Połącz się z nami

Lokalne

Dwa miesiące nowego zarządcy schroniska dla bezdomnych zwierząt

Od czerwca już 17 kotów i 11 psów, które trafiły do schroniska dla bezdomnych zwierząt, znalazło swoich właścicieli. Nowy zarządca placówki oraz miasto w najbliższym czasie planują kupno budek dla kotów wolno żyjących, a w samym schronisku między innymi budowę woliery dla kotów i brodzika kąpielowego.

W miniony czwartek w urzędzie miasta odbyło się spotkanie zarządcy schroniska Anety Leda z Fundacji You Choice, komisji społecznego dialogu ds. ochrony zwierząt oraz zastępcy prezydenta miasta Barbary Michalskiej i naczelnik wydziału ochrony środowiska i leśnictwa Beaty Tułodzieckiej-Terendy. Jako, że spotkanie miało charakter otwarty, przyszli na nie również mieszkańcy, którym nie jest obcy los zwierząt i na co dzień opiekują się dzikimi kotami w naszym mieście. Obecne były lokalne media i przedstawiciele Rady Miasta. Podczas spotkania m.in. podsumowano wyniki działania Miasta i Komisji Społecznego Dialogu ds. ochrony zwierząt.

Zadania społecznej komisji

Po problemach z Zachodniopomorskim Towarzystwem Praw Zwierząt, aby odzyskać obiekt schroniska Miasto musiało czekać na wyrok sądowy, bo zarządca mimo wypowiedzenia umowy dobrowolnie nie chciał opuścić terenu schroniska. Sprawa w sądzie trwała w sumie rok. W tym czasie opiekę nad schroniskiem, a przede wszystkim nad zwierzętami otoczyli świnoujscy członkowie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Dodatkowo w lutym tego roku Prezydent Miasta powołał Komisję Społecznego Dialogu ds. Ochrony Zwierząt i Przeciwdziałania Bezdomności.

Komisja jest społecznym organem konsultacyjno – doradczym, który współpracuje z władzami Gminy Miasto Świnoujście w sferze działań na rzecz ochrony i opieki nad zwierzętami.

Do zakresu jej zadań należy w szczególności:

  • monitorowanie oraz wspieranie realizacji strategii „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasto Świnoujście”,
  • inicjowanie, opiniowanie oraz współtworzenie projektów aktów prawnych i innych dokumentów dotyczących sfery działań na rzecz ochrony i opieki nad zwierzętami w zakresie przewidzianym obowiązującym prawem,
  • diagnozowanie i zgłaszanie potrzeb oraz rozwiązań w sferze działań na rzecz ochrony i opieki nad zwierzętami
  • podejmowanie działań na rzecz zwiększenia uczestnictwa organizacji pozarządowych oraz innych instytucji i podmiotów w procesie tworzenia oraz realizacji polityki opieki nad zwierzętami,
  • koordynacja wzajemnej współpracy i wymiany doświadczeń organizacji i podmiotów prowadzących na terenie Świnoujścia działalności w sferze działań na rzecz ochrony i opieki nad zwierzętami ,
  • udzielanie władzom Gminy Miasto Świnoujście bieżącego wsparcia w sferze działań na rzecz ochrony i opieki nad zwierzętami

Skład tej komisji został ustalony na otwartym spotkaniu z mieszkańcami, którzy interesują się losem zwierząt. Już w trakcie działalności, trzy osoby zrezygnowały. Obecnie członkami komisji są: Anna Czerwińska, Elżbieta Jabłońska, Beata Kastrau, Teodor Maciejewski, Anna Młodzińska, Katarzyna Okulowska, Magdalena Ostrowska, Andrzej Staszyński, Agata Turot i Adam Żuchowicz.

Młodzi ludzie podjęli się taniej

Jednym z pierwszych wniosków komisji społecznej było ustalenie miesięcznych kosztów prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt, które jej zdaniem powinno ponosić Miasto. Wskazana przez nich kwota to 39.600 tys. złotych. Znaczną jej część są koszty wynagrodzeń osób zatrudnionych w placówce. Jak twierdzą członkowie komisji społecznej, kierownik schroniska powinien zarabiać 4. 800 tys. zł., poszczególni pracownicy po 3.600 złotych, a osoba zajmująca się odławianiem – 4.500 złotych.

Do konkursu na nowego zarządcę przystąpiła grupa młodych świnoujścian w ramach fundacji Your Choice. Zaoferowali, że podejmą się tego zdania za niecałe 23 tys. złotych miesięcznie i ostatecznie to oni wygrali konkurs.

36 opiekunów dzikich kotów

Po apelu do miasta zaczęli się również zgłaszać opiekunowie dzikich kotów. Aktualnie jest ich 36. Zgodnie z ich deklaracjami, w sumie opiekują się w mieście ponad 400 wolno żyjącymi kotami.

To znaczeni ułatwiło nam współpracę – mówi zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska. – Dzięki temu w każdej chwili mamy kontakt z tymi osobami i jesteśmy im w stanie realnie pomóc w opiece nad wolno żyjącymi kotami, chociażby poprzez dostarczenie dla nich karmy, tabletek na odrobaczenie, pomoc w wysterylizowaniu czy kastracji.

Każdy, kto opiekuje się wolno żyjącymi kotami, może zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta Świnoujście, który znajduje się przy ulicy Wyspiańskiego 35C (obok głównego budynku urzędu) , czynne od poniedziałku do piątku włącznie w godzinach 7.30 – 15.30, tel. 91 327 86 08 lub 91 327 86 41.

Trzeba przekonać ludzi

Zgodnie z wnioskiem opiekunów dzikich kotów, w najbliższym czasie Miasto chce kupić budki dla tych zwierząt, w którym będą się mogły schronić podczas zimy.

Kiedyś koty mogły spokojnie przezimować w piwnicach i tym podobnych miejscach – opowiadają opiekunowie. – Dziś ludzie broniąc się przed „ucieczką” ciepła z bloków lub niestety przed samym zimowaniem kotów, zamykają okienka do swoich piwnic. To powoduje, że musimy tym zwierzętom w inny sposób pomoc przetrwać ten trudny dla nich okres. Stąd też pomysł budek.

Ważna sprawą są miejsca, gdzie takie budki powinny stanąć. Zdaniem opiekunów kotów, powinny to być tereny, gdzie żyją te koty. Przede wszystkim więc pobliże bloków mieszkalnych.

Liczymy na pomoc zarówno opiekunów, ale przede wszystkim członków społecznej komisji ds. bezdomności kotów i psów, w przekonaniu mieszkańców oraz zarządców takich terenów, aby zgodzili się na takie budki na swoim terenie – mówi zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska. – Zdajemy sobie sprawę, że w niektórych przypadkach to może nie być łatwe zadanie. Ale musimy wspólnie stawić czoła temu zadaniu, jeśli mamy pomóc dzikim kotom.

Wolontariusze ruszyli z pomocą

W wyniku konkursu, od czerwca tego roku nowym zarządcą schroniska dla bezdomnych zwierząt zostało stowarzyszenie You Choice i Aneta Leda.

Początki były bardzo trudne – mówi Aneta Leda. – Musieliśmy nie tylko natychmiast zadbać o zwierzęta, które były w różnym stanie zdrowotnym, ale również doprowadzić do porządku sam obiekt. Szczególnie w związku ze zrujnowaniem schroniska przez wyeksmitowanych ostatecznie członków Zachodniopomorskie Towarzystwo Praw Zwierząt. Sporo zrobili przed nami członkowie Towarzystwa Praw Zwierząt, którzy przez rok opiekowali się schroniskiem, ale też dużo zostało jeszcze zostało do zrobienia.

Tylko samych śmieci i równych odpadów nowy zarządca z pomocą wolontariuszy wywiózł z terenu schroniska aż 17 kontenerów. Wysprzątano pomieszczenia dla zwierząt oraz w budynku administracji.

Aktualnie w schronisku przebywa 18 psów i 33 koty. Do schroniska zgłaszają się osoby, które pomagają w opiece nad zwierzętami w ramach wolontariatu, chociażby poprzez ich wyprowadzanie na spacer, zabawę. Nowy zarządca stara się nie tylko rozpropagować samo schronisko, ale również adopcję znajdujących się w nim zwierząt.

Trudny początek i wiele jeszcze pracy

Założyliśmy konto na portalu społecznościowym Facebook, nawiązaliśmy współpracę ze schroniskami w Niemczech oraz najbliższym w Sosnowicach – mówi Aneta Leda. – Staramy się docierać do jak największej liczby osób, propagować różne formy pomocy bezdomnym zwierzętom. Schronisko jest dostępne przez całą dobę, udało nam się już zorganizować tak zwane dni otwarte, podczas których odwiedzili nas nie tylko dorośli mieszkańcy naszego miasta, ale również szkoły i przedszkola.

16 sierpnia 2015 roku zarządca schroniska wspólnie z firmą „Nadrukomat” organizują kolejną akcję. Tym razem pod hasłem: POLUB NAS I POMAGAJ ZWIERZAKOM W AKCJI „NAKARM ZWIERZAKA W SCHRONISKU”

Aneta Leda dodaje, że choć spotyka się z wieloma pozytywnymi opiniami na temat prowadzenia schroniska, to zdaje sobie sprawę, że razem ze swoimi pracownikami i wolontariuszami są dopiero na początku drogi i przed nimi jeszcze wiele pracy.

Mamy zapał, chęci, pomysły – mówi. – Wierzę, że przy wsparciu ludzi kochających zwierzęta, ich pomocy a nie tylko krytyce, choć oczywiście i ta jest potrzebna, uda nam się stworzyć ze schroniska bezpieczny azyl dla bezdomnych psów i kotów.

Najbliższe plany

Schronisko nie jest w pełni wykorzystywane. Stąd też Miasto rozważa utworzenie na jego terenie hotelu zwierząt. Ostateczna decyzja zostanie poprzedzona konsultacjami społecznymi na ten temat i wstępną koncepcją.

Chcemy wiedzieć, co mieszkańcy Świnoujścia sądzą na ten temat, czy uważają, że taki hotel jest u nas potrzebny – wyjaśnia zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska.

W planach Miasta jest również wyznaczenie miejsca na cmentarz dla zwierząt. Temat ten był już poruszany w lokalnych mediach.

Jego realizacja wymaga jednak czasu – mówi Barbara Michalska i wyjaśnia dlaczego: – Musimy wprowadzić taki zapis do planów zagospodarowania przestrzennego miasta. Zgodnie z przepisami, procedura zmian w planie, dzięki której możliwym będzie wskazanie takiego miejsca, trwa do 1,5 roku.

Tekst i zdjęcia BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

« z 2 »

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524