Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Choroba otyłościowa – ciągle kwestia niedopowiedziana

Opublikowano

w dniu

Foto: Tomasz Pikuła

O narzędziach do terapii choroby otyłościowej i o powodach tego, że większość pacjentów pozostaje bez jakiegokolwiek leczenia, rozmawiali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez redakcję „Pulsu Medycyny” z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością.

Choroba otyłościowa stanowi dziś kluczowe wyzwanie dla ochrony zdrowia w Polsce. Statystyki pokazują, że 9 mln Polaków zmaga się z tym schorzeniem. Jak zauważyła dr hab. n. med. prof. CMKP Alina Kuryłowicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie, kierownik Poradni Leczenia Otyłości, dawniej nadmierna masa ciała stanowiła kwestię niedopowiedzianą.

WARSZAWA
MARIUSZ WYLEZAL PROF SZPITAL CZERNIAKOWSKI w WARSZAWIE PREZES POLSKIEGO TOWARZYSWA LECZENIA OTYLOSCI ARTUR MAMCARZ ALINA KURYLOWICZ DEBATA PULS MEDYCYNY
FOT TOMEK PIKULA
23/10/2024

Leczyliśmy powikłania choroby otyłościowej, czyli nadciśnienie, hiperlipidemię, cukrzycę. Wynikało to z bezradności, nie mieliśmy skutecznych narzędzi i poza zaleceniem, aby pacjent przestrzegał wskazań dietetycznych i więcej się ruszał, niewiele mogliśmy mu zaoferować. Ale teraz mamy świetne narzędzia terapeutyczne. I właściwie nie ma powodu, żeby nie rozpoznawać otyłości. Jako lekarze mamy też poczucie sprawczości, że jeżeli tę chorobę rozpoznamy, jesteśmy w stanie udzielić pacjentowi kompetentnej pomocy – mówiła prof. Alina Kuryłowicz. Niezaproponowanie mu leczenia farmakologicznego, jeżeli ma ku temu wskazania, jest błędem. Jeśli nie usłyszy o tym, że taka opcja istnieje, to nigdy tego leczenia nie podejmie.

WARSZAWA
MARIUSZ WYLEZAL PROF SZPITAL CZERNIAKOWSKI w WARSZAWIE PREZES POLSKIEGO TOWARZYSWA LECZENIA OTYLOSCI ARTUR MAMCARZ ALINA KURYLOWICZ DEBATA PULS MEDYCYNY
FOT TOMEK PIKULA
23/10/2024

Do farmakoterapii otyłości istnieją bardzo konkretne wskazania, związane przede wszystkim z BMI pacjenta. To prosty miernik stosowany do klasyfikacji otyłości, nadwagi i niedowagi u osób dorosłych i dzieci. Zdaniem prof. Aliny Kuryłowicz to wskaźnik bardzo praktyczny, jednak niemówiący nic o składzie ciała.

Istotą choroby otyłościowej jest nadmiar tkanki tłuszczowej. W związku z tym namawiamy lekarzy do szukania otyłości ukrytej, obecnej pomimo prawidłowego BMI, którą można w bardzo prosty sposób rozpoznać, oceniając chociażby obwód w pasie – wyjaśniała prof. Alina Kuryłowicz. Przy zwiększonym obwodzie pasa powyżej 102 cm u mężczyzny i powyżej 88 cm u kobiet mamy prawie stuprocentową pewność, że to też są chorzy z otyłością.

Otyłość to ciężka, przewlekła choroba. Jeśli nie podejmujemy działań, lecząc ją na wczesnym etapie, doczekamy się szybko powikłań. Wówczas koszty związane z leczeniem otyłości będą ogromne – dodał prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM. Rozpoznanie otyłości powinno się znaleźć w dokumentacji lekarskiej zarówno wtedy, kiedy pacjent trafia do szpitala, jak i wówczas, kiedy odwiedza lekarza rodzinnego czy lekarzy innych specjalności.

Ekspert poruszył wątek powikłań otyłości. Choroba otyłościowa powoduje około 200 powikłań. Kardiolodzy widzą wpływ tej choroby na rozwój schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Mamy twarde dane, które mówią, że u pacjentów, którzy mają rozpoznaną otyłość, ryzyko powikłań jest znacząco większe. Jest to istotne klinicznie i finansowo – zaznaczył prof. Artur Mamcarz.

W leczeniu otyłości w pierwszej kolejności pacjenci powinni otrzymać leczenie farmakologiczne, a dopiero w przypadku jego nieskuteczności lub nawrotu choroby otyłościowej należy zaproponować leczenie chirurgiczne. Jedną z barier w leczeniu otyłości są bez wątpienia koszty ponoszone przez pacjenta.

Leczenie powinno uwzględniać wszelkie dostępne możliwości, jakie oferuje współczesna medycyna. Jeżeli wiemy, że największą korzyść terapeutyczną uzyska z kompleksowego leczenia, to powinniśmy takie leczenie zastosować – zauważył dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Czy jest to jednak realne?

Jeżeli musimy przygotować do operacji chorych, u których przedoperacyjna redukcja masy ciała ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo okołooperacyjne, i moglibyśmy uzyskać tę redukcję stosując leki, to niestety wielu chorych nie może sobie na to pozwolić. W związku z czym narażamy ich jako cały system opieki zdrowotnej na większe ryzyko wystąpienia powikłań okołooperacyjnych – dodał dr hab. Mariusz Wyleżoł.

Eksperci podkreślali również konieczność prowadzenia leczenia przez cały zespół specjalistów, tak jak było to możliwe w programie KOS-BAR. Podstawą walki z otyłością jest jednak edukacja prozdrowotna, prowadzona od przedszkola. Aby zmienić nawyki związane ze stylem życia, konieczne są rozwiązania systemowe, podobnie jak w samej terapii. A tych na razie brakuje.

Źródło informacji: Puls Medycyny

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

WIADOMOŚCI

Mulnik – ostatnia szansa na udział w przetargu

Opublikowano

w dniu

Zbliża się termin, który może otworzyć nowe możliwości dla Twojej firmy. Wadium należy wpłacić do 9 grudnia 2025 r. – to warunek konieczny, by wziąć udział w przetargu na dzierżawę atrakcyjnej nieruchomości położonej na przedłużeniu ul. Portowej w Świnoujściu. Przetarg odbędzie się 12 grudnia o godz. 11:00 w sali nr 1 Urzędu Miasta Świnoujście.

Dlaczego warto?
Mulnik to teren z pełnym uzbrojeniem, doskonałym dojazdem i strategicznym położeniem – tuż przy granicy z Niemcami. To idealna lokalizacja dla działalności produkcyjnej, magazynowej, handlowej lub usługowej, a potencjał inwestycyjny tego obszaru rośnie z każdym rokiem.

Cena wywoławcza to zaledwie 2 zł netto/m² miesięcznie, a przez pierwsze dwa lata obowiązuje preferencyjna stawka czynszu – tylko 10% wylicytowanej kwoty.

Szczegóły i dokumentacja przetargowa dostępne są na stronie Miasta:
https://www.swinoujscie.pl/pl/artykul/97/1150/wydzierzawianie-zamiana-uzyczenie-gruntow-najem-lokali-wklad-niepieniezny

Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych, Urząd Miasta Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zielona Brygada pracuje przez cały rok

Opublikowano

w dniu

Foto: Adrian Trydeński

Zielona Brygada działa nieprzerwanie i można ich spotkać w wielu punktach miasta. Utworzenie brygady pozwoliło na całoroczną opiekę nad terenami zielonymi bez konieczności angażowania zewnętrznych firm w szerokim zakresie.

Latem pracownicy zajmują się głównie koszeniem traw. Jesienią ich zadania koncentrują się na przycinaniu krzewów, gałęzi oraz porządkowaniu zieleni sezonowej. Zimą i wiosną również prowadzą prace, w zależności od aktualnych potrzeb miasta, co czyni brygadę zespołem wielozadaniowym.

Miasto planuje doposażyć grupę w specjalny podnośnik, który umożliwi bezpieczne i sprawniejsze przycinanie drzew. W Świnoujściu rosną ich setki, dlatego sprzęt znacząco ułatwi realizację obowiązków. W tym roku zakupiono już nowe kosiarki oraz inne urządzenia potrzebne do bieżących prac, co zwiększyło samodzielność brygady.

Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych, Urząd Miasta Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Twoja gotowość ma znaczenie – „wGotowości”

Opublikowano

w dniu

Foto: 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Już sobotę 13 grudnia br. w Morskim Porcie Wojennym w Świnoujściu odbędzie się szkolenie w ramach ogólnopolskiego programu powszechnych szkoleń obronnych „wGotowości”. Program powstał z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej. Ma na celu podniesienie świadomości obywateli oraz wzmocnienie odporności społeczeństwa w obliczu potencjalnych zagrożeń.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniu w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, które odbędzie się w dniu 13 grudnia 2025 roku! Do dyspozycji są: kurs przetrwania oraz kurs medyczny! 

Ty też dołącz do ludzi, którzy z satysfakcją i zadowoleniem przeszli już szkolenie!

Zapisy na szkolenie można realizować za pośrednictwem aplikacji mObywatel

  • Co to jest „wGotowości”?

Program „wGotowości” bezpłatne szkolenia obronne organizowane przez MON we współpracy z Wojskiem Polskim. To program dla każdego – kobiet i mężczyzn, młodych i dorosłych, rodziców, seniorów, pracowników instytucji i firm. 

 Jego celem jest podniesienie praktycznych umiejętności społeczeństwa – nie po to, by każdy został żołnierzem, ale by umieć reagować w sytuacjach kryzysowych, zagrożeń czy katastrof.  Szkolenia mają charakter dobrowolny, powszechny, a udział w nich nie wiąże się z żadnym obowiązkiem służby wojskowej. Szkolenia rozpoczęły się 22 listopada 2025 w jednostkach wojskowych w całej Polsce i trwają przez cztery kolejne weekendy, czyli do 14 grudnia 2025 r.

  • Z czego się szkolimy w Świnoujściu?

Ochotnicy, którzy wezmą udział w szkoleniu „wGotowości” w Świnoujściu mają do dyspozycji:

Kurs medyczny – praktyczne, które może uratować życie – Twoje lub kogoś bliskiego. Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej – nauka ratownictwa przedmedycznego, resuscytacji, użycia defibrylatora AED.

Pod okiem doświadczonych instruktorów nauczysz się, jak reagować szybko, pewnie i skutecznie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia: od wypadków komunikacyjnych, przez omdlenia i zatrzymanie krążenia, po urazy czy oparzenia. Zajęcia prowadzone są w formie praktycznych warsztatów, które uczą pewności działania i odpowiedzialności za innych.

Kurs przetrwania – praktyczne szkolenie, które nauczy Cię, jak zachować spokój, działać skutecznie i chronić siebie oraz bliskich w różnych sytuacjach zagrożenia. To wiedza, którą warto mieć – niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieście, czy na wsi.

Podczas kursu dowiesz się, jak przygotować się na trudne warunki, jak reagować w razie alarmu i jak wykorzystać podstawowy sprzęt ratowniczy. To szkolenie, które buduje pewność siebie i przygotowuje na nieprzewidywalne.

Dlaczego ten program powstał?

„wGotowości” powstało w odpowiedzi na zwiększającą się liczbę zagrożeń: konflikty, ataki hybrydowe, dezinformację, cyberzagrożenia.  Celem jest wzmocnienie odporności społecznej – nie tylko budowanie silnej armii, ale także przygotowanie obywateli do reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Zachęcamy mieszkańców miasta i regionu oraz wszystkich odwiedzających Świnoujście do udziału w szkoleniu. Szczegóły oraz ofertę szkoleń można sprawdzić w aplikacji mObywatel oraz na stronie: 

www.wojsko-polskie.pl/wgotowosci

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Młodzi siatkarze rywalizowali w Uznam Arenie – znamy zwycięzców!

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

W ramach Współzawodnictwa Sportowego Szkół, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizował w dniu 03 grudnia 2025 r., w Hali Sportowej Uznam Arena przy ulicy Grodzkiej 5, Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców (czwórki) w kategorii Igrzysk Dzieci, rocznik 2014/2013.

W zawodach udział wzięły dwie drużyny dziewcząt reprezentujące świnoujskie szkoły podstawowe. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej RP i tym samym jako najlepszy zespół reprezentować będą nasze miasto w rozgrywkach regionu B. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 6 im Mieszka I.

W kategorii chłopców zgłosiła się tylko jedna drużyna – Szkoła Podstawowa nr 6 im. Mieszka I, która obligatoryjnie reprezentować będzie nasz powiat w rozgrywkach regionu B.

Na koniec Turnieju każda z drużyn nagrodzona została okolicznościowymi pucharami ufundowanymi przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom serdecznie gratulujemy!
OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

IV Wielki Koncert Świąteczny już 7 grudnia

Opublikowano

w dniu

Świnoujście znów rozbłyśnie świątecznym blaskiem – a to za sprawą IV Wielkiego Koncertu Świątecznego, który odbędzie się 7 grudnia 2025 roku w Miejskim Domu Kultury. Wydarzenie, organizowane przez Społeczność Chrześcijańską PIEKARNIA44 we współpracy z MDK, na stałe wpisało się w kalendarz miejskich tradycji i co roku gromadzi mieszkańców spragnionych wspólnego przeżywania magii Bożego Narodzenia.

Podczas koncertu na scenie Sali Teatralnej MDK wystąpią utalentowani wokaliści i muzycy z naszego miasta. To właśnie oni – amatorzy i profesjonaliści – tworzą atmosferę ciepła, bliskości i świątecznej radości, za którą mieszkańcy tak bardzo kochają ten grudniowy wieczór.

Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00, a wstęp – jak zawsze – pozostaje bezpłatny. Organizatorzy przypominają jednak, że liczba miejsc jest ograniczona, a o wejściu decyduje kolejność przybycia.

Tegoroczna edycja niesie za sobą wyjątkową niespodziankę. Dzieci w wieku 4–12 lat będą mogły wziąć udział w kreatywnych warsztatach, przygotowanych przez Fundację SpeakUp wspólnie z PIEKARNIĄ44.

Zajęcia rozpoczną się o 16:45 w Sali Sportowej MDK – tuż obok miejsca głównego koncertu. To propozycja idealna dla rodziców, którzy chcą w spokoju delektować się muzyką, wiedząc, że ich pociechy spędzają czas w twórczy i bezpieczny sposób.

Aby zapisać dziecko, należy wysłać wiadomość na adres: warsztaty@speakup.org.pl
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

W tym roku wydarzeniu towarzyszyć będzie również ważny, głęboko poruszający cel. Podczas koncertu zostanie przeprowadzona zbiórka dla Dominiki Wurszt – młodej mieszkanki Świnoujścia, żony Damiana i mamy dwuletniej Julci.

W ubiegłym roku życie tej rodziny zmieniło się dramatycznie, gdy Dominika przeszła rozległy udar mózgu oraz pnia mózgu. Dziś potrzebuje intensywnej i kosztownej rehabilitacji. Mieszkańcy będą mogli wesprzeć ją zarówno podczas stacjonarnej zbiórki 7 grudnia, jak i poprzez internet: siepomaga.pl/dominika-wurszt

IV Wielki Koncert Świąteczny to coś więcej niż muzyczne wydarzenie – to spotkanie ludzi, którzy chcą dzielić się dobrem, radością i wzajemną życzliwością.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców: rodziny, seniorów, młodzież – każdego, kto chce poczuć, jak pięknie potrafi zabrzmieć Świnoujście, gdy łączy je wspólny cel.

7 grudnia spotkajmy się w MDK. Święta zaczynają się tam, gdzie jest serce – a tego wieczoru będzie go naprawdę dużo.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mikołajki 2025. Specjalny autobus dowiezie dzieci z prawobrzeżnych osiedli na Plac Wolności

Opublikowano

w dniu

Tegoroczne Mikołajki w Świnoujściu zapowiadają się wyjątkowo barwnie i rodzinnie. Już 6 grudnia centrum miasta wypełni się świąteczną atmosferą i zapachem waty cukrowej. Najważniejsze jednak, że Komunikacja Autobusowa przygotowała wygodny i bezpłatny transport dla najmłodszych z prawobrzeżnych osiedli – specjalny, mikołajkowy autobus zawiezie dzieci prosto na Plac Wolności, gdzie o godzinie 17.00 rozbłyśnie miejska choinka.

Od wczesnego popołudnia najmłodsi mieszkańcy będą mogli korzystać z szeregu atrakcji specjalnie przygotowanych na ten dzień. Na Placu Wolności pojawi się wydzielona strefa z alpakami, nie zabraknie też uwielbianej przez dzieci waty cukrowej.

Na scenie wystąpi dobrze znany najmłodszym Krasnoludek Piksel, który opowie świąteczną historię o przybyciu św. Mikołaja. Z kolei na ul. Piłsudskiego przez działać będą zimowe strefy: curling oraz sztuczny tor snowboardowy.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie uroczyste rozświetlenie miejskiej choinki zaplanowane na godzinę 17.00. Towarzyszyć temu będzie odliczanie z Prezydent Świnoujścia Joanną Agatowską

Święty Mikołaj będzie czekał w specjalnej strefie zdjęć, żeby każde dziecko mogło zabrać do domu pamiątkę z tego wyjątkowego dnia. W tym czasie elfy rozdawać będą tysiąc paczek z prezentami.

Miasto szczególnie podkreśla łatwy i komfortowy transport dla dzieci z prawobrzeżnych osiedli. Tego dnia ulicami przejedzie specjalny, udekorowany mikołajkowy autobus z napisem „MIKOŁAJKI 2025″.

Za kierownicą zasiądzie Mikołaj, a towarzyszyć mu będzie Śnieżynka, która będzie częstować najmłodszych cukierkami.

Rozkład jazdy – 6 grudnia 2025

KIERUNEK → Plac Wolności

  • Karsibór – godz. 15:00 – przystanek ul. 1 Maja, Dom Kultury
  • Przytór – godz. 15:20 – ul. Zalewowa/Sąsiedzka, Dom Kultury
  • Łunowo – godz. 15:30 – ul. Odrzańska
  • Warszów – godz. 15:45 – ul. Sosnowa, Dom Kultury
  • Plac Wolności – godz. 16:00

POWRÓT → Prawobrzeże

  • Wyjazd: 19:00 z Placu Kościelnego
  • Kierunek: Warszów → Łunowo → Przytór → Karsibór

Organizowane przez miasto Świnoujście Mikołajki to wydarzenie, które co roku gromadzi rodziny, tworząc ciepły i wyjątkowy klimat rozpoczynający grudniowe świętowanie. W tym roku – dzięki specjalnemu autobusowi – jeszcze więcej dzieci będzie mogło bezpiecznie dotrzeć na miejsce wydarzeń.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524