Połącz się z nami
„gaz_system"

Rzeźba Jerzego Poręby Porębskiego stanęła na Placu Rybaka.

Opublikowano

w dniu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wraki zajmują miejsca postojowe. Stacje demontażu płacą właścicielom

Opublikowano

w dniu

Foto: Straż Miejska w Świnoujściu

Na ulicach Świnoujścia oraz terenach prywatnych zalega wiele aut, które przestały być użytkowane i zaczynają przysparzać kłopotu zarówno właścicielom, jak i innym mieszkańcom – niepotrzebnie zajmują miejsca parkingowe. Często stan techniczny, jak i posunięta degradacja pojazdu uniemożliwia ich sprzedaż w ręce prywatne a ich naprawa jest po prostu ekonomicznie nieopłacalna.

Na szczęście jest proste i łatwe wyjście z tej sytuacji. Wystarczy skontaktować się autoryzowaną stacją demontażu pojazdów i umówić się na odbiór wraku auta z podanego przez właściciela miejsca. Pracownik tej firmy odbierze pojazd, wypłaci ustaloną w drodze negocjacji cenę oraz wyda zaświadczenie o utylizacji pojazdu, na podstawie którego trzeba pojazd wyrejestrować w wydziale komunikacji. Istnieje możliwość zwrotu od ubezpieczyciela nadpłaconego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). 

Jeśli jednak to Straż Miejska usunie pojazd na podstawie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciel zostanie obciążony kosztami usunięcia pojazdu w wysokości 380 zł. 

W razie dodatkowych pytań można skontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska i Leśnictwa pod numerem telefonu 91 327 86 41 lub Strażą Miejską w Świnoujściu tel. 91 321 99 40.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wspólny bieg: 346. parkrun Świnoujście i „Bieg Abstynenta” Stowarzyszenia Trzeźwościowego „HOL” 

Opublikowano

w dniu

Foto: Dariusz Chmielewski

Każdy z biegaczy, czy chodziarz może mieć inną motywację. Jedni pobijają swoje rekordy, poprawiają szybkość i technikę biegu, inni znajdują w aktywności odpoczynek i relaks „dla głowy” po całym tygodniu pracy, są też i tacy, co czerpią radość ze spotkania z innymi, a bieg jest tylko dodatkiem. Natomiast wszyscy realizują jeden ważny cel – wybierają aktywność w trosce o swoje zdrowie.

Sobotnia346. edycja była wyjątkowa. Do miłośników parkrunu Świnoujście dołączyli członkowie Stowarzyszenia Trzeźwościowego „HOL” im. J. Dobrowolskiego, które w ramach naszego cotygodniowego spotkania, zorganizowało swój Bieg Abstynenta, promujący aktywny sposób spędzania czasu bez alkoholu i innych używek. Z tej to okazji wszyscy uczestnicy mogli powalczyć o symboliczne puchary.

Poranny park Zdrojowy zapraszał na swoje ścieżki soczystą zielenią i pięknym słońcem. Przygotowanych do biegu uczestników powitała Elżbieta Jabłońska i koordynator ST „HOL”, Robert Świrgoń Kiedy minęła godzina 9.00, Arkadiusz Drzewiecki ogłosił rozpoczęcie biegu i 39 zawodników, w tym 13 kobiet i 26 mężczyzn rozpoczęło swoje zmagania z 5-kilometrową trasą.

Kiedy na stoperze ukazało się 21:00, linię mety przekroczył pierwszy zawodnik, Robert Derda. Drugi był Norbert Patalas, z czasem 21:54 (i nowym PB!). Ostatni puchar wywalczył Paweł Szczerbaty, który osiągnął czas 22:10. W kategorii kobiet na mecie pierwsza zameldowała się Anna Hellstrom (24:30), tuż za nią Anna Stocker (24:56), pokonując swój osobisty rekord, a stawkę zamknęła Sandra Gruening (26:34) Własne wyniki poprawili również: Robert Cypryjański (23:04) i Dorota Chojnacka (43:06). Brawo, brawo, brawo! 

W naszej nadmorskiej lokalizacji zadebiutowali: Sara Hampson, Aleksandra Kwiatkowska, Dirk Grosse, Ewa Edyta Duda-Gottwald oraz Andrzej Gottwald. Mamy nadzieję, że debiutantom podobała się nasza malownicza trasa i odwiedzą nas jeszcze niejeden raz 

Szczegółowe dane pod linkiem https://www.parkrun.pl/swinoujscie/results/346/

Przy sobotnim parkrunie pracował sztab wolontariuszy:

 • Koordynator: Arkadiusz Drzewiecki
 • Stoper: Natalia Maćków
 • Tokeny: Aneta Burnat-Szczęsna
 • Skaner: Jaśmina Kaczmarek
 • Zamykanie stawki: Zbigniew Kosel
 • Odprawa debiutantów: Piotr Zgraja
 • Sprawdzenie trasy: Monika Murawska
 • Koordynacja medialna: Joanna Szafrańska
 • Przechowywanie sprzętu: Mirek Jabłoński
 • Notatka: Kasia Cypryjańska
 • A całe wydarzenie uwiecznił Dariusz Chmielewski 

DZIĘ-KU-JE-MY!!! 

Zapraszamy wolontariuszy do wsparcia kolejnych edycji – każda pomóc mile widziana 

Jeżeli chcesz postawić na swoje zdrowie i aktywność, zapraszamy w najbliższą sobotę o godz. 9.00. 

Zespół parkrun Świnoujście

Autorka notatki: Katarzyna Cypryjańska

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Uwaga kierowcy! W tym tygodniu zmiany na niektórych ulicach w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

W związku z przebudową osiedlowej sieci ciepłowniczej przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, zmieni się organizacja ruchu na części świnoujskich ulic. Prosimy kierowców o rozważną jazdę i przestrzeganie zmienionego oznakowania pionowego i poziomego.

Od 20 maja do 24 maja przejazd ul. Staszica ze skrzyżowaniem z ul. Batalionów Chłopskich będzie niemożliwy. Odcinek ul. Staszica od Batalionów Chłopskich do ulicy Rybaki zmieniony będzie na dwukierunkowy. Odcinek ul. Batalionów Chłopskich od Staszica do ulicy Kościuszki będzie jednokierunkowy ze zmienionym kierunkiem do ulicy Kościuszki. Możliwy będzie objazd w/w odcinka sąsiednimi ulicami.

Również w terminie od 20 maja do 24 maja konieczna będzie zmiana organizacji ruchu na ulicy Wybrzeże Władysława IV oraz ulicy Marynarzy. Odcinek ul. Wybrzeże Władysława IV od ulicy Rybaki do ulicy Marynarzy zmieniony będzie na jednokierunkowy. Na ulicy Marynarzy wyłączony z ruchu będzie prawoskręt w ulicę Wybrzeże Władysława IV. Możliwy jest objazd tego odcinka sąsiednimi ulicami.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

„Książki znane i lubiane” po raz dwudziesty

Opublikowano

w dniu

Pod koniec kwietnia zorganizowano jubileuszową edycję konkursu czytelniczego ,,Książki znane i  lubiane”, który od lat łączy miłośników książek ze świnoujskich szkół podstawowych. 

W zmaganiach czytelniczych uczestniczyli uczniowie czterech świnoujskich szkół: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marynarki Wojennej RP, Szkoła Podstawowa nr 2 im. majora H. Sucharskiego, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Mieszka I oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny. Uczniowie w sześcioosobowych drużynach rozwiązali zadania z treści wyznaczonych utworów Edmunda Niziurskiego, Marka Twaina, Karola Dickensa czy Joanny Chmielewskiej. Zadania obejmowały krzyżówki, rebusy, wyklejanki i uzupełnianki. Ponadto uczniowie musieli odegrać scenki z wybranej książki, które były oceniane za kreatywność i przygotowanie. Trzecią częścią zmagań konkursowych było przedstawienie plakatu wykonanego według określonych kryteriów. O ile ze scenką najlepiej poradzili sobie uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, a plakat najlepiej wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, o tyle najwięcej punktów we wszystkich zadaniach zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 6. Drugie miejsce zajął Zespół Szkolno-Przedszkolny, trzecie Szkoła Podstawowa nr 2, a czwarte Szkoła Podstawowa nr 1.

Ten miejski konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Świnoujścia. Sponsorami były firmy: Marinus, Terminal Promowy, Navitech oraz Rada Rodziców i anonimowy darczyńca. Dzięki ich darowiznom zakupiono nagrody dla wszystkich szkół, statuetki, słodki poczęstunek, jubileuszowy tort oraz reklamujący imprezę baner. Z kolei pan Marcin Tomczyk z firmy „Mewa” podarował uczestnikom konkursu pączki. Organizatorami imprezy były panie: Elżbieta Wyrwińska, Jolanta Chlewicka, Dagmara Wyrwińska i Katarzyna Hamadyk. Spośród zaproszonych gości pojawiły się panie: dyrektor Alicja Miller, kierownik filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świnoujściu Teresa Dawid.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Emocje szóstego mityngu lekkoatletycznego „Wyspiarza”  już za nami

Opublikowano

w dniu

W sobotę 18 maja 2024 r., oczy wszystkich sympatyków lekkiej atletyki skierowane były na Stadion Lekkoatletyczny w Świnoujściu, na którym odbył się VI Mityng Lekkoatletyczny „Wyspiarza”. Na arenie świnoujskiego stadionu gościliśmy sportowców zrzeszonych w 21 klubach z województw: lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Wielu aktualnych medalistów Mistrzostw Polski, a ich sportowe umiejętności można było podziwiać zarówno w konkurencjach biegowych, jak i technicznych.

Puchary dla zwycięzców VI Mityngu Wyspiarza wręczali Prezydent Miasta Pani Joanna Agatowska i Wiceprezydent Pan Roman Kucierski. Swoją obecnością zaszczyciła również Renata Pliś – olimpijka z Londynu, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, reprezentująca nasz kraj na arenach międzynarodowych. Nie zabrakło również świnoujskich lekkoatletów. Rekordy osiągane na świnoujskim stadionie liczą się, jako oficjalne, w kwalifikacjach do Mistrzostw Polski.
Podczas zawodów zanotowano wiele wartościowych rezultatów oraz poprawiono wiele rekordów życiowych.

Najlepszą zawodniczką mityngu została po raz drugi wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, zawodniczka MKL Szczecin – Wiktoria Grzyb, która w biegu sprinterskim na 100m uzyskała wynik 11,98 poprawiając tym samym rekord naszego obiektu.
Na miejscu drugim uplasowała się Maja Słodzińska, skoczni wzwyż z wynikiem 170 cm –  Mistrzyni Polski, IX zawodniczka Mistrzostw Europy w Jerozolimie, gdzie uzyskała wynik 178 cm, reprezentantka kadry narodowej z klubu UKS OSOT Szczecin.
Trzecie miejsce zajęła młodziutka utalentowana Helena Goliszewska w biegu na 100 m z wynikiem 12,49, rekordzistka kraju w kategorii U14, zawodniczka UKL Ósemka Police.
Czwartą zawodniczką mityngu została Maja Czajkowska w biegu na 200 m z wynikiem 25,58, aktualna Wicemistrzyni Polski w biegu na 300 m w kategorii U16, reprezentantka klubu AL Międzyzdroje.
Najlepszym sportowcem mityngu został zawodnik MKL Szczecin – Nemuel Yamah, medalista Mistrzostw Polski, który w biegu na dystansie 100 m uzyskał wynik 10,95.
Drugie miejsce wśród mężczyzn wywalczył Joachim Maćkowiak w biegu na 100 m z wynikiem 10,98 reprezentujący klub UKS OSOT Szczecin.
Trzecim zawodnikiem został wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Alan Cireszko w biegu na 800 m, uzyskał wynik 1,55,11, zawodnik MKS Hermes Gryfino.
Czwartym zawodnikiem został Jakub Zawlik w biegu na 100 m z wynikiem 11,25, dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Polski w sztafecie 4x100m, klub MKL Szczecin.

Nagrody główne dla najlepszych lekkoatletek i najlepszych lekkoatletów mityngu ufundowały firmy:

 • Unity Line nagrodę wręczył przedstawiciel firmy Pan Krzysztof Paczesny
 • Baltic Home Świnoujście nagrodę wręczył Pan Tomasz Ambroszczyk
 • Zakład Ogólnobudowlany Łukasz Lewa
 • Europan Sp. z o.o
 • Zur – Bisgico Zbigniew Kraśkiewicz
 • Baueffekt Sp. z o.o
 • Uzdrowisko Świnoujście S.A.

W ramach mityngu odbył się bieg memoriałowy na dystansie 800m kobiet i mężczyzn z nagrodami ufundowanymi przez Hotel Cesarski SPA. Nagrodę wręczała wiceprezes firmy Pani Hanna Garboś – Płaczkowska.
Wśród Pań zwyciężyła Katarzyna Szuster MKS Hermes Gryfino z wynikiem 2,18,65.
Miejsce II zajęła Maja Lemańska MKL Szczecin z wynikiem 2,20,32
Na miejscu III uplasowała się Joanna Włodarczak MKL Maraton Świnoujście z wynikiem 2,22,68.
Wśród Panów zwyciężył Alan Cireszko MKS Hermes Gryfino z wynikiem 1,55,11.
Miejsce II zajął Stanisław Golański UKS Barmin Goleniów z wynikiem 1,55,66.
III miejsce wywalczył Patryk Prowancki KS Wilki Pomorskie  z wynikiem 1,57,73.

Nie zabrakło również nagrody dla najlepszej świnoujścianki i najlepszego świnoujścianina. Nagrodę ufundowali świnoujscy pasjonaci sportu oraz firma Unity Line, Baltic Home oraz Uzdrowisko Świnoujście S.A.
Zwyciężyła Hanna Owczaruk reprezentująca klub AL Międzyzdroje w biegu na dystansie 400 m z wynikiem 58,24.
Najlepszym świnoujścianinem został Dawid Pecyna reprezentujący OSiR Wyspiarz w biegu na dystansie 800 m z wynikiem 1,57,85.
Podczas zawodów, po każdej zakończonej konkurencji, trzech najlepszych zawodników nagradzanych było okolicznościowymi pucharami, które ufundował Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”, a wszyscy uczestnicy mityngu otrzymali pamiątkowe medale  ufundowane przez organizatora.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za wsparcie, wszystkim zawodnikom i trenerom za przybycie do Świnoujścia, a sędziom za sprawne przeprowadzenie zawodów.

Pełny komunikat z zawodów na stronie ZZLA i PZLA

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zachodniopomorskie: burze i ulewy – alerty trzeciego stopnia dla sześciu powiatów

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek po południu wydał alerty trzeciego, najwyższego stopnia, ostrzegające przed burzami z gradem, jakie mogą wystąpić w Szczecinie, Świnoujściu oraz powiatach stargardzkim, gryfińskim, polickim i goleniowskim.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego alerty najwyższego, trzeciego stopnia aktualnie obowiązują dla obszaru powiatów: stargardzkiego, gryfińskiego, polickiego i goleniowskiego oraz powiatów miejskich: Szczecin i Świnoujście.

Według prognoz na tym terenie w poniedziałek do północy mogą występować burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 80 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwe są opady gradu.

Wcześniej, w poniedziałek przed południem, IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia dla wszystkich zachodniopomorskich powiatów. Intensywne opady deszczu, które w Szczecinie zaczęły się około godz. 13, spowodowały podtopienia ulic i utrudnienia w ruchu. Strażacy od kilku godzin są wzywani do zalanych piwnic.

„Na godzinę 17.30 odnotowano około 50 zdarzeń związanych z silnym opadem deszczu. Brak osób poszkodowanych” – przekazał PAP mł. bryg. Tomasz Kubiak, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformował PAP o spowodowanych przez burze i nawalne opady deszczu problemach z zasilaniem odcinka linii kolejowej między stacjami Szczecin Główny a Dziewoklicz. Czasowo wstrzymany został tam ruch pociągów. (PAP)

tma/ jann/

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama kucharz
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524