Lokalne

Międzyzdroje. „Najważniejsza jest litera” – spotkanie z Piotrem Wardziukiewiczem

Opublikowano

w dniu

16 i 17 stycznia 2020 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się spotkania na temat typografii. Wykładowcą był Piotr Wardziukiewicz, mieszkaniec naszej gminy, który  studiuje wzornictwo na Akademii Sztuki w Szczecinie. 

W swoim dorobku ma wiele projektów m.in. dla Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina”, Gminy Miasto Szczecin czy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego UNITY. Zamiłowanie Piotra do typografii rozwinęło się na studniach, gdzie postanowił, że będzie się tym zajmował i jak się okazuje, świetnie mu to wychodzi. Potrafi godzinami opowiadać o literach czy projektowaniu, a to świadczy o prawdziwej pasji do tego, co robi. Podczas wykładu uczestnicy mogli dowiedzieć się co to jest font i jaka jest jego geneza a także czym są kroje szeryfowe i bezszeryfowe. Nasz gość opowiedział, jak powstaje litera – od szkicu do gotowej formy.

Ważnym spostrzeżeniem dla odbiorów było stwierdzenie, że bardzo często mamy do czynienia z przeładowanymi komunikatami. Zdaniem Piotra ważny jest minimalizm, który wygrywa i jest zauważalny w naszym otoczeniu. Przykładem jest książka „Wspominamy razem”, gdzie Piotr Wardziukiewicz był odpowiedzialny za skład/łamanie i projekt graficzny. Uznał, że okładka nie może zagłuszyć tego, co jest w środku publikacji, dlatego zdecydował się na taki „surowy” projekt. Przewaga treści nad formą to temat, który okazał się bardzo ważnym elementem podczas wykładu. Piotr jest także autorem fontu, który znalazł się w książce „Kamienice Szczecina”.

Ciekawostką  dla przybyłych gości było, że na banknotach znajduje się font Bona Nova, o którym opowiadał autor. Najbardziej powszechnym fontem jest Helvetica, która często jest modyfikowana i używana do pracy w projektach. Uczestnicy nie kryli zdziwienia, kiedy Piotr wspomniał o Międzyzdrojach jako przykładzie miasta, gdzie jest natłok szyldów i nie tworzy to spójności. Każda reklama odbiega od architektury miasta, jest przeładowana kolorami i zakłóca jego klimat. Niekiedy o gustach się nie dyskutuje, ale wszystko powinno być zrobione tak, by nie raziło innych i współgrało z otoczeniem. Takie zasady panują w projektowaniu i należy się ich trzymać. Gość wspomniał również o Mateuszu Machalskim, jednym z najważniejszych typografów w Polsce, którego poznał i bardzo ceni jego pracę.

Zamiłowanie do litery udzieliło się także przybyłym gościom. Zadawali mnóstwo pytań, byli dociekliwi i nie mogli doczekać się zajęć praktycznych. Podczas warsztatów Piotr miał na celu  nauczyć wszystkich, jak „szanować literę”. Twierdzi, że bez tego nie wyjdzie żaden dobry projekt. Na przygotowanych wcześniej kartach każdy z uczestników miał za zadanie stworzyć swój font. Piotr w niektórych pracach zobaczył potencjał i zachęcił autorów do kontynuowania przygody z typografią i liternictwem. Podczas warsztatów poruszono temat logo, zostały omówione loga kilku  międzyzdrojskich instytucji. Nasz gość zaprezentował również nowe tendencje w projektowaniu znaków firmowych, co bardzo zaciekawiło gości. Piotr Wardziukiewicz przyznał, że w Polsce jest zaledwie czterdziestu typografów. Tym bardziej czujemy się dumni, że mogliśmy gościć w bibliotece pasjonata, który przybliżył nam ten zawód. Warsztaty przebiegły w miłej atmosferze. Uczestnicy nie kryli chęci spotkania z Piotrem po raz kolejny, by porozmawiać o literze, do której wszyscy nabrali szacunku.

Bibliotekarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version