Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Powstała Rada Naukowa GAZ-SYSTEM

Opublikowano

w dniu

Foto: GAZ SYSTEM

21 września 2023 r. Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM powołał interdyscyplinarną Radę Naukową – grono doradcze Zarządu Operatora Systemu Przesyłowego. Rada składa się z uznanych ekspertów i przedstawicieli świata nauki, reprezentujących różne obszary tematyczne związane z funkcjonowaniem spółki: energetykę, bezpieczeństwo, prawo, ekologię i ochronę zdrowia.

– GAZ-SYSTEM – jako jeden z kluczowych podmiotów sektora infrastruktury energetycznej – pełni strategiczną rolę dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju polskiej gospodarki. Z tego względu  inspiracja i fachowe ekspertyzy uznanych naukowców tworzących  Radę Naukową pozwolą spółce skutecznie prowadzić proces transformacji energetycznej i rozwijać sektor gazów zdekarbonizowanych. Doceniam takie działania, w ramach których  spółki Skarbu Państwa wykazują inicjatywę, aby dbać o polską rację stanu w działalności biznesowej oraz uwzględniać dobrostan wszystkich uczestników tego procesu w sposób zrównoważony dla człowieka, natury i państwa – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Głównym zadaniem Rady jest wspieranie zarządu spółki w przyszłych obszarach działalności, identyfikowanie wyzwań i szans dla GAZ-SYSTEM związanych z rozwojem strategicznym, a także konsultacje w zakresie realizacji celów strategicznych Spółki, wskazanych w „Strategii Spółki do 2033 z perspektywą do 2040”.

-Transformacja energetyczna, mimo, że wymaga radykalnych zmian w infrastrukturze, gospodarce, prawie i świadomości, powinna być prowadzona w sposób przyjazny i zrównoważony wobec otoczenia, w którym działamy. Przed GAZ-SYSTEM stoją ambitne cele na najbliższą dekadę: rozbudowujemy dotychczasową infrastrukturę a jednocześnie planujemy wykorzystanie zupełnie nowych technologii. To wszystko powinno być racjonalne kosztowo, bezpieczne oraz wykonane z szacunkiem dla środowiska naturalnego i ludzi – powiedział Marcin Chludziński – Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Strategia na najbliższe dziesięciolecie, przyjęta przez spółkę, obejmuje wiele aspektów, których wzajemne oddziaływanie musimy wziąć pod uwagę. To powód, dla którego zaprosiliśmy do współpracy uznane autorytety wielu branż i środowisk akademickich. Kompleksowe podejście do przyszłości energetyki, z uwzględnieniem roli gazów zdekarbonizowanych, zapewni najlepsze funkcjonowanie spółki i polskiej gospodarki – dodał Chludziński.

GAZ-SYSTEM od 2025 r. będzie podlegał Dyrektywie o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive). W związku z tym wzrośnie liczba czynników – środowiskowych, społecznych, zarządczych – które spółka powinna uwzględniać w procesie planowania strategicznego.

Aktualna strategia spółki oparta jest na trzech filarach:

  • utrzymanie bezpieczeństwa infrastruktury przesyłowej poprzez sprawowanie funkcji operatora systemu przesyłowego oraz systemu skraplania gazu ziemnego;
  • rozwój nowych rynków gazów: wodoru i biometanu, a także wychwyt, transport i magazynowanie CO2;
  • dążenie do neutralności klimatycznej w całym łańcuchu wartości spółki, minimalizacja   wpływu na środowisko poprzez obniżenie uciążliwości inwestycji i eksploatacji oraz postawienie człowieka w centrum strategii poprzez dbałość o jego bezpieczeństwo i dobrostan.

W ramach powyższych obszarów spółka wyznaczyła do realizacji następujące cele strategiczne:

  • wykorzystanie infrastruktury GAZ-SYSTEM do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu;
  • utrzymanie całkowitej niezależności od dostaw rosyjskiego gazu przy rosnącym popycie;
  • utrzymanie bezpieczeństwa oraz wzmocnienie odporności infrastruktury;
  • wypracowanie nowego modelu współpracy sektora gazowego i elektroenergetycznego – integracja sektorów;
  • stworzenie systemu przesyłu i magazynowania wodoru;
  • aktywny udział GAZ-SYSTEM w rozwoju rynku biometanu w Polsce;
  • dążenie do osiągnięcia pozycji lidera innowacyjności w obszarze gazów zdekarbonizowanych;
  • zmniejszenie wpływu na klimat i środowisko;
  • tworzenie kultury korporacyjnej skoncentrowanej na bezpieczeństwie i dobrostanie ludzi;
  • wdrażanie modelu biznesu opartego na doskonaleniu procesów i analizie danych.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Piknik rodzinny oraz historyczne ślubowanie przed mieszkańcami

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Symboliczne i niespotykane ślubowanie Prezydenta Miasta Świnoujście Joanny Agatowskiej przed mieszkańcami, koncerty muzyczne oraz duży festyn rodzinny, który przyciągnął tłumy świnoujścian – tak było w sobotnie popołudnie w Świnoujściu.

Przez całe wydarzenie z centrum Świnoujścia było słychać gwar, muzykę, szczere uśmiechy dzieci. Szacuje się, że przez kilka godzin w pikniku mogło wziąć udział nawet kilka tysięcy mieszkańców Świnoujścia oraz gości.

Współpraca ze wszystkimi

Inaugurację kadencji samorządowej połączono z uroczystym ślubowaniem Joanny Agatowskiej, prezydent Świnoujścia, zorganizowanym na placu Słowiańskim. Towarzyszyli jej nowo wybrani radni ze wszystkich komitetów wyborczych.

– Miasto to ogrom wyzwań,  jakie stoją przed wybraną w demokratycznych wyborach w dniu 7 kwietnia 2024 roku władzą samorządową dziewiątej kadencji, którzy tutaj dzisiaj przed państwem stoimy. Organ uchwałodawczy i kontrolny, jakim jest Rada Miasta, Świnoujście oraz organ wykonawczy, który mam zaszczyt reprezentować, będą służyć państwu przez najbliższe pięć lat swoim zaangażowaniem, wiedzą, doświadczeniami oraz ciężką pracą. Wierzę, że przede mną i Radą Miasta okres dobrej, efektywnej współpracy – zapowiedziała  Prezydent Miasta Joanna Agatowska.

Sobotnie uroczystości inaugurujące nową kadencję samorządową rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu oraz Chóru Logos.

Nowe kierownictwo Świnoujścia

Przewodniczący Rady Miasta Świnoujście Ryszard Teterycz podkreślił, że rozpoczęcie kadencji po raz pierwszy w historii odbywa się w taki sposób – uroczyście i przed mieszkańcami miasta. Powiedział także, że  ma nadzieję na kontynuowanie tego zwyczaju – Pani prezydent, jak i Rada postanowiliśmy,  że zapoczątkujemy pewien proces, który będzie tu przebiegał w inny sposób niż dotychczas. Mianowicie, że ślubowanie będzie wykonane bezpośrednio w obecności mieszkańców.

Zgodnie z obietnicą Joanny Agatowskiej przedstawiono wiceprezydentów, skarbnika oraz sekretarza miasta. Roman Kucierski, jest zastępcą do spraw społecznych, Arkadiusz Mazepa zastępcą do spraw inwestycyjnych, skarbnikiem jest Iwona Górecka-Sęczek, a sekretarzem miasta – Paweł Juras. Po części oficjalnej, mieszkańcy mogli wysłuchać koncertu Jana Izby Izbińskiego oraz koncertu szantowego. W strefie gastronomicznej na chętnych czekał bigos myśliwski oraz syta grochówka serwowana przez świnoujskich radnych.

Dmuchańce i bańki dla dzieci

Największą atrakcją była jednak strefa rodzinna na pl. Wolności. Do dyspozycji najmłodszych były dmuchane zjeżdżalnie, popcorn, wata cukrowa, zabawy hydronetką ze strażakami z OSP Przytór, konkurs w strzelaniu z łuku, zabawy sportowe, nauka pierwszej pomocy, a nawet lekcje dojenia krowy. Wszystkie atrakcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Od godziny 15.00 do 22.00 ze względu na duży ruch pieszy podczas imprezy i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, zamknięto ulicę Armii Krajowej a objazd wytyczono przez ulicę Piastowską. Przeniesiono także przystanek autobusowy z pl. Wolności na ulicę Konstytucji 3 Maja.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Czy do Świnoujścia wrócą mniejsze promy pasażersko – rowerowe?

Opublikowano

w dniu

Foto: Damen

Czy w przyszłości Bieliki zostaną zastapione mniejszymi promami? Jeśli miasto będzie chciało szukać oczczędności, wszystko wskazuje na to, że to tylko kwestia czasu. Dziś duże promy samochodowo – pasażerskie typu Bielik przewożą głownie pieszych i rowerzystów.  Zdarza się, że na pokład wjeżdża jeden, dwa samochody. Mieszkańcy coraz głośniej wspominają małe promy, które przeprawiały niegdyś mieszkańców: Filutek, Fafik i Maryna.

– Trzy hybrydowe stateczki mogłyby przewozić pasażerów z jednej wyspy na drugą. Widziałem identyczne w Kopenhadze. Zabierają także rowerzystów. Oprócz tego mogłyby oferować rejsy po porcie, Zalewie Szczecińskim i pływać z turystami na latarnię morską – mówi Czytelnik portalu swinoujskie.info.

Niewielkie promy w Kopenhadze kursują pomiędzy północą i południem miasta. Stanowią integralną część dobrze naoliwionego transportu publicznego i jednocześnie pomagają zmniejszyć emisję CO2. Za cenę biletu autobusowego można  dopłynąć ze Sluseholmen na południowym krańcu portu w Kopenhadze aż do Orientkajen na północnym krańcu. Latem 2020 r. promy z silnikiem Diesla  zastąpiono tymi z napędem elektrycznym. Wybudowano je w stoczni Damen. Małe promy pomieszczą 80 pasażerów, rowery i wózki. Trasa składa się z 9 przystanków po obu stronach brzegu.

W Świnoujściu nie można całkowicie zrezygnować całkowicie z promów samochodowych. Są one otrzymywane na wypadek wystąpienia awarii w tunelu. Przed laty w Świnoujściu kursowały małe promy. Starsi mieszkańcy dobrze pamiętają „Fafika”.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Radni muszą pamiętać o tych kilku rzeczach, bo inaczej mogą stracić mandat

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Na Pomorzu Zachodnim kolejni radni składają ślubowania. Łącznie to 320 mandatów radnych powiatowych i 1793 mandaty radnych miast i gmin – informuje Twoje Radio.

Ryszard Teterycz, przewodniczący świnoujskiej rady miasta mówi, że radni nie mogą liczyć na profity jak chociażby zatrudnienie w urzędzie czy umowy z gminą.

– Przez biuro prawne w tej chwili przekażemy radnym, żeby wszyscy bardzo wnikliwie sprawdzili swój status prawny, bo wielu nieświadomie jest przekonanych, że jak prowadzili działalność, gdzieś tam otarli się o majątek gminny, że nic się nie wydarzyło. Okazuje się, że kilku radnych się potem przekonało z bólem po dwóch, trzech latach, że musieli oddać mandaty, musieli być odwołani, wygaszeni i jest to niepotrzebne. Lepiej zawczasu uprzedzić, żeby wszyscy dokładnie sprawdzili – mówi Ryszard Teterycz.

Z kolei z ustawy o ustroju sądów powszechnych wynika, że radni gminy, powiatu i województwa nie mogą być ławnikami.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wodorowe wyspy powstaną na Bałtyku. Jest taki pomysł

Opublikowano

w dniu

Foto: Copenhagen Infrastructure Partners (CIP)

W tym tygodniu podpisano umowę na wykonanie dokumentacji nowego toru podejściowego do portu w Świnoujściu – informuje Twoje Radio.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz mówi, że piasek z pogłębiania posłuży do poszerzania plaż. Ale nie tylko.

– Jesteśmy bardzo chętni, żeby go przekazać na różne inwestycje w infrastrukturę portową lub też w celu wybudowania wysp na przykład wysp energetycznych. Urząd Morski w Szczecinie takim operatorem takich wyspy być nie może, dlatego sama budowa wyspy mijałaby się dla nas celem. Niemniej jednak z tej ilości materiału można by skorzystać. Takie projekty są już na zachodzie Europy.

Sztuczna wyspa wodorowa powstaje np. w Danii, która będzie produkować będzie prawie milion ton zielonego wodoru rocznie.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wicewojewoda Dawid Krystek obiecał, że przyjedzie z trzecią karetką

Opublikowano

w dniu

Mieszkańcy Świnoujścia czekają na obiecaną trzecią karetkę pogotowia ratunkowego. Sezonowa ma rozpocząć służbę w czerwcu. Podczas inauguracyjnej sesji rady nowego samorządu, wicewojewoda Dawid Krystek złożył obietnicę dostarczenia całorocznej trzeciej karetki – długo oczekiwanej przez mieszkańców Świnoujścia – informuje Twoje Radio.

– Mam nadzieję, że jako przedstawiciel rządu w terenie przyjadę na najbliższą sesję  z tą trzecią karetką na stałe dla Świnoujścia,  do czego się zobowiązuje – powiedział Dawid Krystek, wicewojewoda zachodniopomorski.

Do tej pory trzeci ambulans w Świnoujściu funkcjonował tylko w czasie wakacji.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W poniedziałek wybiorą wiceprzewodniczących rady

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Na wniosek Prezydent Miasta Joanny Agatowskiej Przewodniczący Ryszard Teterycz zwołuje II Nadzwyczajną Sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji na dzień 13 maja 2024r. (poniedziałek). Początek o godzinie 10.00. 

Sesja odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu, sala 315, II piętro, budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Wśród najważniejszych punktów sesji jest wybór wiceprzewodniczących rady oraz powołanie członków i wybór przewodniczących komisji, ustalenie terminów sesji w 2024 roku oraz podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta Świnoujście.

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524