Strona główna / Hobby / Młodzież nabrała żeglarskich szlifów
Foto: Maciej Ochlik

Młodzież nabrała żeglarskich szlifów

Program Edukacji Morskiej Młodzieży realizowany przez świnoujski oddział Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica złożony jest z rozmaitych działań. Jednym z jego istotnych elementów był rejs trójki licealistów żaglowcem STS Fryderyk Chopin, podczas regat The Tall Ships Races. Olimpia Żuchowicz, Przemysław Wilman i Maciej Ochlik spędzili dwa tygodnie na pokładzie i brali udział w drugim etapie zawodów na trasie z norweskiego Bergen do duńskiego Aalborga.

Foto: Maciej Ochlik
Foto: Maciej Ochlik

– Nie tylko popłynęli, ale także sumiennie pełnili swoje obowiązki i to był ich wkład w końcowy wynik zawodów. STS Fryderyk Chopin zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej klasy A – największych żaglowców oraz otrzymał prestiżową nagrodę Friendship Trophy – dla najbardziej przyjaznej załogi – mówi Marek Ochlik.

Foto: Maciej Ochlik
Foto: Maciej Ochlik

W tym roku regaty były jak zwykle pełne wrażeń i nowych doświadczeń dla osób próbujących swoich sił po raz pierwszy, jak i dla stałych bywalców tej imprezy. Magnesem przyciągającym nowych chętnych była przede wszystkim możliwość życia na statku, w tym wykonywanie niecodziennych czynności, jakimi jest na przykład brasowanie żagli, czy wchodzenie na reje w czasie żeglugi.

– Wszyscy pełniliśmy 4-godzinne wachty nocne i za dnia. Często mieliśmy okazję poczuć prawdziwe zmęczenie. The Tall Ship Races 2015 z pewnością pozostaną w naszej pamięci na długo i mam tylko nadzieję, że jeszcze kiedyś w przyszłości będziemy mogli ponownie wziąć w nich udział – mówi Olimpia Żuchowicz, jedna z załogantek.

W portach na trasie regat odbywały się parady, konkurencje sportowe i inne imprezy, w których świnoujska młodzież reprezentowała Polskę. W wolnym czasie zwiedzali miasta oraz nawiązywali nowe znajomości.

Foto: Maciej Ochlik
Foto: Maciej Ochlik

The Tall Ships Races to zlot żaglowców, który nieoficjalnie rozpoczął się w 1938 roku z inicjatywy Arnolda Schumburga. Gdy technologia prześcignęła tradycję, liczne żaglowce straciły swoje zastosowanie stojąc smętnie w dokach. W tej sytuacji zrodził się pomysł, który miałby przywrócić je do użytku – regaty. Z czasem jednak oprócz samych wyścigów pojawiła się idea edukacji morskiej młodzieży i ona właśnie okazała się ogromnym sukcesem, jak zresztą i same zawody. Dzisiaj The Tall Ships Races są najbardziej liczącym się wydarzeniem tego typu na świecie.

Zobacz również

Stoczniowcy boją się sprzedaży. „Każdy pomysł, by uratować miejsca pracy, jest dobry”

Stoczniowcy ze Świnoujścia boją się likwidacji swojego zakładu pracy. – Znowu pojawił się temat sprzedaży …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.