Lokalne

Czy w tym roku turyści przyjadą do Świnoujścia? „Oczywiście! Mamy najwięcej terenów zielonych i przestrzeni do wypoczynku”

Opublikowano

w dniu

Jak będzie wyglądało tegoroczne lato w Świnoujściu? Czy w wakacje przyjadą turyści – tak jak dawniej? Na antenie Twojego Radia 99,5 fm, rozmawiamy z Piotrem Piwowarczykiem ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, który tłumaczy, że po weekendzie rozpoczynają działalność hotele, a także atrakcje turystyczne. Jedyne co może różnić ten sezon od poprzednich, to większe standardy higieniczne na każdym kroku.

– Na szczęście położenie Świnoujścia, czyli rozległe tereny zielone, parki, lasy, rozlewiska, dają możliwość bezpiecznego urlopu. Także plaża daje takie możliwości, bo jest przecież bardzo szeroka, w porównaniu z innymi miejscowościami nadmorskimi. To są nasze atuty – przekonuje Piotr Piwowarczyk. – Powierzchnia naszego miasta wynosi niemal 200 km², jesteśmy bodajże na 9. miejscu w kraju pod względem terenu. Jak wakacje, to tylko w Świnoujściu – zdrowo i bezpiecznie – podkreśla.

27 proc. Polaków planuje wyjazd nad morze

Na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej ARC Rynek i Opinia sp. z o.o. w dniach 22-26 kwietnia 2020 roku, zrealizowało badanie na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Ankiety on-line wypełniło 1030 respondentów (n=1030) w wieku 18-65 lat. Aż 50% Polaków zadeklarowało posiadanie planów wyjazdowych na okres kwiecień-maj 2020 roku. Głównie miały/mają być to wyjazdy krajowe (75%), co czwarty planowany wyjazd miał/ma być wyjazdem zagranicznym. Polacy nie obawiają się podróży w Polsce dalej od miejsca swojego zamieszkania, bo aż 60% planuje pojechać do miejsca położonego ponad 200 km i dalej, a tylko nieliczni (2%) pojadą nieopodal – do 50 km.  Wybierają głównie naturę: co trzeci chce pojechać w góry, 27% planuje wyjazd nad morze, 16% nad jezioro a wyjazd do innego miasta planuje tylko co 10 respondent. Większość chce nocować w płatnej bazie noclegowej – aż 64%, głównie w hotelach, ale i w pensjonatach, prywatnych kwaterach, agroturystyce. Tylko 16% planuje skorzystać z gościny krewnych czy znajomych, co 12 nocować będzie we własnym domku wakacyjnym.

– Mamy sygnały, że w tym roku nasze miasto odwiedzi więcej turystów krajowych niż było to zazwyczaj. Co roku 10 mln Polaków wyjeżdżało na wypoczynek za granicę. Jak deklaruje część z nich, w tym roku wybiorą Polskę. Najwięcej osób planuje wyjechać w góry, Bieszczady, na drugim lub trzecim miejscu, zależnie od badań – jest Bałtyk – mówi Piotr Piwowarczyk z ŚOT-u.

Specjalna promocja

Miasto ma świadomość, że powinno przeznaczyć dodatkowe środki na promocję turystyki. Mówił o tym na naszej antenie Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. Wśród firm świadczących usługi public relations trwają dyskusje na temat skuteczności konkretnych działań marketingowych. Prace mają ruszyć na początku maja.

– Mamy za sobą kilkadziesiąt godzin spotkań w formie telekonferencji. Od początku w rozmowach uczestniczy samorząd i liczymy na to, że dzięki długim dyskusjom, w sposób ekspresowy będziemy mogli za pomocą kampanii reklamowej przekonać Polaków, że Świnoujście zmieniło się w ostatnich latach i warto je poznać na nowo, czy od początku – mówi Piotr Piwowarczyk.

W tym roku turyści planujący wyjazdy, głównie pragną odpoczynku na łonie natury, a turystyką miejską są zainteresowani w mniejszym niż we wcześniejszych okresach stopniu.

Z badań widoczne jest również zwiększone zainteresowanie osób planujących wyjazdy korzystaniem z płatnej bazy noclegowej, pod warunkiem jej dostosowania do aktualnych wytycznych i standardów higienicznych.

Polacy nie obawiają się wyjazdów do miejscowości oddalonych od miejsca swojego zamieszkania, chcą jechać na wypoczynek tam, gdzie będą mogli odpocząć w bezpiecznych warunkach.

1 Komentarz

 1. mieszkaniec temu

  1 maja 2020 na 21:59

  Panie Piotrze, z uwagą wysłuchałem Pana wywodu, jaka jest to nasza turystyka super och i ach…
  Otóż bańka mydlana pękła, która pokazała ze Świnoujście żyło z turystyki, ale jej krach powoduje że, tracimy wszystko. Teraz jak się okazuje przemysł portowy jest bardzo ważny w naszym mieście, gdyż to on po turystyce ratuje naszą małą gospodarkę. Pan i pewna grupa radnych niestety opowidział się przeciw przemysłowi portowemu. Miasto w tym roku jak i w następnym nie zobaczy niemieckich turystów, kórzy hojnie trwonili kasę, lecz będą to „być może” nasi krajowi turyści,ale oni tak kasą rzucać nie będą. Mam prośbę niech się Pan jeszcze wypowie co odwalił z pracownikami tak przez Was uwielbiany dla mnie pseudo hotel Radisson Blu.

  • Piotr Piwowarczyk temu

   2 maja 2020 na 07:04

   Szanowny Mieszkańcu,
   nigdy nie byłem przeciwko przemysłowi portowemu. Tu znaczenia ma to, gdzie ten przemysł i kosztem czego chcemy rozwijać. Zawsze byłem przeciwko inwestycjom, które szkodzą turystyce. OT Port, stocznie, terminal promowy – są, istnieją (jeszcze) i niech funkcjonują. Ba! Niech port dalej się harmonijnie i mądrze rozwija w kierunku Kanału Piastowskiego. Rozbudowa portu kosztem plaż jest jednak, w mojej opinii, złym pomysłem, bo szkodzi ekosystemowi i turystyce, a wyspy są stworzone, by taka gałąź gospodarki tutaj rozwijać. Co do Zdrojowej- zauważył Pan, że kilka tygodni temu ogłosiła upadłość i zwolniła niemal wszystkich pracowników największa prywatna stocznia w Świnoujściu? Że w naszym porcie pracuje 30 proc. mniej pracowników niż 10-15 lat temu? Tak w przypadku Zdrojowej, jak i stoczni chyba każdy z nas ma jednak za mało wiedzy, by przesądzać i oceniać decyzje właścicieli tych przedsiębiorstw. Panika koronawirusowa jest wydarzeniem bezprecedensowym w gospodarce światowej w ostaniach 100 latach i pozostaje mieć nadzieję, że to ostanie takie „trzęsienie” ziemi przynajmniej w tym stuleciu. I na koniec – jak dziś wyglądałoby Świnoujście, gdyby nie te ostatnie 20 lat turystycznej prosperity? Po dołku prosperiti wróci, a my zamiast burzyć kopalnie „węgla” które stoją na jego olbrzymich złożach, ze spokojem dajmy się tym przedsiębiorcom odbudować – to naprawdę jest w interesie naszego miasta. Miłego dnia. ps. proszę także pamiętać, że zawsze uważałem, że molochy hotelowe w Świnoujściu to duży błąd. Naszym największym atutem była historyczna dzielnica zdrojowa i to co się wydarzyło na północ od niej jest niestety jednym z największych błędów naszego samorządu.

   • ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

    2 maja 2020 na 16:40

    ?? ― ?opieram ?ana ?anie ?iotrze. ⦅??⦆ ?

 2. Zielono temu

  1 maja 2020 na 12:12

  JUZ NIE DLUGO ,NASZ PAN PTAZYDWNT ZARAZ U TAK WSZYSTKO WYTNIE

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version