niedziela , 2 października 2022
Strona główna / Hobby / Młodzież nabrała żeglarskich szlifów
Foto: Maciej Ochlik

Młodzież nabrała żeglarskich szlifów

Program Edukacji Morskiej Młodzieży realizowany przez świnoujski oddział Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica złożony jest z rozmaitych działań. Jednym z jego istotnych elementów był rejs trójki licealistów żaglowcem STS Fryderyk Chopin, podczas regat The Tall Ships Races. Olimpia Żuchowicz, Przemysław Wilman i Maciej Ochlik spędzili dwa tygodnie na pokładzie i brali udział w drugim etapie zawodów na trasie z norweskiego Bergen do duńskiego Aalborga.

Foto: Maciej Ochlik
Foto: Maciej Ochlik

– Nie tylko popłynęli, ale także sumiennie pełnili swoje obowiązki i to był ich wkład w końcowy wynik zawodów. STS Fryderyk Chopin zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej klasy A – największych żaglowców oraz otrzymał prestiżową nagrodę Friendship Trophy – dla najbardziej przyjaznej załogi – mówi Marek Ochlik.

Foto: Maciej Ochlik
Foto: Maciej Ochlik

W tym roku regaty były jak zwykle pełne wrażeń i nowych doświadczeń dla osób próbujących swoich sił po raz pierwszy, jak i dla stałych bywalców tej imprezy. Magnesem przyciągającym nowych chętnych była przede wszystkim możliwość życia na statku, w tym wykonywanie niecodziennych czynności, jakimi jest na przykład brasowanie żagli, czy wchodzenie na reje w czasie żeglugi.

– Wszyscy pełniliśmy 4-godzinne wachty nocne i za dnia. Często mieliśmy okazję poczuć prawdziwe zmęczenie. The Tall Ship Races 2015 z pewnością pozostaną w naszej pamięci na długo i mam tylko nadzieję, że jeszcze kiedyś w przyszłości będziemy mogli ponownie wziąć w nich udział – mówi Olimpia Żuchowicz, jedna z załogantek.

W portach na trasie regat odbywały się parady, konkurencje sportowe i inne imprezy, w których świnoujska młodzież reprezentowała Polskę. W wolnym czasie zwiedzali miasta oraz nawiązywali nowe znajomości.

Foto: Maciej Ochlik
Foto: Maciej Ochlik

The Tall Ships Races to zlot żaglowców, który nieoficjalnie rozpoczął się w 1938 roku z inicjatywy Arnolda Schumburga. Gdy technologia prześcignęła tradycję, liczne żaglowce straciły swoje zastosowanie stojąc smętnie w dokach. W tej sytuacji zrodził się pomysł, który miałby przywrócić je do użytku – regaty. Z czasem jednak oprócz samych wyścigów pojawiła się idea edukacji morskiej młodzieży i ona właśnie okazała się ogromnym sukcesem, jak zresztą i same zawody. Dzisiaj The Tall Ships Races są najbardziej liczącym się wydarzeniem tego typu na świecie.

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.