Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Pierwszy obóz młodzieżowy – w Polsce czy za granicą?

Opublikowano

w dniu

Foto: freepik.com

Wakacje dla młodzieży to doskonały czas na wypoczynek i niezapomniane przygody w gronie rówieśników. Jednym z popularnych wyborów jest obóz młodzieżowy, jednak zanim opiekunowie podejmą decyzję, gdzie wysłać swoją pociechę na obóz, warto rozważyć różne opcje. Jaki obóz wybrać? W Polsce czy za granicą? Rozwiewamy wątpliwości!

Kolonie w Polsce – co oferują organizatorzy obozów?

Dobre biura podróży, które specjalizują się w wyjazdach krajowych i zagranicznych, oferują wiele interesujących wycieczek młodzieżowych. Krajobrazy górskie, jeziora, malownicze miejsca historyczne i atrakcje turystyczne czekają na odkrycie. Ponadto wiele wyjazdów ma charakter tematyczny, związany z zainteresowaniami młodzieży. Biura oferują klasyczne miejskie kolonie, wędrowne obozy po górach czy nawet obozy sportowe dla miłośników surfingu lub wędkarstwa. Obóz młodzieżowy to dla dziecka doskonała okazja do rozwoju, nawiązania nowych przyjaźni i przeżycia niezapomnianych przygód.

Na obozie młodzieżowym w naszym kraju młodzież ma okazję poznać bogactwo polskiej kultury, historii i tradycji. Polska oferuje piękne i zróżnicowane krajobrazy. W górach można cieszyć się malowniczymi widokami, zdobywać szczyty i odkrywać tajemnice przyrody. Nad jeziorami i morzem czekają wspaniałe plaże, można uprawiać sporty wodne i relaksować się na świeżym powietrzu. Obóz młodzieżowy w Polsce pozwoli dziecku zanurzyć się w przyrodzie i docenić piękno rodzimego kraju. 

Obóz w Polsce to znacznie więcej niż wycieczki młodzieżowe

Obóz młodzieżowy w Polsce to także świetna okazja do nawiązania przyjaźni i rozwinięcia umiejętności społecznych. Dzieci spotykają rówieśników z różnych części kraju, co pozwala na wymianę doświadczeń i budowanie relacji. Wspólne aktywności, gry i wyzwania zespołowe sprzyjają integracji i rozwojowi umiejętności komunikacyjnych, a niektóre przyjaźnie zawarte w trakcie obozu trwają przez wiele lat. Ponadto podróżowanie po kraju jest zwykle tańsze i bardziej dostępne niż wyjazdy zagraniczne, co może być korzystniejsze dla rodziców i uczestników obozu.

Moc atrakcji oferują uczestnikom biura podróży, takie jak Kocham Wakacje. Wysyłając swoją pociechę na obóz młodzieżowy w Polsce, warto zaufać specjalistom, którzy swoje doświadczenie zdobywali przez wiele lat.

Obóz za granicą – nauka języka i poszerzanie horyzontów

Z drugiej strony, wyjazdy młodzieżowe za granicę mogą dostarczyć zupełnie nowych doświadczeń i dać możliwość poznania innej kultury. Młodzież ma okazję nauczyć się języka obcego w praktyce, poznać zwyczaje innych narodów oraz nawiązać międzynarodowe przyjaźnie. Taka podróż może być dla młodych ludzi inspirująca i rozwijająca, i otworzyć przed nimi nowe perspektywy, pogłębiając ich zainteresowania. Obóz za granicą wpływa na samodzielność i niezależność dziecka. Podczas takiego wyjazdu młodzi ludzie uczą się radzić sobie w nowym środowisku, podejmować decyzje, pokonywać wyzwania i rozwiązywać problemy. To doskonałe przygotowanie do przyszłego życia i sposób na budowanie pewności siebie.

Niezależnie od lokalizacji, zawsze niezbędne jest odpowiednie przygotowanie dziecka na wyjazd. Co spakować na obóz? Przede wszystkim warto skompletować wygodne ubrania i obuwie, które będą odpowiednie do aktywności na świeżym powietrzu. Nie można zapomnieć o stroju kąpielowym, ręczniku, kosmetykach i przeciwsłonecznym kremie. Ważne jest także wzięcie ze sobą odpowiedniego sprzętu, takiego jak latarka, śpiwór, namiot (w przypadku obozów pod namiotami lub wyjazdu survivalowego) oraz niezbędne artykuły higieniczne. Dziecko powinno też mieć odpowiednie dokumenty – przede wszystkim dowód tożsamości. 

Wybór pomiędzy obozem młodzieżowym w Polsce a za granicą zależy od preferencji, budżetu i oczekiwań. Obóz w Polsce oferuje możliwość odkrywania kraju, lokalnej kultury i historii. Natomiast wyjazd za granicę pomoże poznać różne kultury i rozwinąć umiejętności językowe. Bez względu na wybór, ważne jest, aby odpowiednio przygotować dziecko, by mogło się cieszyć niezapomnianym doświadczeniem.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Piknik rodzinny oraz historyczne ślubowanie przed mieszkańcami

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Symboliczne i niespotykane ślubowanie Prezydenta Miasta Świnoujście Joanny Agatowskiej przed mieszkańcami, koncerty muzyczne oraz duży festyn rodzinny, który przyciągnął tłumy świnoujścian – tak było w sobotnie popołudnie w Świnoujściu.

Przez całe wydarzenie z centrum Świnoujścia było słychać gwar, muzykę, szczere uśmiechy dzieci. Szacuje się, że przez kilka godzin w pikniku mogło wziąć udział nawet kilka tysięcy mieszkańców Świnoujścia oraz gości.

Współpraca ze wszystkimi

Inaugurację kadencji samorządowej połączono z uroczystym ślubowaniem Joanny Agatowskiej, prezydent Świnoujścia, zorganizowanym na placu Słowiańskim. Towarzyszyli jej nowo wybrani radni ze wszystkich komitetów wyborczych.

– Miasto to ogrom wyzwań,  jakie stoją przed wybraną w demokratycznych wyborach w dniu 7 kwietnia 2024 roku władzą samorządową dziewiątej kadencji, którzy tutaj dzisiaj przed państwem stoimy. Organ uchwałodawczy i kontrolny, jakim jest Rada Miasta, Świnoujście oraz organ wykonawczy, który mam zaszczyt reprezentować, będą służyć państwu przez najbliższe pięć lat swoim zaangażowaniem, wiedzą, doświadczeniami oraz ciężką pracą. Wierzę, że przede mną i Radą Miasta okres dobrej, efektywnej współpracy – zapowiedziała  Prezydent Miasta Joanna Agatowska.

Sobotnie uroczystości inaugurujące nową kadencję samorządową rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu oraz Chóru Logos.

Nowe kierownictwo Świnoujścia

Przewodniczący Rady Miasta Świnoujście Ryszard Teterycz podkreślił, że rozpoczęcie kadencji po raz pierwszy w historii odbywa się w taki sposób – uroczyście i przed mieszkańcami miasta. Powiedział także, że  ma nadzieję na kontynuowanie tego zwyczaju – Pani prezydent, jak i Rada postanowiliśmy,  że zapoczątkujemy pewien proces, który będzie tu przebiegał w inny sposób niż dotychczas. Mianowicie, że ślubowanie będzie wykonane bezpośrednio w obecności mieszkańców.

Zgodnie z obietnicą Joanny Agatowskiej przedstawiono wiceprezydentów, skarbnika oraz sekretarza miasta. Roman Kucierski, jest zastępcą do spraw społecznych, Arkadiusz Mazepa zastępcą do spraw inwestycyjnych, skarbnikiem jest Iwona Górecka-Sęczek, a sekretarzem miasta – Paweł Juras. Po części oficjalnej, mieszkańcy mogli wysłuchać koncertu Jana Izby Izbińskiego oraz koncertu szantowego. W strefie gastronomicznej na chętnych czekał bigos myśliwski oraz syta grochówka serwowana przez świnoujskich radnych.

Dmuchańce i bańki dla dzieci

Największą atrakcją była jednak strefa rodzinna na pl. Wolności. Do dyspozycji najmłodszych były dmuchane zjeżdżalnie, popcorn, wata cukrowa, zabawy hydronetką ze strażakami z OSP Przytór, konkurs w strzelaniu z łuku, zabawy sportowe, nauka pierwszej pomocy, a nawet lekcje dojenia krowy. Wszystkie atrakcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Od godziny 15.00 do 22.00 ze względu na duży ruch pieszy podczas imprezy i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, zamknięto ulicę Armii Krajowej a objazd wytyczono przez ulicę Piastowską. Przeniesiono także przystanek autobusowy z pl. Wolności na ulicę Konstytucji 3 Maja.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Czy do Świnoujścia wrócą mniejsze promy pasażersko – rowerowe?

Opublikowano

w dniu

Foto: Damen

Czy w przyszłości Bieliki zostaną zastapione mniejszymi promami? Jeśli miasto będzie chciało szukać oczczędności, wszystko wskazuje na to, że to tylko kwestia czasu. Dziś duże promy samochodowo – pasażerskie typu Bielik przewożą głownie pieszych i rowerzystów.  Zdarza się, że na pokład wjeżdża jeden, dwa samochody. Mieszkańcy coraz głośniej wspominają małe promy, które przeprawiały niegdyś mieszkańców: Filutek, Fafik i Maryna.

– Trzy hybrydowe stateczki mogłyby przewozić pasażerów z jednej wyspy na drugą. Widziałem identyczne w Kopenhadze. Zabierają także rowerzystów. Oprócz tego mogłyby oferować rejsy po porcie, Zalewie Szczecińskim i pływać z turystami na latarnię morską – mówi Czytelnik portalu swinoujskie.info.

Niewielkie promy w Kopenhadze kursują pomiędzy północą i południem miasta. Stanowią integralną część dobrze naoliwionego transportu publicznego i jednocześnie pomagają zmniejszyć emisję CO2. Za cenę biletu autobusowego można  dopłynąć ze Sluseholmen na południowym krańcu portu w Kopenhadze aż do Orientkajen na północnym krańcu. Latem 2020 r. promy z silnikiem Diesla  zastąpiono tymi z napędem elektrycznym. Wybudowano je w stoczni Damen. Małe promy pomieszczą 80 pasażerów, rowery i wózki. Trasa składa się z 9 przystanków po obu stronach brzegu.

W Świnoujściu nie można całkowicie zrezygnować całkowicie z promów samochodowych. Są one otrzymywane na wypadek wystąpienia awarii w tunelu. Przed laty w Świnoujściu kursowały małe promy. Starsi mieszkańcy dobrze pamiętają „Fafika”.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Radni muszą pamiętać o tych kilku rzeczach, bo inaczej mogą stracić mandat

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Na Pomorzu Zachodnim kolejni radni składają ślubowania. Łącznie to 320 mandatów radnych powiatowych i 1793 mandaty radnych miast i gmin – informuje Twoje Radio.

Ryszard Teterycz, przewodniczący świnoujskiej rady miasta mówi, że radni nie mogą liczyć na profity jak chociażby zatrudnienie w urzędzie czy umowy z gminą.

– Przez biuro prawne w tej chwili przekażemy radnym, żeby wszyscy bardzo wnikliwie sprawdzili swój status prawny, bo wielu nieświadomie jest przekonanych, że jak prowadzili działalność, gdzieś tam otarli się o majątek gminny, że nic się nie wydarzyło. Okazuje się, że kilku radnych się potem przekonało z bólem po dwóch, trzech latach, że musieli oddać mandaty, musieli być odwołani, wygaszeni i jest to niepotrzebne. Lepiej zawczasu uprzedzić, żeby wszyscy dokładnie sprawdzili – mówi Ryszard Teterycz.

Z kolei z ustawy o ustroju sądów powszechnych wynika, że radni gminy, powiatu i województwa nie mogą być ławnikami.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wodorowe wyspy powstaną na Bałtyku. Jest taki pomysł

Opublikowano

w dniu

Foto: Copenhagen Infrastructure Partners (CIP)

W tym tygodniu podpisano umowę na wykonanie dokumentacji nowego toru podejściowego do portu w Świnoujściu – informuje Twoje Radio.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz mówi, że piasek z pogłębiania posłuży do poszerzania plaż. Ale nie tylko.

– Jesteśmy bardzo chętni, żeby go przekazać na różne inwestycje w infrastrukturę portową lub też w celu wybudowania wysp na przykład wysp energetycznych. Urząd Morski w Szczecinie takim operatorem takich wyspy być nie może, dlatego sama budowa wyspy mijałaby się dla nas celem. Niemniej jednak z tej ilości materiału można by skorzystać. Takie projekty są już na zachodzie Europy.

Sztuczna wyspa wodorowa powstaje np. w Danii, która będzie produkować będzie prawie milion ton zielonego wodoru rocznie.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wicewojewoda Dawid Krystek obiecał, że przyjedzie z trzecią karetką

Opublikowano

w dniu

Mieszkańcy Świnoujścia czekają na obiecaną trzecią karetkę pogotowia ratunkowego. Sezonowa ma rozpocząć służbę w czerwcu. Podczas inauguracyjnej sesji rady nowego samorządu, wicewojewoda Dawid Krystek złożył obietnicę dostarczenia całorocznej trzeciej karetki – długo oczekiwanej przez mieszkańców Świnoujścia – informuje Twoje Radio.

– Mam nadzieję, że jako przedstawiciel rządu w terenie przyjadę na najbliższą sesję  z tą trzecią karetką na stałe dla Świnoujścia,  do czego się zobowiązuje – powiedział Dawid Krystek, wicewojewoda zachodniopomorski.

Do tej pory trzeci ambulans w Świnoujściu funkcjonował tylko w czasie wakacji.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W poniedziałek wybiorą wiceprzewodniczących rady

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Na wniosek Prezydent Miasta Joanny Agatowskiej Przewodniczący Ryszard Teterycz zwołuje II Nadzwyczajną Sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji na dzień 13 maja 2024r. (poniedziałek). Początek o godzinie 10.00. 

Sesja odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu, sala 315, II piętro, budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Wśród najważniejszych punktów sesji jest wybór wiceprzewodniczących rady oraz powołanie członków i wybór przewodniczących komisji, ustalenie terminów sesji w 2024 roku oraz podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta Świnoujście.

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524