WIADOMOŚCI

Ryszard Teterycz: Obciążanie mieszkańców skutkami sytuacji budżetowej jest niewłaściwe

Opublikowano

w dniu

Podczas tworzenia ostatnich budżetów Miasta, Prezydent Świnoujścia, mając na względzie czekające go problemy z finansowaniem tunelu, przy jednoczesnym zrezygnowaniu przez Prezydenta z pieniędzy z budżetu państwa na utrzymanie przepraw promowych oraz niewiadome koszty inwestycji drogowych na Prawobrzeżu, a także pozyskania wody z Mulnika – dokonał wielu cięć budżetowych i zaplanował podwyżki opłat dla mieszkańców m.in. za odpady komunalne oraz zwiększone wpływy ze Strefy Płatnego Parkowania oraz parkingów miejskich.
Uważaliśmy, że takie bezrefleksyjne obciążanie mieszkańców skutkami powstałej sytuacji budżetowej jest niewłaściwe. W ostatnich trzech latach, to właśnie budżety mieszkańców dotknięte zostały najbardziej wzrostem inflacyjnym cen. Należy pamiętać, że nasze miasto należy do najdroższych miast w Polsce, miedzy innymi przez fakt swojego przygranicznego położenia. Uważamy, że zanim zaserwowane zostaną mieszkańcom kolejne podwyżki, należywykorzystać wszystkie inne, możliwe źródła dodatkowych dochodów budżetowych , czy też zmienić radykalnie zasady pozyskiwania środków, których skutki boleśnie odczuwają mieszkańcy. Do takich należą opłaty w Strefie Płatnego Parkowania/SPP/ oraz opłata uzdrowiskowa.

Strefa Płatnego Parkowania – dla Prezydenta Żmurkiewicza i tych radnych, którzy z nim ją wprowadzili – to błogosławieństwo budżetowe i remedium na problemy komunikacyjne Miasta, które wcześniej spreparowali.

Dla większości naszych mieszkańców – to przekleństwo i utrapienie, bo to oni głównie zasilają kasę Miasta z tytułu opłaty parkingowej, ponieważ duża część obywateli Niemiec  i innych krajów oraz turystów umiejętnie unika tej opłaty.

W 2019 roku jako radni byliśmy przeciwni wprowadzenia jej w takim kształcie jak obecnie.

Zgłaszaliśmy i zgłaszamy obecnie następujące zmiany:

– wprowadzenie „okresu przejściowego” z 2 godzinnym zwolnieniem mieszkańców z opłaty parkingowej, w tym czasie należy przygotować nowe zasady funkcjonowania SPP i wprowadzić docelowo  

zwolnienie mieszkańców z opłaty parkingowej,

Zrekompensujemy utracone środki finansowe m.in. poprzez:

Rozszerzenie SPP na dopuszczalnie prawnie obszary Miasta, generując tym samym dodatkowe środki finansowe, likwidując jednocześnie „szarą strefę” parkowania.
Pobór opłaty w weekendy , zgodnie z zapowiedzią Rządu, o szykowanej w tym zakresie zmianie ustawy. Wiadomym jest, że największy napływ samochodów do naszego Miasta odbywa się w dni weekendowe. Otwarcie tunelu spotęguje ten proces.
Przejęcie przez Komunikację Autobusową, od operatora prywatnego zarządzania SPP- generując 100% wpływów finansowych do kasy Miasta, ponieważ do tej pory prawie 40% inkasował ww. operator.
Utworzenie w Mieście nowych miejsc parkingowych, jako podstawowy warunek właściwego funkcjonowania całego systemu.

Opłata uzdrowiskowa. W ostatnich  trzech latach przedkładaliśmy wnioski i interpelacje w sprawie podjęcia przez Radę Miasta i Prezydenta działań, polegających na przygotowaniu wystąpienia do podmiotów posiadających inicjatywę ustawodawczą / 15 posłów, kluby poselskie itd./- o zainicjowanie zmiany art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – w części dotyczącej opłaty uzdrowiskowej.  Zmiana ta polega na tym, że obowiązek dokonania opłaty uzdrowiskowej przez osobę fizyczną/turystów, obywateli Niemiec i innych państw/nastąpi  z chwilą rozpoczęcia przebywania w miejscowości /strefie/ uzdrowiskowej, a nie jak dotychczas dopiero po upływie doby. Przecież osoby te korzystają w tym dniu m.in. z całej infrastruktury turystycznej i uzdrowiskowej Miasta, plaży /kąpieliska/ finansowanej przez OSiR„Wyspiarz”, pozostawiają tony odpadów, powodując koszty, które pokrywają później mieszkańcy Świnoujścia.

Z wielkim zdziwieniem usłyszałem podczas debaty kandydatów na prezydenta, jak pani radna E.Jabłońska i kandydatka PO pani D. Konkolewska oznajmiły, że temat jest zamknięty ponieważ pan poseł Nitras i inni posłowie ich partii nie poprą ww. zmian. Uważają, że zniechęci to turystów do odwiedzenia naszego Miasta. Wynika z tego, że część lokalnych polityków, zamiast walczyć o pozyskanie dodatkowych ok. 20 milionów do budżetu Miasta i pokrycia wielu zadań natury turystyczno-uzdrowiskowej, przyjmuje „warszawski” i „szczeciński” punkt widzenia. Punkt ten zakłada, że jakoby przez 6,20 zł dopłaconych do kilkuset lub kilku tysięcy złotych, jakie wydają turyści i obywatele Niemiec podczas pobytu w Świnoujściu – zrezygnują oni z przyjazdu do naszego Miasta. Na szczęście turyści kierują się innymi kryteriami niż część polityków różnego szczebla.

Mieszkańcom natomiast przedstawiam do oceny ww. problemy. Liczę, że podczas zbliżających się wyborów ocenią, który sposób myślenia jest im bliższy.

Radny – Ryszard Teterycz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version