niedziela , 2 października 2022
Strona główna / Lokalne / Przypłynie żaglowiec rodziny zespołu The Kelly Family
Żaglowiec Santa Barbara Anna

Przypłynie żaglowiec rodziny zespołu The Kelly Family

Już w piątek Świnoujście zabrzmi piosenką żeglarską, łopotem żagli, komendami wydawanymi na żaglowcach, które cumować będą na Wybrzeżu Władysława IV w dniach od 14 do 16 sierpnia br. To wszystko w ramach siódmej edycji Sail Świnoujście. Jednym z żaglowców bezie Santa Barbara Anna należący do zespołu The Kelly Family.

Santa Barbara Anna

Historia żaglowca sięga 1957 roku. Statek swoje życie rozpoczął jako trawler rybacki. Później był wielokrotnie przebudowywany. W 1984 roku ostał sprzedany i przeszedł metamorfozę w Kornwalii. Od tej pory był trzymasztowym żaglowcem. Później wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, aż do roku 1993, gdy rodzina popularnego zespołu The Kelly Family kupiła zaniedbany żaglowiec. Jednostka została odnowiona znacznym nakładem pieniędzy i przystosowana do potrzeb dużej rodziny.

Powiększono koje, a pokład wyłożono nowym drewnem. Żaglowiec pływał pod banderą brytyjską. Na cześć zmarłej matki Barbary statek został nazwany Santa Barbara Anna. Pływał głównie po Morzu Irlandzkim i do Francji, Holandii, a także na Morzu Bałtyckim. Żaglowiec nadal należy do Joe Kelliego, jednak jednostką opiekuje się prywatne stowarzyszenie z Rostocku, które pielęgnuje tradycyjne i zwyczaje morskie poprzez angażowanie młodych ludzi, aby zarażać kolejne pokolenia miłością do żeglarstwa.

Żaglowiec Santa Barbara Anna
Żaglowiec Santa Barbara Anna
Typ żaglowca: Barkentyna Całkowita długość: 44,20 m Szerokość: 7,00 m Powierzchnia żagli: 667 m.kw. Port macierzysty: Rostock

 

Bryza H

Jednostka Bryza została zbudowana w 1952 roku i służyła Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu jako statek ratowniczy. Jest jednym z ostatnich drewnianych jachtów zbudowanych w Polsce. W 1983 roku została kupiona przez nowego właściciela – Waldemara Heislera, który w ciągu następnych lat przebudował jednostkę na jacht żaglowy. Żaglowiec od tej pory nosi nazwę Bryza H. Bryza H to kecz gaflowy, żegluje się na niej tradycyjnie, a dębowy silny kadłub i gaflowe ożaglowanie wymagają od załogi solidnej pracy fizycznej i wzajemnego zaufania. Mimo tradycyjnego takielunku „Bryza H” ma mocny silnik i nowoczesne wyposażenie nawigacyjne oraz eleganckie i wygodne wnętrze. Na pokładzie Bryzy młodzi adepci sztuki żeglarskiej zdobywają doświadczenie i wiedzę potrzebne w dalekich rejsach.

Żaglowiec Bryza H
Żaglowiec Bryza H

 

Typ żaglowca – kecz. Długość: 18,88 m (max.23,88), Szerokość max: 5,40 m, Zanurzenie: 2,80 m, Powierzchnia żagli: 180 m2, Rok budowy: 1952 Puck, Rok odbudowy: 2000,

Libava

Podczas budowy żaglowca Libava wzorowano się na XVII wiecznych statkach znanych z obrazów i grafik. Jednostka została zbudowana w 2008 roku w Pietrozawodsku. 16 metrowy kadłub żaglowca zbudowany jest ze specjalnie dobranego drewna. Mimo iż, w trakcie budowy dochowano wszelkich starań, aby konstrukcja i takielunek przypominały egzemplarze z tamtych czasów, na jego pokładzie znajdują się nowoczesne urządzenia nawigacyjne oraz specjalny niezawodny silnik. Zadbano również o komfort żeglujących – znajdziemy tu cztery podwójne kabiny, prysznice, toalety, a nawet saunę.

Żaglowiec Libava
Żaglowiec Libava

 

Typ żaglowca – galeon. Dane techniczne: Długość: 16 m, Szerokość max: 5 m, Zanurzenie: 1,35 m, Powierzchnia żagli: 120 m2, Rok budowy: 2008, Pietrozawodsk,

Ernestine

Pomorski sejner (statek przystosowany do transportu żywych ryb) zbudowany w 1899 r. w obecnym Wolinie, w stoczni Karla Manthé. Od samego początku Ernestine jest związana z pobliskimi wodami Bałtyku. W 1901 statek został zarejestrowany w Szczecinie i nazwano do „Hildegard”. Pływał po Bałtyku jako statek połowowo- handlowy aż do rozpoczęcia II wojny światowej. W latach pięćdziesiątych pod nazwą WOG 100 wykorzystywany był jako zbiornik na ryby w porcie w Wolgaście. Obecny kształt uzyskał na początku lat sześćdziesiątych. Wyposażony został w ożalgowanie typu szkuner. Jednostka nowe wnętrze zawdzięcza kolejnym właścicielom, parze architektów. Do chwili obecnej pływa jako statek wycieczkowy wokół wyspy Rugia. Portem macierzystym Ernestine jest pobliskie Lassan.

Żaglowiec Erestine
Żaglowiec Erestine

 

Typ żaglowca – szkuner. Długość: 23 m, Szerokość max: 5,20 m, Zanurzenie: 2,20 m, Powierzchnia żagli: 200 m2, Rok budowy: 1899

 

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.