niedziela , 2 października 2022
Strona główna / Historia / Dawne molo przykuwało uwagę

Dawne molo przykuwało uwagę

W dzisiejszym odcinku „Wakacyjnych historii Świnoujścia” opiszemy historię Świnoujskiego mola. Warto wiedzieć, że pomimo planowanych inwestycji związanych z budową nowego nadmorskiego pomostu, niegdyś w naszym mieście znajdowała się już taka budowla.

Dzisiejsze Świnoujście, będące jednym z największych kurortów nadmorskich w Polsce, przyciąga do siebie turystów przy pomocy różnych atrakcji – najpiękniejszych plaż, najwyższej latarni, najdłuższych falochronów. Mogłoby się wydawać, że brakuje jednak jednego z najbardziej charakterystycznych elementów nadmorskich krajobrazów – molo. Takie jednak kiedyś znajdowało się w Świnoujściu i… bez wątpienia przyćmiewało swą urodą wiele podobnych budowli w Europie!

Zmiany! Zmiany!

Koniec XIX wieku przyniósł nowy styl nadmorskiego odpoczynku. Kuracjusze, lubujący się w zdrowotnych kąpielach morskich, zostali zastąpieni przez nowy typ gości odwiedzających nasze miasto – turystów wypoczywających, szukających wytchnienia z dala od miejskiego zgiełku. Nie byli oni już zainteresowani reperowaniem swego zdrowia, lecz poszukiwaniem relaksu. Popularne stało się pływanie, koncerty miejscowych orkiestr oraz spacery. Lecz, aby spacerować potrzebne są odpowiednie trasy. A co gdyby zamiast chodzić wzdłuż morza, to wejść prosto w nie…?

Prosto w morze!

art-molo2Lobbyści turystyki w całej Europie postanowili więc spełnić marzenie tak wielu ludzi – chodzenie wśród morskich fal! Koniec XIX wieku obrodził nowymi nadmorskimi budowlami – długimi, drewnianymi pomostami wychodzącymi na paręset metrów w morze, na których zawsze można było poczuć morską bryzę oraz zachwycać się wspaniałymi widokami. Pierwsze takie molo, zwane z niemiecka ”Seebrücke”, pojawiło się w okolicach w 1885 roku. Zostało one wybudowane w sąsiednich Międzyzdrojach i od razu stało się popularne w całej Rzeszy Niemieckiej. Parę lat później, w 1897 roku, swojego mola dorobił się Heringsdorf, a rok później również Ahlbeck (1898 r.). Nie inaczej musiało wiec być z naszym miastem!

Z zazdrości…?

Prace związane z budową imponującego molo rozpoczęły się w 1897 roku. Władze miasta uznały to za priorytet. Piękne Seebrücke miało z powrotem przyciągnąć turystów do Świnoujścia, które musiało mocno rywalizować z pobliskimi miasteczkami turystycznymi o względy berlińczyków jadących na wakacje. Po trwającej prawie rok budowie, dokładnie 2 czerwca 1898 roku „świnoujski pałac” usytuowany na dębowych i modrzewiowych palach, został oddany do użytku. Efekt był imponujący! Duży budynek w formie pawilonu stojący u podstawy ponad stumetrowego pomostu stał się istnym symbolem Świnoujścia tamtych czasów. Charakterystyczne wieże z tarasami widokowymi, z których podziwiać można było piękną panoramę miasta i Zatoki Pomorskiej, stanowiły wrota prowadzące przez główny budynek w głąb mola, na którego końcu znajdowała się wypożyczalnia oraz przystań dla łódek wiosłowych chętnie okupowanych przez zakochane pary. Natomiast wnętrze olbrzymiego pawilonu podzielone było na kilka mniejszych części. W największej z nich mieściła się restauracja z miejscem na niemal setkę gości, w której za dnia stołowały się najznamienitsze głowy Cesarstwa Niemieckiego, a wieczorami odbywały się koncerty i bankiety. Ponadto, co wynika z zachowanych zdjęć, na świnoujskim molo znajdował się mały zakład fotograficzny jak i… sklep traficzny, prowadzony przez dwóch mieszkańców miasta Loesera i Wolffa, oferujący fajki, akcesoria oraz tytoń oraz coraz bardziej popularne papierosy.

Co natura dała, to natura odbierze…

art-molo3Pomimo wspaniałości budowli, świnoujskiego molo nie było w stanie na siebie zarobić. A koszty utrzymania ponosił samorząd, którego nie stać było na remonty „pałacu na wodzie””. Przyczyniła się do tego także wojenna stagnacja (w latach 1914- 18). Warto także dodać, że w wyniku działania morza, budynek niemal 20 lat po wybudowaniu znalazł się na brzegu! Po sztormie w 1922 roku budynek wycofano z eksploatacji, a już rok później rozebrano. W 1930 roku wybudowano nowy pomost o długości 150 metrów, w konstrukcji betonowo-drewnianej.

W 1936 roku powrócono do idei budowy domu kąpielowego przy molo, który miał według zamierzeń władz kurortu przewyższać wszystkie dotąd zbudowane podobne obiekty w Europie. Niestety prace projektowe przerwano tuż przed wybuchem wojny.

art-molo4Molo rozebrano pod koniec lat 50-tych XX wieku. Resztki w postaci betonowej konstrukcji, która niegdyś stała w wodzie w 2007 roku.

Według zapewnień Zdrojowa Invest już wkrótce w Świnoujściu powstanie nowe molo! Dwupoziomowe i najdłuższe nad Bałtykiem! Pożyjemy – zobaczymy.

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

Jeden komentarz

  1. Niech nie budują żadnego zapyziałego mola, bo oszpecą nim plażę, a za kilka lat, to molo będzie najdłuższe, ale w głąb lądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.