Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Prawie pół tysiąca osób na Dniu Dostawców organizowanym przez PGE i Ørsted

Opublikowano

w dniu

Przedstawiciele przedsiębiorstw z całej Polski i zagranicy zainteresowani włączeniem się w realizację projektu Baltica 2 wzięli udział w zorganizowanym dla nich spotkaniu na PGE Narodowym. Dzień Dostawców był okazją do indywidualnych spotkań z dostawcami komponentów i usług już zakontraktowanych przez PGE i Ørsted. 

Zainteresowanie wydarzeniem przekroczyło nasze oczekiwania. To pokazuje, jak duży potencjał drzemie w polskich firmach i ich możliwościach włączenia się w realizację tego strategicznego dla polskiej energetyki przedsięwzięcia, jakim jest morska energetyka wiatrowapowiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.Chcemy, aby jak najwięcej polskich przedsiębiorstw wykorzystało możliwość współpracy przy budowie i eksploatacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. W związku z planami PGE zagospodarowania kolejnych obszarów na Bałtyku dla polskich wykonawców otwierają się wieloletnie perspektywy wspólnego działania. Rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce to szansa na budowę nowych gałęzi gospodarki”dodał prezes PGE.

Poprzez organizację Dnia Dostawców stworzyliśmy unikalną platformę wymiany informacji i kontaktów, dzięki której polskie podmioty otrzymały realną szansę na dołączenie do łańcucha dostaw dla projektu Baltica 2. Cieszymy się, że możemy być częścią transformacji energetycznej w Polsce, ale także stanowić impuls dla krajowej gospodarki, kreując tysiące dobrze płatnych miejsc pracy w nadchodzących dziesięcioleciach” – powiedziała Agata Staniewska, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska. 

Na wydarzeniu pojawiło się około 450 osób, w tym zarejestrowanych wcześniej przedstawicieli firm, pracowników zaproszonych dostawców, a także Grupy PGE
i Ørsted, którzy również brali udział w rozmowach z zainteresowanymi współpracą z przedsiębiorcami. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z aktualnym etapem realizacji projektu Baltica 2, stanem zakontraktowania kluczowych komponentów i usług, a także posłuchać o przetargach planowanych do rozstrzygnięcia w najbliższym czasie.

Na spotkaniu zaprezentowali się przedstawiciele dostawców zakontraktowanych już dla projektu Baltica 2, którzy nie tylko przybliżyli publiczności zakresy swojej działalności, ale opowiedzieli o roli, jaką będą pełnić podczas budowy morskiej farmy wiatrowej. Każde z wystąpień adresowane było do potencjalnych partnerów i kooperantów z Polski, którzy mogą włączyć się jako poddostawcy i podwykonawcy do realizacji projektu. Siemens Gamesa dla projektu Baltica 2 dostarczy 107 turbin. Konsorcjum Navantia – Windar zbuduje fundamenty w formie monopali dla turbin morskich stacji transformatorowych. Morskie stacje zaprojektuje, zbuduje i dostarczy konsorcjum SEMCO/PTSC, a firma Boskalis zajmie się ułożeniem
i podłączeniem podmorskich kabli.   

Przedstawiciele dostawców podkreślali, że szukają kooperantów z polskiego rynku dla różnych obszarów swojej działalności przy realizacji zadań dla Baltica 2. Z kolei przedstawiciele PGE i Ørsted opowiadali wspólnie o możliwych obszarach współpracy podczas wieloletniej fazy eksploatacji morskiej farmy wiatrowej. 

W części spotkań indywidualnych organizatorzy umożliwili uczestnikom udział w około 70 sesjach networkingowych. Podczas tych biznesowych rozmów obie strony – zakontraktowani dostawcy i przedsiębiorcy chcący z nimi współpracować – mogły omówić obszary potencjalnej współpracy, wzajemne możliwości i oczekiwania, ale też wymagania np. pod kątem standardów bezpieczeństwa.

Dzień dostawców na PGE Narodowym był już piątym z kolei tego typu wydarzeniem organizowanym przez PGE i Ørsted. Organizowane w różnych formułach przyciągnęły już łącznie ponad tysiąc osób – przedstawicieli firm chcących razem z deweloperami budować morskie farmy wiatrowe w Polsce. 

Baltica 2 jest jednym z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, której budowę przygotowują wspólnie Grupa PGE i Ørsted. Etap Baltica 2 o mocy zainstalowanej 1,5 GW zaplanowany jest do oddania do użytku w 2027 roku. Produkcja energii elektrycznej z drugiego z etapów – Baltica 3 o mocy 1 GW – rozpocznie się do 2029 roku. Łączna moc 2,5 GW pozwoli na wyprodukowanie energii zdolnej zasilić ok. 4 mln domów. 

Link do filmu, YouTube: https://youtu.be/-BTRY6ZK6Pw

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

W poniedziałek wybiorą wiceprzewodniczących rady

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Na wniosek Prezydent Miasta Joany Agatowskiej Przewodniczący Ryszard Teterycz zwołuje II Nadzwyczajną Sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji na dzień 13 maja 2024r. (poniedziałek). Początek o godzinie 10.00. 

Sesja odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu, sala 315, II piętro, budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Wśród najważniejszych punktów sesji jest wybór wiceprzewodniczących rady oraz powołanie członków i wybór przewodniczących komisji, ustalenie terminów sesji w 2024 roku oraz podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta Świnoujście.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nie tylko kuracjusze chętnie korzystają z tężni w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Maj w Świnoujściu pachnie solanką. Tężnie na promenadzie po zimowej przerwie znowu cieszą się popularnością wśród kuracjuszy i mieszkańców miasta.  Są w trakcie rozruchu. Z każdym kolejnym dniem stężenie solanki będzie coraz większe.

Tężnie są zasilane solanką o leczniczych właściwościach. W tej chwili trwa jeszcze rozruch po okresie przestoju zimowego. Docelowo solanka osiągnie stężenie 8-9 proc.

Tężnie znajdują się na zachodnim końcu tzw. promenady historycznej, przy wejściu na plażę od ulicy Małachowskiego. Można z nich korzystać za darmo i bez ograniczeń. Są zbudowane z drewna i złożone z dwóch platform. Wewnątrz jest tarnina po której spływa solanka. 

Miejsce sprzyja odpoczynkowi i jest ulubionym miejscem relaksu mieszkańców Świnoujścia i turystów. Spacerując można wdychać powietrze bogate w cenne mikroelementy i sole mineralne, które dobroczynnie wpływają na organizm.

Informacje praktyczne:

  • Tężnie na promenadzie historycznej przy wejściu na plażę od ul. Małachowskiego.
  • Czynne są od 8.00 do wieczora.
  • Można zaparkować w pobliżu. Na ulicy w dni robocze obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania.
  • Tężnie zasilane są solanką ze źródła w pobliżu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mieszkania komunalne. Jeden budynek jest już prawie w stanie zamkniętym

Opublikowano

w dniu

Foto: BIK UM Świnoujście 

Mamy aktualne zdjęcia z budowy dwóch budynków komunalnych przy ulicy Ludzi Morza w Świnoujściu. Nowi lokatorzy wprowadzą się tam w pierwszym kwartale przyszłego roku.

W sumie powstaną tam 64 mieszkania o powierzchni od 28 do 64 metrów kwadratowych. Większość to mieszkania dwupokojowe z aneksem kuchennym. Są także lokale zaprojektowane dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Oba budynki będę miały windy. Oprócz tego będzie parking na ponad 50 miejsc, plac zabaw i rekreacji, wybudowane zostaną drogi wewnętrzne i chodniki. Mieszkania zostaną przyznane osobom spełniającym warunki do otrzymania lokalu mieszkalnego od miasta. 

Aby zminimalizować hałas dochodzący z ulicy oraz przejeżdżających w pobliżu pociągów, oba budynki będą dodatkowo wygłuszone akustycznie. Wykonawca zamontuje też odpowiednie ramy okienne i akustyczne nawiewniki ścienne. 

Inwestycja ma zakończyć się na przełomie 2024/2025 roku. Wykonawcą jest P.B. CALBUD sp. z o.o. ze Szczecina. Inwestorem zastępczym w imieniu Miasta jest TBS Lokum Świnoujście. Koszt budowy to 30 mln 943 tys. złotych. Na inwestycję udało się jednak pozyskać dofinansowanie z dwóch źródeł. Pierwsze to 24 mln 755 tys. złotych z  Funduszu Dopłat BGK w ramach III Edycji Rządowego Programu – Mieszkania Komunalne. A drugie 2 mln 325 tys. złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Pozostałą kwotę 3 mln 863 tys. złotych pokryje ze swoich środków TBS Lokum.

BIK UM Świnoujście 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Uwaga kierowcy i pasażerowie! W sobotę zmiany w centrum Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

W sobotę 11 maja zapraszamy mieszkańców miasta i ich gości na festyn rodzinny. Będzie bigos myśliwski dla dorosłych, dmuchańce dla dzieci i koncerty dla wszystkich. Ale z tego powodu na kilka godzin zamknięte zostaną niektóre ulice w centrum. Inaczej pojadą też miejskie autobusy.

Uroczysta inauguracja kadencji samorządowej 2024-2029 oraz obchody Międzynarodowego Dnia Rodziny rozpoczynają się w sobotę 11 maja o godzinie 16 na pl. Słowiańskim oraz pl. Wolności. Z mieszkańcami spotkają się nowi radni oraz prezydent miasta. Będzie okazja do wspólnej zabawy oraz rozmów o przyszłości Świnoujścia. 

Z tego powodu, na kilka godzin w sobotę wyłączonych z ruchu zostanie fragment miasta. Od godz. 15 do godz. 22 nie będzie można przejechać w okolicy Placu Słowiańskiego na odcinku od skrzyżowania ulic Chrobrego – Armii Krajowej do Placu Wolności. Objazd zamkniętego odcinka zapewniony zostanie ulicami: Chrobrego, Piastowska, Dąbrowskiego.  Dojazd dla mieszkańców okolicznych posesji zostanie zapewniony.

W tych samych godzinach (od 15 do 22) z powodu wyłączenia z ruchu ul. Armii Krajowej i Placu Słowiańskiego, autobusy Komunikacji Miejskiej będą kursować zmienioną trasą – przez ulicę Piastowską. Poniżej więcej szczegółów dla pasażerów:

– w tych godzinach wyłączony z użytkowania będzie przystanek nr 82 na Placu Wolności,

– pasażerowie linii nr 2 (kierunek Wydrzany), linii nr 5T (kierunek Karsibór) i linii nr 7T (kierunek Przytór-Łunowo) proszeni są o skorzystanie z przystanku nr 81 przy Placu Kościelnym (kierunek Granica Ahlbeck),

– pasażerowie linii nr B i linii nr 10 (kierunek Międzyzdroje) proszeni są o skorzystanie z przystanku nr 135 przy Placu Kościelnym (kierunek ul. Grunwaldzka),

– pasażerowie linii nr 6 (kierunek Wydrzany) proszeni są o skorzystanie z przystanku nr 225 Centrum przy ul. Piłsudskiego.

Szczegóły dostępne są na mapie.

W tym czasie prosimy kierowców o rozważną jazdę i przestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego, a pasażerów o sprawdzanie rozkładów jazdy. Przepraszamy za utrudnienia

Tekst: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W Świnoujściu rusza koszenie traw

Opublikowano

w dniu

Foto: BIK UM Świnoujście

Tereny zielone w Świnoujściu potrzebują pilnej pielęgnacji. Zauważają to sami mieszkańcy. Przetarg na koszenie traw przy pasach drogowych będzie rozstrzygnięty dopiero 29 maja. Prezydent Joanna Agatowska zdecydowała nie czekać dłużej i prace przy zieleni rozpoczną się już teraz.

Troska o bioróżnorodność

Koszenie traw przy głównych ulicach i w miejscach, w których potrzebne jest zapewnienie widoczności i bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, będzie odbywać się regularnie. Częstszej pielęgnacji trawników będą wymagały także miejsca reprezentacyjne, jak promenada oraz skwery zarówno na lewo- jak i prawobrzeżu Świnoujścia. W pozostałych miejscach trawa będzie koszona tak, aby umożliwić polnym kwiatom dokończenie pełnego cyklu życia, który zwykle trwa od sześciu do ośmiu tygodni. Przemawia za tym także troska o owady i mniejsze gatunki zwierząt.

Są gotowi do pomocy przy koszeniu

Pielęgnacja zieleni w kurorcie jest bardzo kosztowna. Przetarg obejmujący między innymi koszenie traw przy pasach drogowych ruszył, lecz jego rozstrzygnięcie planowane jest na 29 maja. Mieszkańcy Świnoujścia w prośbach do urzędu sygnalizują konieczność częstszej pielęgnacji zieleńców. Dlatego, aby nie czekać do końca maja, o pomoc zostali poproszeni m.in. pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i Żeglugi Świnoujskiej, Komunikacji Autobusowej, Towarzystwa Budownictwa Społecznego Lokum, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Karsiborze. Wyrazili gotowość do pomocy. Pozostałymi terenami, do których skoszenia potrzebne jest wykorzystanie  specjalistycznego sprzętu, zajmie się spółka Remondis.

Tekst: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujścianie mogą kręcić kilometry na rowerze. Kilka wskazówek

Opublikowano

w dniu

Transgraniczna ścieżka rowerowa. Foto: UM Świnoujście

Trwa trening do Rowerowej Stolicy Polski 2024. Do 21 maja mieszkańcy Świnoujścia mogą wykręcić kilometry i sprawdzić swoją formę przed decydującym starciem – czerwcową rywalizacją.

Świnoujście może zostać Rowerową Stolicą Polski

Trening to znakomita rozgrzewka przed czerwcowymi zmaganiami o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, do którego aspiruje Świnoujście. Mieszkańcy dołączając do treningu, poznają szczegóły zabawy i funkcjonowania darmowej aplikacji Aktywne Miasta. Zasady podczas treningu różnią się tym, że kilometry przejechane na rowerze sumują się. W głównej rywalizacji natomiast obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające liczbę mieszkańców. 

Jeszcze nie jest za późno

Zarówno trening jak i czerwcowa rywalizacja będą miały postać dwóch równoległych konkursów, w wyniku których poznamy najbardziej rowerowe miasto prezydenckie oraz najbardziej rowerową gminę w Polsce. Rowerzyści ze Świnoujścia mogą w aplikacji wybrać właściwą sobie rywalizację i dołączyć do zabawy.

Dołącz do treningu już dziś

Kochasz dwa kółka? Lubisz zdrową, sportową rywalizację? Szukasz atrakcyjnej formy rekreacji? Poniżej kilka wskazówek:

  • znajdź i pobierz bezpłatną aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu.
  • z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2024 – UWAGA: albo dla Miast albo dla Gmin.
  • aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Świnoujście
  • w kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem z przyjaciółmi weźcie udział w zabawie

Dlaczego warto?

Pobierając aplikację, zyskujesz darmowe narzędzie treningowe, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności. Biorąc udział w rywalizacji, masz możliwość sprawdzić się w ogólnopolskiej rywalizacji, bawić się z przyjaciółmi i kręcić kilometry dla swojej małej ojczyzny w ogólnopolskim konkursie. Aplikacja Aktywne Miasta jest w pełni zintegrowana z aplikacją Garmin Connect, co umożliwia importowanie treningów. Zapisując się już teraz na trening, na pewno nie przegapisz czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. 6 najlepszych osób z najlepszymi wynikami (3 kobiety i 3 mężczyzn) ma szanse na atrakcyjne nagrody.

Jest gdzie jeździć

W Świnoujściu są doskonałe warunki do powszechnego uprawiania turystyki rowerowej. W mieście jest ponad 100 kilometrów szlaków turystycznych – i pieszych i rowerowych, które łączą najważniejsze punkty kurortu – śródmieście, port, dzielnicę nadmorską i przejścia graniczne z niemieckimi miejscowościami Ahlbeck i Garz. Są czytelnie oznakowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Wkręć się z nami w rower na wiosnę!


Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524