Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Policjanci odzyskali zabytkową tablicę upamiętniającą zmarłych marynarzy

Opublikowano

w dniu

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie odzyskali zabytkową tablicę upamiętniającą zmarłych marynarzy z Podjuch. Zabytek udało się odzyskać dzięki anonimowej informacji.

Policjant z KWP w Szczecinie, zajmujący się odnajdywaniem zaginionych zabytków, dostał anonimową informację, że w rękach prywatnej osoby znajduje się zabytkowa tablica pochodząca z jednego ze szczecińskich kościołów.

Zabytek upamiętnia zmarłych marynarzy z Podjuch. 20 lat temu tablica znajdowała się w harcówce na plebani w Zdrojach.

„Policjant wraz z specjalistą z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, aby potwierdzić anonimową informację pojechali do jednego z domów znajdujących się na terenie prawobrzeżnej dzielnicy Szczecinie. Tam okazało się, że pozyskane informacje były prawdziwe. Tablica znajdowała się w piwnicy wskazanego domu” – przekazała Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.

„Policjant ustalił, że po likwidacji harcówki znajdujące się w niej wyposażenie zostało wyrzucone. Harcerze chcąc ocalić tablicę, zabezpieczyli ją przenosząc do domu jednego z chłopców. Zabytek przez 16 lat pozostawał w piwnicy rodziny jednego z nich” – dodano.

Rodzina, u której znaleziono tablicę, przekazała ją w dyspozycję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tablica od razu została przewieziona do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie, skąd zabrano ją po 1945 roku.

Jak poinformowano, „z powodu przedawnienia, policja nie będzie prowadzić czynności procesowych w tej sprawie”.

Z dawnego wyposażenia kościoła w Podjuchach zachowały się jedynie przedmioty wykonane w XIX w.: drewniana, neogotycka empora organowa oraz neogotycki prospekt organowy, drewniana chrzcielnica w historyzujących formach oraz drewniany krucyfiks z kruchty podwieżowej z 1938 roku.

Odzyskana tablica wykonana została przez G. Zacherta z Podjuch w 1897 roku.

Prawdopodobnie pierwotnie miała inną malaturę, wiadomo że przemalowano ją w 1928 roku domalowując farbą olejną widok okrętu oraz zmieniając inskrypcję na: Marine Verein Podejuch Weltkriege 1914-1918, upamiętniając na niej zmarłych marynarzy. O. Wittiga (1874-1896) – zginął na statku SMS Iltis, który zatonął w tajfunie 23 lipca 1896 roku na Morzu Żółtym, Carla Friedricha Wilhelma Riegmanna (1878-1920) i Hermanna Carla Bernharda Köhlera (1887-1920). Dwaj pozostali byli marynarzami marynarki wojennej zmarli w swoich domach w Podjuchach. Tablicę przeniesiono z Podjuch do Zdrojów prawdopodobnie w latach 50. XX wieku za czasów ks. Jana Klauba, który pełnił posługę w Podjuchach a następnie 28 czerwca 1957 roku został proboszczem parafii św. Ducha w Zdrojach” – poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. (PAP)

autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ dki/

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

WIADOMOŚCI

Niebezpieczna jazda pod prąd na S3. 73-latek stracił prawo jazdy

Opublikowano

w dniu

W środę około godziny 10:30 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu odebrał zgłoszenie, które mogło zakończyć się tragedią. Kierowcy alarmowali o samochodzie poruszającym się pod prąd na drodze ekspresowej S3.

Na miejsce natychmiast skierowano patrole. Funkcjonariusze szybko ustalili tożsamość kierowcy oraz okoliczności zdarzenia. Jak wynika z policyjnych ustaleń, za kierownicą siedział 73-letni mężczyzna. Tłumaczył on swoje zachowanie błędem nawigacji, który miał wprowadzić go na niewłaściwy pas ruchu.

Sprawa ma jednak poważne konsekwencje. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy, sporządzili wniosek o ukaranie do sądu oraz wystąpili o przeprowadzenie badań lekarskich sprawdzających zdolność do prowadzenia pojazdów.

Jazda pod prąd na drodze ekspresowej to jedno z najbardziej niebezpiecznych wykroczeń drogowych. Przy dużych prędkościach nawet chwila nieuwagi może doprowadzić do czołowego zderzenia i poważnych skutków dla wielu uczestników ruchu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ślisko i niebezpiecznie na ulicach i chodnikach. Zostań w domu!

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Od kilku godzin w Świnoujście utrzymują się opady deszczu przy temperaturze poniżej zera. Efekt to rozległa gołoledź, która zamieniła chodniki i boczne ulice w niebezpieczne, śliskie tafle. Mieszkańcy alarmują o trudnych warunkach do poruszania się, a służby apelują o ostrożność i ograniczenie wychodzenia z domów.

Jak podkreślają drogowcy, przy marznącym deszczu skuteczność działań bywa ograniczona. Opad może zmywać środki uszorstniające, dlatego konieczne jest wielokrotne powtarzanie akcji.

Najtrudniejsza sytuacja panuje na osiedlowych ulicach i chodnikach, gdzie warstwa lodu jest miejscami niemal niewidoczna. To tzw. marznący deszcz – zjawisko szczególnie niebezpieczne, bo cienka powłoka lodu tworzy się błyskawicznie i jest słabo widoczna dla pieszych oraz kierowców. 

Na głównych ulicach miasta sytuacja jest lepsza. Tam zalega błoto pośniegowe i woda.

Miejskie służby drogowe pracują w trybie zimowego utrzymania. Na ulice wyjechał sprzęt do posypywania nawierzchni mieszanką soli i piasku. Działania prowadzone są etapami – w pierwszej kolejności zabezpieczane są główne drogi i trasy komunikacji miejskiej.

Służby apelują do mieszkańców o rozwagę. Osoby starsze i mające problemy z poruszaniem się powinny – jeśli to możliwe – pozostać w domach. 

Synoptycy zapowiadają, że ujemne temperatury mogą utrzymać się jeszcze przez kilka godzin. To oznacza, że gołoledź szybko nie ustąpi. W takich warunkach najważniejsze pozostają ostrożność i zdrowy rozsądek.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Sypniemy ziarnem, czyli z pomocą ptakom

Opublikowano

w dniu

Foto: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

W Świnoujściu trwa akcja zimowego wsparcia dzikiego ptactwa. Miasto kupiło tonę odpowiednio dobranego ziarna, które zostanie przeznaczone na dokarmianie ptaków wodnych i parkowych. 

1000 kilogramów specjalistycznej karmy zostanie rozmieszczone w miejscach, gdzie najczęściej przebywają ptaki – wzdłuż wybrzeża Władysława IV i w Parku Zdrojowym.

Koordynatorem akcji dokarmiania ptactwa jest Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta w Świnoujściu.

– Dokarmianie ptaków resztkami z domowej kuchni, szczególnie pieczywem, może im poważnie zaszkodzić – tłumaczą urzędnicy. – Dlatego przy wejściach na plażę w dzielnicy nadmorskiej zostały ustawione tablice informacyjne, wyjaśniające, jaki pokarm jest dla ptaków bezpieczny.

Jak z kolei podkreślają ornitolodzy, w zimowym dokarmianiu ptaków liczy się nie tylko jakość pokarmu, ale i regularność.

– Jeśli już zaczniemy pomagać, powinniśmy robić to systematycznie aż do końca zimy. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsc, gdzie znajdują pożywienie – wyjaśniają fachowcy. Zaznaczają jednocześnie, że ptaki to dzikie zwierzęta, które w naturalnych warunkach powinny same zdobywać pokarm, więc zbyt intensywne ich dokarmianie może prowadzić do utraty naturalnych instynktów i utraty lęku przed człowiekiem, co może być dla nich zgubne.

Najbardziej uzasadniona jest pomaganie ptakom w czasie silnych mrozów, takich, jakie od kilku tygodni panują w całym kraju, gdy dostęp do naturalnego pokarmu jest mocno ograniczony.

Z uwagi na odnotowane przypadki padnięć ptaków oraz ryzyko wystąpienia ptasiej grypy, urząd musiał wcześniej uzyskać odpowiednie wytyczne i zgody właściwych instytucji, w tym Inspekcji Weterynaryjnej. Po ich otrzymaniu dokarmianie ptactwa rozpoczęto w czwartek, 5 lutego.

Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wodny tor przeszkód na ferie w Uznam Arenie. Będzie aktywnie i rodzinnie

Opublikowano

w dniu

Ferie zimowe w Świnoujściu zapowiadają się wyjątkowo aktywnie. Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” przygotował dla mieszkańców i gości specjalną atrakcję – wodny tor przeszkód na pływalni Uznam Arena. To propozycja dla tych, którzy nawet zimą nie chcą rezygnować z ruchu i dobrej zabawy.

Tor będzie dostępny przez cały tydzień ferii – od 6 do 12 lutego 2026 roku. W tym czasie niecka basenu zamieni się w wodny plac zabaw z przeszkodami wymagającymi zręczności, równowagi i odrobiny odwagi. Organizatorzy podkreślają, że to forma rekreacji łącząca sport z zabawą, skierowana zarówno do dzieci, jak i młodzieży.

Z atrakcji będzie można korzystać w godzinach funkcjonowania pływalni. Warunkiem wejścia jest zakup specjalnego „Biletu Feryjnego”. Jak informuje OSiR, obowiązuje standardowy regulamin obiektu oraz dodatkowe zasady bezpieczeństwa związane z torem przeszkód.

— Zależy nam, aby ferie były czasem aktywnego wypoczynku, a basen to świetne miejsce na ruch także zimą — podkreślają przedstawiciele OSiR „Wyspiarz”.

Szczegółowy regulamin oraz informacje organizacyjne dostępne są na stronie internetowej OSiR. Organizatorzy zachęcają do wcześniejszego zapoznania się z zasadami i zapraszają całe rodziny do wspólnej zabawy w wodzie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ostrzeżenia i działania przed gołoledzią

Opublikowano

w dniu

Foto: GDDKiA w Szczecinie

Zgodnie z najnowszymi prognozami IMGW od nocy ze środy na czwartek aż do piątku wieczorem możliwe są w naszym województwie kolejne opady marznącego deszczu. Samorządy, służby, inspekcje i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo w regionie szykują się na czas wzmożonych działań. 

Zima nie odpuszcza. W województwie zachodniopomorskim wciąż utrzymują się mrozy. W najbliższych dniach na terenie całego Pomorza Zachodniego prognozowane są także marznące opady deszczu, które mogą powodować groźne oblodzenia na drogach i chodnikach. Z tego powodu już we wtorek wicewojewodowie zachodniopomorscy Bartosz Brożyński i Dawid Krystek zwołali Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem służb, inspekcji i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Następnie odbyło się w tej samej sprawie wideospotkanie ze starostami z regionu.

– Przyjąłem raporty dotyczące planowanych w najbliższych dniach działań – mówi wicewojewoda Brożyński. – Omówiliśmy też najważniejsze kwestie dotyczące m.in. właściwego przygotowania dróg i chodników, zapewnienia miejsca w szpitalach dla pacjentów z urazami oraz przygotowania miejsc w ogrzewalniach i noclegowniach dla osób bezdomnych.

W środę rano odbyła się także wideokonferencja poświęcona sytuacji meteorologicznej w kraju, zorganizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z udziałem wojewodów.

W najbliższych dniach ze względu na niskie temperatury wciąż otwarte będą dworce kolejowe i autobusowe. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie stale prowadzi akcję zimową. Jeszcze przed wystąpieniem marznących opadów zostanie wykonany posyp profilaktyczny dróg, aby przygotować nawierzchnie i ułatwić zwalczanie śliskości. Następnie sprzęt będzie pracował w miarę potrzeb, jeżeli będzie tego wymagała sytuacja – w trybie ciągłym. Zgromadzono w tym celu 12 tysięcy ton soli drogowej i 650 ton chlorków magnezu i wapnia. Aktualnie wszystkie drogi w regionie są czarne i przejezdne.

W noclegowniach i ogrzewalniach w regionie wciąż jest ok. 200 wolnych miejsc dla osób w kryzysie bezdomności. W związku ze wzrostem liczby pacjentów przyjmowanych w trybie nagłym z powodu urazów kończyn w Klinice Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie do odwołania wstrzymano przyjęcia planowe. Pacjenci na SORach w województwie przyjmowani są normalnie i uzyskują niezbędną pomoc. Wszystkie pociągi PKP jeżdżą w komplecie zgodnie z rozkładami jazdy. Nigdzie nie ma przerw w dostawie energii. Ze względu na złe warunki atmosferyczne do odwołania zawieszona jest akcja lodołamania na Odrze.

– Wszystkie służby są w gotowości, zaczną działać jeszcze zanim rozpoczną się opady marznącego deszczu, tak aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo – mówi Brożyński. – Proszę jednak samych mieszkańców, aby oni także zachowali czujność, śledzili na bieżąco komunikaty zarówno służb, jak i RCB, IMGW czy w aplikacji RSO. Zadbajmy o siebie, pomagajmy potrzebującym, zapewnijmy schronienie zwierzętom, a jeśli warunki będą naprawdę trudne, pozostańmy w domu do czasu aż sytuacja będzie stabilna.

Źródło: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zima nie daje za wygraną

Opublikowano

w dniu

Od czwartku  mieszkańcy Świnoujścia mogą spodziewać się pogorszenia warunków pogodowych. 

Z prognozy niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych IMGW-PIB wynika, że od czwartku 5 lutego do soboty 7 lutego w całym województwie zachodniopomorskim prognozowane są opady marznącego deszczu lub mżawki drugiego stopnia zagrożenia. Tego typu opady prowadzą do powstawania gołoledzi, znacząco zwiększającej ryzyko poślizgów i wypadków.

Ze szczegółowych prognoz na najbliższe 48 godzin wynika, że najpierw będzie padał śnieg by potem przejść w marznący deszcz. W czwartek temperatura w ciągu dnia może zbliżyć się do zera w piątek osiągnąć plus trzy stopnie. Po weekendzie do Świnoujścia powróci mróz. Nie będzie więc łatwo.

Sytuacja  wymaga więc zachowania szczególnej ostrożności zarówno przez kierowców, jak i pieszych. Zaleca się ograniczenie prędkości, zachowanie większych odstępów między pojazdami oraz uważne poruszanie się po chodnikach i przejściach dla pieszych. Służby komunalne będą na bieżąco monitorować  sytuację. Firmy odpowiedzialne za utrzymanie zimowe są w stałym kontakcie z Miastem i jak deklarują są  przygotowane do podjęcia działań ograniczających skutki opadów oraz krótkiej odwilży.

Mieszkańcy powinni śledzić aktualne komunikaty i ostrzeżenia oraz dostosowywać swoje plany do panujących warunków atmosferycznych.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524