

   Ale nie jest zabawka tylko NOWOCZESNYM !!! holownikiem a holowanie to tylko jedna z jego funkcji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version