Strona główna / Lokalne / Dwa miesiące nowego zarządcy schroniska dla bezdomnych zwierząt

Dwa miesiące nowego zarządcy schroniska dla bezdomnych zwierząt

Od czerwca już 17 kotów i 11 psów, które trafiły do schroniska dla bezdomnych zwierząt, znalazło swoich właścicieli. Nowy zarządca placówki oraz miasto w najbliższym czasie planują kupno budek dla kotów wolno żyjących, a w samym schronisku między innymi budowę woliery dla kotów i brodzika kąpielowego.

W miniony czwartek w urzędzie miasta odbyło się spotkanie zarządcy schroniska Anety Leda z Fundacji You Choice, komisji społecznego dialogu ds. ochrony zwierząt oraz zastępcy prezydenta miasta Barbary Michalskiej i naczelnik wydziału ochrony środowiska i leśnictwa Beaty Tułodzieckiej-Terendy. Jako, że spotkanie miało charakter otwarty, przyszli na nie również mieszkańcy, którym nie jest obcy los zwierząt i na co dzień opiekują się dzikimi kotami w naszym mieście. Obecne były lokalne media i przedstawiciele Rady Miasta. Podczas spotkania m.in. podsumowano wyniki działania Miasta i Komisji Społecznego Dialogu ds. ochrony zwierząt.

Zadania społecznej komisji

Po problemach z Zachodniopomorskim Towarzystwem Praw Zwierząt, aby odzyskać obiekt schroniska Miasto musiało czekać na wyrok sądowy, bo zarządca mimo wypowiedzenia umowy dobrowolnie nie chciał opuścić terenu schroniska. Sprawa w sądzie trwała w sumie rok. W tym czasie opiekę nad schroniskiem, a przede wszystkim nad zwierzętami otoczyli świnoujscy członkowie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Dodatkowo w lutym tego roku Prezydent Miasta powołał Komisję Społecznego Dialogu ds. Ochrony Zwierząt i Przeciwdziałania Bezdomności.

Komisja jest społecznym organem konsultacyjno – doradczym, który współpracuje z władzami Gminy Miasto Świnoujście w sferze działań na rzecz ochrony i opieki nad zwierzętami.

Do zakresu jej zadań należy w szczególności:

  • monitorowanie oraz wspieranie realizacji strategii „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasto Świnoujście”,
  • inicjowanie, opiniowanie oraz współtworzenie projektów aktów prawnych i innych dokumentów dotyczących sfery działań na rzecz ochrony i opieki nad zwierzętami w zakresie przewidzianym obowiązującym prawem,
  • diagnozowanie i zgłaszanie potrzeb oraz rozwiązań w sferze działań na rzecz ochrony i opieki nad zwierzętami
  • podejmowanie działań na rzecz zwiększenia uczestnictwa organizacji pozarządowych oraz innych instytucji i podmiotów w procesie tworzenia oraz realizacji polityki opieki nad zwierzętami,
  • koordynacja wzajemnej współpracy i wymiany doświadczeń organizacji i podmiotów prowadzących na terenie Świnoujścia działalności w sferze działań na rzecz ochrony i opieki nad zwierzętami ,
  • udzielanie władzom Gminy Miasto Świnoujście bieżącego wsparcia w sferze działań na rzecz ochrony i opieki nad zwierzętami

Skład tej komisji został ustalony na otwartym spotkaniu z mieszkańcami, którzy interesują się losem zwierząt. Już w trakcie działalności, trzy osoby zrezygnowały. Obecnie członkami komisji są: Anna Czerwińska, Elżbieta Jabłońska, Beata Kastrau, Teodor Maciejewski, Anna Młodzińska, Katarzyna Okulowska, Magdalena Ostrowska, Andrzej Staszyński, Agata Turot i Adam Żuchowicz.

Młodzi ludzie podjęli się taniej

Jednym z pierwszych wniosków komisji społecznej było ustalenie miesięcznych kosztów prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt, które jej zdaniem powinno ponosić Miasto. Wskazana przez nich kwota to 39.600 tys. złotych. Znaczną jej część są koszty wynagrodzeń osób zatrudnionych w placówce. Jak twierdzą członkowie komisji społecznej, kierownik schroniska powinien zarabiać 4. 800 tys. zł., poszczególni pracownicy po 3.600 złotych, a osoba zajmująca się odławianiem – 4.500 złotych.

Do konkursu na nowego zarządcę przystąpiła grupa młodych świnoujścian w ramach fundacji Your Choice. Zaoferowali, że podejmą się tego zdania za niecałe 23 tys. złotych miesięcznie i ostatecznie to oni wygrali konkurs.

36 opiekunów dzikich kotów

Po apelu do miasta zaczęli się również zgłaszać opiekunowie dzikich kotów. Aktualnie jest ich 36. Zgodnie z ich deklaracjami, w sumie opiekują się w mieście ponad 400 wolno żyjącymi kotami.

To znaczeni ułatwiło nam współpracę – mówi zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska. – Dzięki temu w każdej chwili mamy kontakt z tymi osobami i jesteśmy im w stanie realnie pomóc w opiece nad wolno żyjącymi kotami, chociażby poprzez dostarczenie dla nich karmy, tabletek na odrobaczenie, pomoc w wysterylizowaniu czy kastracji.

Każdy, kto opiekuje się wolno żyjącymi kotami, może zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta Świnoujście, który znajduje się przy ulicy Wyspiańskiego 35C (obok głównego budynku urzędu) , czynne od poniedziałku do piątku włącznie w godzinach 7.30 – 15.30, tel. 91 327 86 08 lub 91 327 86 41.

Trzeba przekonać ludzi

Zgodnie z wnioskiem opiekunów dzikich kotów, w najbliższym czasie Miasto chce kupić budki dla tych zwierząt, w którym będą się mogły schronić podczas zimy.

Kiedyś koty mogły spokojnie przezimować w piwnicach i tym podobnych miejscach – opowiadają opiekunowie. – Dziś ludzie broniąc się przed „ucieczką” ciepła z bloków lub niestety przed samym zimowaniem kotów, zamykają okienka do swoich piwnic. To powoduje, że musimy tym zwierzętom w inny sposób pomoc przetrwać ten trudny dla nich okres. Stąd też pomysł budek.

Ważna sprawą są miejsca, gdzie takie budki powinny stanąć. Zdaniem opiekunów kotów, powinny to być tereny, gdzie żyją te koty. Przede wszystkim więc pobliże bloków mieszkalnych.

Liczymy na pomoc zarówno opiekunów, ale przede wszystkim członków społecznej komisji ds. bezdomności kotów i psów, w przekonaniu mieszkańców oraz zarządców takich terenów, aby zgodzili się na takie budki na swoim terenie – mówi zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska. – Zdajemy sobie sprawę, że w niektórych przypadkach to może nie być łatwe zadanie. Ale musimy wspólnie stawić czoła temu zadaniu, jeśli mamy pomóc dzikim kotom.

Wolontariusze ruszyli z pomocą

W wyniku konkursu, od czerwca tego roku nowym zarządcą schroniska dla bezdomnych zwierząt zostało stowarzyszenie You Choice i Aneta Leda.

Początki były bardzo trudne – mówi Aneta Leda. – Musieliśmy nie tylko natychmiast zadbać o zwierzęta, które były w różnym stanie zdrowotnym, ale również doprowadzić do porządku sam obiekt. Szczególnie w związku ze zrujnowaniem schroniska przez wyeksmitowanych ostatecznie członków Zachodniopomorskie Towarzystwo Praw Zwierząt. Sporo zrobili przed nami członkowie Towarzystwa Praw Zwierząt, którzy przez rok opiekowali się schroniskiem, ale też dużo zostało jeszcze zostało do zrobienia.

Tylko samych śmieci i równych odpadów nowy zarządca z pomocą wolontariuszy wywiózł z terenu schroniska aż 17 kontenerów. Wysprzątano pomieszczenia dla zwierząt oraz w budynku administracji.

Aktualnie w schronisku przebywa 18 psów i 33 koty. Do schroniska zgłaszają się osoby, które pomagają w opiece nad zwierzętami w ramach wolontariatu, chociażby poprzez ich wyprowadzanie na spacer, zabawę. Nowy zarządca stara się nie tylko rozpropagować samo schronisko, ale również adopcję znajdujących się w nim zwierząt.

Trudny początek i wiele jeszcze pracy

Założyliśmy konto na portalu społecznościowym Facebook, nawiązaliśmy współpracę ze schroniskami w Niemczech oraz najbliższym w Sosnowicach – mówi Aneta Leda. – Staramy się docierać do jak największej liczby osób, propagować różne formy pomocy bezdomnym zwierzętom. Schronisko jest dostępne przez całą dobę, udało nam się już zorganizować tak zwane dni otwarte, podczas których odwiedzili nas nie tylko dorośli mieszkańcy naszego miasta, ale również szkoły i przedszkola.

16 sierpnia 2015 roku zarządca schroniska wspólnie z firmą „Nadrukomat” organizują kolejną akcję. Tym razem pod hasłem: POLUB NAS I POMAGAJ ZWIERZAKOM W AKCJI „NAKARM ZWIERZAKA W SCHRONISKU”

Aneta Leda dodaje, że choć spotyka się z wieloma pozytywnymi opiniami na temat prowadzenia schroniska, to zdaje sobie sprawę, że razem ze swoimi pracownikami i wolontariuszami są dopiero na początku drogi i przed nimi jeszcze wiele pracy.

Mamy zapał, chęci, pomysły – mówi. – Wierzę, że przy wsparciu ludzi kochających zwierzęta, ich pomocy a nie tylko krytyce, choć oczywiście i ta jest potrzebna, uda nam się stworzyć ze schroniska bezpieczny azyl dla bezdomnych psów i kotów.

Najbliższe plany

Schronisko nie jest w pełni wykorzystywane. Stąd też Miasto rozważa utworzenie na jego terenie hotelu zwierząt. Ostateczna decyzja zostanie poprzedzona konsultacjami społecznymi na ten temat i wstępną koncepcją.

Chcemy wiedzieć, co mieszkańcy Świnoujścia sądzą na ten temat, czy uważają, że taki hotel jest u nas potrzebny – wyjaśnia zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska.

W planach Miasta jest również wyznaczenie miejsca na cmentarz dla zwierząt. Temat ten był już poruszany w lokalnych mediach.

Jego realizacja wymaga jednak czasu – mówi Barbara Michalska i wyjaśnia dlaczego: – Musimy wprowadzić taki zapis do planów zagospodarowania przestrzennego miasta. Zgodnie z przepisami, procedura zmian w planie, dzięki której możliwym będzie wskazanie takiego miejsca, trwa do 1,5 roku.

Tekst i zdjęcia BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Ruszyły wakacje! Ratownicy pilnują bezpieczeństwa kąpiących się na świnoujskiej plaży

W piątek na maszt przy bazie ratowników ratownicy wciągnęli Błękitną Flagę, międzynarodowe wyróżnienie, które otrzymały …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.