Strona główna / Lokalne / Goście z Kleve zachwyceni Świnoujściem

Goście z Kleve zachwyceni Świnoujściem

Kleve to miasto powiatowe w Niemczech położone w Nadrenii Północnej – Westfalii. Przez dwa delegacja władz tej miejscowości gościli w Świnoujściu. Chcą nawiązać bliższą współpracę z naszym miastem. Ambasadorem nawiązania kontaktów pomiędzy Świnoujściem a Kleve jest mieszkaniec naszego Willi Uttendorf.

– Te dwa miejsca są mi bardzo bliskie – mówi Willi Uttendorf i wyjaśnia: –  Moją żoną jest Polka, mieszkamy w Świnoujściu, ale urodziłem się właśnie w Kleve.

Kleve leży zaledwie 7 kilometrów od granicy z Holandią. Liczy niemal 50 tysięcy mieszkańców. To tu urodził się cesarz Otton III, pierwszy wizjoner zjednoczonej Europy, przyjaciel świętego Wojciecha i polskiego króla Bolesława Chrobrego. Na miejscowym cmentarzu znajdują się groby ponad 70 Polaków, którzy zginęli w czasie II wojny światowej walcząc  w słynnych brytyjskich dywizjonach 300, 304 i 305.

Wśród gości z Kleve był burmistrz Theodor Brauer, przedstawiciele poszczególnych klubów w tamtejszej radzie miasta oraz inżynier miasta. Wszyscy byli pod wrażeniem Świnoujścia.

– Miło nam, że mogliśmy do was przyjechać. Świnoujście to znane miasto, także i u nas. Dzięki tej wizycie mogliśmy przekonać się, że mieszkacie w naprawdę pięknym miejscu – mówili gości z Kleve podczas spotkania z prezydentem Świnoujścia Januszem Żmurkiewiczem. – Widać też, że miasto ma dobrego gospodarza.

Z kolei prezydent Janusz Żmurkiewicz przyznał, że jest bardzo mile zaskoczony tak dużą wiedzą o Świnoujściu, jaką wykazali się gości z Kleve.

– Myślę, że nawiązanie bliższej współpracy pomiędzy Kleve a Świnoujściem to bardzo dobry pomysł – dodał prezydent

Tekst i zdjęcie BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Nie żyje Piotr Soyka – twórca Grupy „Remontowa” i dyrektor Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu

Odszedł Piotr Soyka, prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding wieloletni prezes Gdańskiej Stoczni Remontowa im. J. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.