Lokalne

Komary gryzą nie tylko u nas. Ważna jest indywidualna ochrona

Opublikowano

w dniu

Wbrew niektórym opiniom, komary nie pojawiły się tylko w Świnoujściu. Podobnie jest także w innych miejscowościach, choćby sąsiednich Międzyzdrojach.  Niestety, nie ma metody na stuprocentowe zwalczenie komarów. Dużą skuteczność ma stosowanie środków chemicznych w postaci oprysków. Trzeba jednak pamiętać, że są one z kolei szkodliwe nie tylko dla pszczół, ale także innych owadów.

Odkomarzanie na terenach Gminy Miasto Świnoujście prowadzone jest w sposób ciągły od 25 maja. Usługa obejmuje również odkleszczanie. W tym roku na odkomarzanie miasto przeznaczyło prawie 167 tys. złotych. Oczywiście kwota ta w razie konieczności może być zwiększona. Najskuteczniejsza walka z komarami polega na likwidacji ich stadium wodnego, czyli larw. Do tego celu używany jest preparat biologiczny VectoBac. To metoda najbardziej skuteczna, a przy tym obojętna dla środowiska naturalnego.

Do tej pory preparaty biologiczne działały. Niestety, wszystko zmieniło się po ostatnich opadach deszczu. Woda, parne powietrze sprawiły, że komary błyskawicznie zaczęły się wylęgać.

Trzeba też pamiętać, że komary rozmnażają się przecież nie tylko na terenach miejskich. Z racji prowadzonych działań przeciwko komarom, te obecne wylęgają się głównie na terenach podmokłych Lasów Państwowych i Wolińskiego Parku Narodowego, a do miasta przylatują już jako dorosłe osobniki.

Od 12 lipca, gdy pojawiły się chmary komarów i sytuacja stałą się nadzwyczajna, wzmożono walkę z komarami. Wprowadzono dodatkowy sprzęt i dużej wydajności i zasięgu. Aby choć w części opanować sytuację oprócz biologicznego do odymiania używany jest także preparat chemiczny. Odkomarzania z jego użyciem prowadzone jest wyłącznie w godzinach porannych i wieczornych, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (bezwietrznie i bez opadów). Wszystkie preparaty biologiczne i chemiczne mają wymagane atesty oraz zezwolenia.

Niestety, tak już pisaliśmy na początku – nie ma stuprocentowej metody na zwalczenie komarów. Aby móc możliwie jak najbardziej chronić się przed ukąszeniami, niezbędnym jest używanie dobrych środków przeciwko komarom do spryskiwania. Niektórzy specjaliści polecają także zażywanie witaminy B i B1.  Jej nadmiar jest wydzielany przez ciało wraz z potem, a jej zapach (niewyczuwalny dla ludzi) ma odstraszać komary.

1 Komentarz

  1. Łukasz temu

    20 lipca 2021 na 08:44

    Jak nie ma metod??? Są, tylko trzeba działać systematycznie i z wyprzedzeniem, a nie brać firmy z łapanki i tyko gadać o tym. Może pozew zbiorowy od turystów by czegoś nauczył??? A jeszcze lepiej ban na kolejny sezon. Jak przytulać grubą kasę to jest komu za pobyt, ale by zapewnić komfort wypoczynku to już nie. Kiedy zrozumiecie, że bez turystów leżycie ???? I tunel nic nie pomoże jak już macie ksywkę „Komarowo” lub u waszych ulubieńców z zachodu „MoskitoMunde”

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version