Lokalne

„Bezpiecznie nad morze”. Policjanci ze Świnoujścia przekazali kierowcom alkotesty i broszury informacyjne

Sezon wakacyjny to niewątpliwie czas wzmożonego ruchu na drogach prowadzących nad morze. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, w ramach kampanii „Bezpiecznie nad morze — trasy alternatywne”, rozmawiali z kierowcami oczekującymi na przeprawę promową, informując ich o zasadach bezpiecznego oraz płynnego podróżowania po drogach w ramach wakacyjnych wyjazdów. Ponadto, policjanci rozdali kierującym broszury informacyjne oraz alkotesty.

Nadmierne natężenie ruchu na drogach przy jednoczesnych trwających pracach drogowych może spowodować znaczne utrudnienia w ruchu. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym w tym obszarze Policja zachodniopomorska wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie postanowiła kontynuować kampanię pn. „Bezpiecznie nad morze – trasy alternatywne”.

Świnoujscy stróże prawa skierowali swoje działania do kierowców, którzy przyjeżdżając do Świnoujścia, oczekiwali na przeprawę promową. Policjanci informowali nie tylko o zasadach bezpiecznego oraz płynnego przemieszczania się po drogach, ale także wskazywali alternatywne trasy prowadzące do miasta położonego na 44 wyspach.

Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za nasze bezpieczeństwo, ale także bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, dlatego powinniśmy stosować się do prostych zasad:

• Przed wyjazdem w trasę upewnijmy się, że poruszamy się sprawnym technicznie pojazdem, który posiada aktualne badania techniczne oraz ubezpieczenie OC.

• Zaplanujmy trasę wcześniej, wybierając trasy alternatywne.

• Wyruszaj w trasę wypoczęty i trzeźwy.

• Dostosuj prędkość do znaków oraz warunków panujących na drodze.

• Bądź uprzejmy na drodze, jedź na suwak, jeżeli widzisz osobę próbującą włączyć się do ruchu na drodze ekspresowej lub autostradzie, zjedź na lewy pas, jeżeli jest to możliwe.

• Włącz światła awaryjne, gdy musisz nagle zwolnić lub zatrzymać pojazd. Dzięki temu inni kierowcy zostaną wcześniej ostrzeżeni o nadzwyczajnej sytuacji na drodze.

• Nie bądź „lewusem”. Jechanie lewym pasem w sytuacji, gdy prawy pas jest wolny, świadczy o małym obyciu z autostradami.

• Zachowaj bezpieczną odległość od jadącego przed Tobą pojazdu.

• Wyprzedzając inny pojazd upewnij się, że nie spowodujesz swoim manewrem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

• Nie zatrzymuj się na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu. Dodatkowe pasy oddzielone linią ciągłą to nie parkingi, a pasy awaryjne jak sama nazwa wskazuje, służą tylko w sytuacjach awaryjnych. Zatrzymać się i odpocząć możesz na wyznaczonych Miejscach Obsługi Podróżnych.

 

st. post. Kamil Zwierzchowski

Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version