Lokalne

Problemy zwierząt nie będą czekać

Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz wydał zarządzenie o powołaniu nowego składu działającej od 2015 r. Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt i Przeciwdziałania Bezdomności. Swoje działania zespół skieruje w pierwszej kolejności na problem traktowania kotów na ogródkach działkowych, będzie monitorował działalność osób prowadzących wynajem dorożek i zapozna się z sytuacją schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Komisja w składzie: Tomasz Olechwir – przewodniczący, Magdalena Rajner – zastępca, Ewa Mazur – sekretarz, oraz Elżbieta Jabłońska i Andrzej Staszyński – członkowie, będzie, tak jak dotychczas na bieżąco monitorowała potrzeby zwierząt na terenie Świnoujścia, dbała o przestrzeganie ich praw oraz wspierała realizację strategii programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi.

Dziś odbyło się spotkanie osób prowadzących działalność polegającą na wynajmowaniu dorożek dla turystów, na które została zaproszona również sekretarz komisji. Przede wszystkim zwrócono uwagę na konieczność dostosowania się do przepisów weterynaryjnych, w tym ograniczeń związanych z wysokimi temperaturami, nieprzeciążania zwierząt, kontrolowania ich stanu sanitarnego i pojenia koni niezanieczyszczoną wodą. Miasto Świnoujście rozpoczęło już program inwestycyjny, dzięki któremu przedsiębiorcy korzystający z pracy zwierząt będą mogli skorzystać z bardzo dobrych warunków – zostanie usprawniona trasa przejazdu dorożek. Wybudowane zostaną również zadaszone stacje wyposażone w przyłącza wodociągowe.

Kolejną, bardzo ważną kwestią, którą zajmie się komisja jest sprawa zgłoszona niedawno do urzędu  miasta – podejrzenie aktów bestialstwa wobec dziko żyjących kotów na ogródkach działkowych. W dniu 30. czerwca, z udziałem przedstawicieli WOŚ odbędzie się spotkanie w tej sprawie zainicjowane przez wiceprezydent Barbarę Michalską.

Jest to bezpośrednia odpowiedź na sugestie mieszkańców, którzy niejednokrotnie zgłaszali prośby o interwencje w kwestii ochrony zwierząt. Wszystkie pilne sprawy można kierować do Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa, który współpracuje z komisją. Już niedługo komunikacja zostanie usprawniona poprzez utworzenie fanpage’a na facebooku.

Ochrona zwierząt leży na sercu wielu świnoujścianom. Sytuacje, w których życie i zdrowie zwierząt może być zagrożone wymagają natychmiastowej reakcji. Dlatego sprawna współpraca na linii urząd-mieszkańcy jest podstawą, żeby zapewnić im stałe bezpieczeństwo. Jak podkreśla Tomasz Olechwir: jesteśmy otwarci na sugestie. Zajmiemy się każdym zgłoszeniem.

UM Świnoujście

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version