Lokalne

8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Szczecinie

Opublikowano

w dniu

4 lutego kierownicza kadra dowództwa oraz jednostek wojskowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża złożyła wizytę w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód oraz Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

Uczestnikom przybliżona została historia, tradycje oraz struktura i zadania realizowane przez Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. Szczeciński Korpus jest najważniejszą jednostką dowodzącą siłami NATO na wschodniej flance, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Morza Bałtyckiego. Obecnie monitoruje sytuację bezpieczeństwa w Polsce, Estonii, na Litwie, Łotwie, Słowacji i Węgrzech. Od czerwca 2017 r. funkcjonuje jako Dowództwo Sił Wysokiej Gotowości. Oznacza to, że odpowiada za wszystkie jednostki oraz siły lądowe NATO znajdujące się na wschodniej flance, poczynając od Jednostek Integracji Sił NATO, poprzez Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, kończąc na wielonarodowych batalionowych grupach bojowych, rozmieszczonych w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii w ramach tzw. „wzmocnionej wysuniętej obecności”. Ponadto, Korpus gotowy jest do natychmiastowego dowodzenia zarówno wojskami stacjonującymi już teraz na wschodniej flance, jak i elementami Sił Odpowiedzi NATO (w tym tzw. „szpicą”), a zatem do przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie wszystkich operacji lądowych Sojuszu w rejonie Morza Bałtyckiego.

Natomiast przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie przybliżyli kadrze 8.FOW tematykę związaną z zadaniami i działalnością administracji rządowej w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej. Każdorazowo podczas usuwania znaczących przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych z naszego regionu przez siły 8.FOW powołane zostają sztaby zarządzania kryzysowego przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Miasta w Świnoujściu, których zadaniem jest koordynacja całości operacji. Kadra mogła również zobaczyć na żywo jak wygląda praca operatorów numeru alarmowego 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Podróż studyjna do Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód oraz Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie była to doskonała okazja do nawiązania jeszcze szerszej współpracy pomiędzy świnoujską flotyllą, a jednostkami i podmiotami województwa Zachodniopomorskiego.
Źródło: 8. FOW

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version